Anasayfa » Fuar » Uluslararası Sirha İstanbul’un bu yılki teması, sürdürülebilirlik!

Uluslararası Sirha İstanbul’un bu yılki teması, sürdürülebilirlik!

18 – 20 Kasım 2021 tarihleri arasında Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirecek Uluslararası Sirha İstanbul Fuarı öncesi düzenlenen basın toplantısında “Sürdürebilirlik” konuşuldu.

Türk ve Dünya mutfaklarının gastronomi alanındaki yeniliklerini İstanbul’da bir araya getiren Uluslararası Sirha İstanbul’un bu yıl ki teması sürdürebilirlik oldu. Müze Gazhane’de düzenlenen tanıtım toplantısında GL Events Exhibitions Türkiye Genel Müdürü Gülperi Erkanlı, Sürdürebilirlik Akademisi Başkanı Murat Sungur Bursa, Fazla Gıda Pazarlama Müdürü Koray Koçer, ve BELTUR Genel Müdürü Cenk Akın önemli açıklamalarda bulunarak sürdürebilirlik hakkında yol gösterici bilgiler aktardı.

Gülperi Erkanlı:Bu sene Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’ni seçtik çünkü…”

GL Events Exhibitions Türkiye Genel Müdürü Gülperi Erkanlı,2 yıllık zorunlu bir aradan sonra geri dönmek çok keyifli ve mutluluk verici. 8. fuarımızı gerçekleştireceğiz. Sektörü tekrar bir araya getirmenin heyecanı içerisindeyiz. Dünya artık değişti ve yeni kavramlar hayatımıza girdi. Bu sene ki temamız sürdürebilirlik. Horeca sektörüne yönelik bir etkinlik gerçekleştirdiğinizde, belli bir etki alanınız varsa konu zaten çok atık ve israf edilen gıdaya dokunuyor. Bu da sürdürebilirliğin bir parçası olarak ortaya çıkıyor. Fuarlardan sonra en çok sorulan soru “Gıdalar ne oldu” sorusudur. Sirha Lyon Fuarı sonrası 15 ton gıda ihtiyaç sahiplerine bağışlandı. En yeniyi, en yenilikçiyi sunmak temel amacımız ve sürdürebilirlik bizim için sadece bu fuar için değil, artık tüm fuarlarımız için ayrılmaz bir parça olacak. Sürdürebilirliği her birimiz hem bireysel hem de kurumsal olarak içselleştirmeli ve üzerimize düşen görevi yerine getirmeliyiz. Değişimi dört bir yandan sarmalıyız ki kalıcı olsun. Bu sene Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’ni seçtik. Çünkü 10 bin metrekare, gün ışığı alıyor, alt yapısı mükemmel ve fuar için ideal bir mekan.” dedi.Murat Sungur Bursa:Kendi neslimizi elbirliğiyle bir afete doğru götürüyoruz”

Sürdürebilirlik Akademisi Başkanı Murat Sungur Bursa, “Ortak hedefimiz olan sürdürebilirlik kapsamında akademimizle beraber Sirha’ya destek olacağız. Akademi olarak ilk günden bugüne sürdürebilirlik faaliyetlerimizi herhangi bir sektör ya da hedef göstermeksizin işletmelerin tüm etkinliklerine yansıtmalarını desteklemek, motive etmek ve toplum bilinci oluşturmak için çalışıyoruz. Sürdürebilirliği sağlamak için sürdürebilir gıda platformu oluşturduk. Özellikle gıda artanlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Dünya maalesef mevcut tüketim, yaşam biçimi, ham madde kaynaklarını değerlendirme biçimi ile sürdürebilir değil. Kendi neslimizi elbirliğiyle bir afete doğru götürüyoruz. Sürdürülemez bir hayatı sürerken gelecek nesillere elbirliğiyle kötü bir emanet bırakmamak için çalışıyoruz. Maalesef atalarımızdan bize miras kalanı deforme ediyoruz, küçültüyoruz, kirletiyoruz ve gelecek nesillerin kucağına atıyoruz. Dünyada sürdürebilirliği sağlayacak, iklim değişikliğini tersine çevirecek en büyük güç insan davranışı. Bütün güç bizde. STK’ların gücü artmadığı müddetçe kamu yönetimleri ve işletmeler kendi başlarına dünyayı düzeltme rotasına girmeyecekler. Sivil Toplum insiyatifi, bireysel özgür düşünce ve bu düşüncenin örgütlenip STK’ların desteğiyle sesini duyurabilmesi çok önemli.” şeklinde konuştu.Koray Koçer: “Odağımız gıda israfını azaltmak”

Fazla Gıda Pazarlama Müdürü Koray Koçer, fazla gıda’yı faydaya çevirdiklerinin altını çizerek; “Odağımız gıda israfını azaltmak ve bununla beraber karbon salınımını da düşürmek. Bugün gıdaların üçte biri çöpe gidiyor. Her on kişiden biri de açlıkla mücadele ediyor. Bugün çöpe giden gıdaların bir kısmını kurtarabilmek bile dünyadaki açlık sorununu büyük ölçüde çözebilecek nitelikte. Bu küresel sorunda sadece devlete, kamu ve sivil toplum kuruluşlarına değil özel sektöre de çok önemli görevler düşüyor. 40’ın üzerinde ulusal ve uluslararası firmayla çalışıyoruz. Atık dediğimiz şey biz attığımız zaman atık oluyor. Atmıyorsak değerlendirmek için bakıyorsak o fazladır. Fazla Gıda atmadığımız sürece atık olmaz. Fazlayı paylaşmak da bizim kültürümüzün bir parçasıdır. İnsan tüketimine uygun olmadığı zaman atık oluyor. Bu da hayvan yemi ya da biogaz olarak değerlendirilebiliyor. Teknolojik altyapımız yapay zeka sayesinde partnerlerimizden çıkan fazla gıdaları hızlıca tespit ediyor ve bu gıdaların bağış için uygun olup olmadığını tespit ediyor, uygunsa ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını, değilse de hayvan yemi ya da biogaz olarak değerlendirilmesini sağlıyoruz.  Bugüne kadar 20 bin tonun üzerinde gıdayı kurtarmayı başardık. Bu da 65 bin ton karbon salınımına denk geliyor.” dedi.

Cenk Akın: “BELTUR’da bazı değişiklikler yapıyoruz”

BELTUR Genel Müdürü Cenk Akın ise; sürdürebilirliğe çok önem verdiklerinin altını çizerek, “BELTUR’da bazı değişiklikler yapıyoruz. Misyonumuz İstanbul’un hak ettiği ürünleri, hak ettiği fiyatlarla tüketmesini sağlamak. Sürdürebilirlik için üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Kendini doğada yok eden bio pipetlere, cam ve geri dönüşümlü şişelere, bambu ve türevlerinden üretilen çatal, kaşık, bıçaklara geçtik. Baharatlar için dökmeli sisteme geçtik. Bütün bu gelişmeleri bütün BELTUR’larda yaygınlaştıracağız. Fiyat politikamızda pazarın yüzde 30-35 altındayız.” şeklinde konuştu.

Bu yıl ki teması sürdürebilirlik

Restoran, otel ve yiyecek-içecek sektör profesyonellerine yönelik, uluslararası bir organizasyon olan Uluslararası Sirha İstanbul Fuarı, 18 – 20 Kasım 2021 tarihleri arasında Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde misafirleriyle buluşmaya hazırlanıyor. Bu yıl ki teması sürdürebilirlik olan Uluslararası Sirha İstanbul Fuarı, nüfus artışı, iklim değişikliği, insan sağlığı, kaynak yönetimi, sürdürülebilirlik ve gıda güvenliği perspektifinden, bugünün ve geleceğin gıda ile ilgili sorunlarına bütünsel bir yaklaşım getirmeyi amaçlıyor. Fuarda gıda sistemlerinde dönüşüm için tüketici davranışlarından şeffaf ve sorumlu tedarik zincirine, ambalajdan gıda atığına, iklim değişikliğinde yaşanacak etkilere de vurgu yapılacak. Fuar Türkiye’deki 8. yılında sektör profesyonellerini, firmalara vizyon katacak yenilikler ve teknolojilerle de buluşturacak.

#uluslararasısirhaistanbul #sürdürülebilirlik #avrasyagösterimerkezi #glevents #fazlagıda #beltur #sürdürülebilirlikakademisi #gastronomifuarı #gıdafuarı

 

İnceleyin

Rönesans’tan Türkmenistan’a Çok Amaçlı Otel ve İş Merkezi projesi

Rönesans Holding bünyesinde faaliyet gösteren Rönesans Endüstri Tesisleri’nin Türkmenistan’da inşa ettiği Garagum Çok Amaçlı Otel ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz