Anasayfa » Gündem » TUROYD Başkanı Ali Can Aksu: Yatırımlar profesyonellere teslim edilmeli

TUROYD Başkanı Ali Can Aksu: Yatırımlar profesyonellere teslim edilmeli

Haber: Hatice Ünal Bilen
TUROYD geleneksel kahvaltısında Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’u ağırlayan Başkan Ali Can Aksu, “Pandemi sonrasında da boş durmuyoruz, kaderimize de terk edilmek istemiyoruz. Çünkü bizler yatırımcıdan önce ülkemizin üreten tarafıyız. Her ne kadar onlar yatırım yapan taraf olsalar da, yatırımları profesyonellere teslim etmek zorunda.” diye konuştu.
Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD), 20 Kasım Cuma günü Swissotel The Bosphorus İstanbul’da düzenlediği geleneksel kahvaltıda Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’u ağırladı. TUROYD Yönetim Kurulu’nun yanı sıra basın mensuplarının da katıldığı toplantıda konuşan TUROYD Başkanı Ali Can Aksu, koronavirüs pandemisinin otelleri vurduğu gibi istihdamı da çok kötü bir şekilde etkilediğini belirterek, “Kısa Çalışma Ödeneği olsa da maalesef bu yeterli değil. Yaklaşık 600 bin personelimiz halen evde. Turizmcilerin evde oturma gibi bir alışkanlıkları yok. Bizim hep hareket halinde olmamız, çalışmamız, üretmemiz gerekiyor ama maalesef dünyanın ve Türkiye’nin de durumu ortada.” dedi.
“Yatırımlar profesyonellerin elinde olmalı”
Pandemiden sonra turizmi besleyecek argümanlardan birinin kültür olduğunu ifade eden Aksu, sektörün hazırlıklı olması gerektiğine işaret ederek, “Türkiye’de ve 17 ülkede yaklaşık 4 bin profesyonel arkadaşımızla yaptığımız tek şey aslında pandeminin bize öğretileri ile ilgili çalışmaları yürütmek oldu. Boş durmuyoruz, kaderimize de terk edilmek istemiyoruz. Çünkü bizler yatırımcıdan önce ülkemizin üreten tarafıyız. Her ne kadar onlar yatırım yapan taraf olsalar da, yatırımları profesyonellere teslim etmek zorunda. Profesyoneller de üretmek zorunda.” dedi.
Sektörün en büyük handikaplarından birinin  yıllardır mücadele ettikleri Meslek Yasası olduğunu anımsatan Aksu, “Sağ olun sizin bakanlığınız döneminde meslek yasası ile ilgili sorunun yüzde 20’lik kısmı çözüldü. Bu konu üzerinde halen ısrarla duruyoruz. Çünkü yatırımların profesyonellerin elinde olması gerekiyor.” diye konuştu.
“Arz talep dengesi yeniden yapılandırılmalı” 
Aksu konuşmasında turizm hafızasının boşaldığını, artık yeni senaryoların yazılması gerektiğine işaret ederek, arz talep dengesinin yeniden yapılandırılması beklentisini paylaştı. Aşının bulunması ile birlikte Nisan 2021’de bir toparlanma beklediklerini açıklayan Aksu, bu süreçte turizm profesyonellerine verilecek finansal desteğin öneminden bahsederek, aksi durumda ayakta durabilecek hallerinin olmadığını sözlerine ekledi.

İnceleyin

Bentour Reisen, 2021 yaz programını tanıttı

Bentour Reisen, 2021 Yaz Programı tanıtımını bu yıl ilk defa online platform üzerinden gerçekleştirdi. Her ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz