WeBee, en iyi performans gösteren otelleri açıkladı

Otellere yönelik mobil uygulama çözümlerinde 4 ülkede pazar lideri olan WeBee, uygulama kullanımı ve uygulama aracılığı ile elde edilen misafir anket verileri baz alınarak verilen En İyi Konuk Uygulaması Anket Puanı Ödülü ve En İyi Teknoloji Kullanımı Ödülü’nün kazananlarını açıkladı.

Ödüller, olağanüstü konuk deneyimleri sunmak ve inovasyonu teşvik etmek için WeBee’nin mobil uygulama platformundan faydalanan oteller içerisinde ilk 25’te yer alan 3 kıta ve 7 farklı ülkeden tesislere verildi. WeBee CEO’su Dr. Özgür Zan, “Konaklama sektöründe mobil uygulama kullanımı standardını belirleyen bu olağanüstü otelleri kutlamaktan dolayı heyecan duyuyoruz” dedi. “Misafir memnuniyeti ve iletişimi ile teknolojik gelişime olan bağlılıkları gerçekten ilham verici.” diye konuştu.

WeBee En İyi Konuk Uygulaması Anket Puanı ödülü

WeBee En İyi Konuk Uygulaması Anket Puanı Ödülü, WeBee mobil uygulaması aracılığıyla toplanan en yüksek ortalama konuk memnuniyeti puanlarına sahip otellere veriliyor. Ödül, WeBee platformunun konuk geri bildirimini kolaylaştırma ve sürekli iyileştirmeyi teşvik etme gücünün altını çiziyor.

Kazananlar:

Rixos Premium Bodrum, Miramar Al Aqah Beach Resort, Casa Cook El Gouna, Finolhu Baa Atoll, The Chedi El Gouna, Swissotel The Bosphorus, Lionel Hotel, Mövenpick Hotel İstanbul Golden Horn, Ayada Maldives, Bricks Hotel, Nova Plaza Crystal, Mövenpick Hotel Ankara, Lujo Hotel, San Clemente Palace Kempinski Venice, Swissotel Büyük Efes İzmir, Hotel Arcadia Blue, The Wings Hotels Neva Palas, Jannah Burj Al Sarab, Wyndham Grand Istanbul Kalamış Marina Hotel, Rixos Premium Dubrovnik, Lasagrada Hotel İstanbul, Zorlu Grand Hotel, Mivara Luxury Bodrum, Divan Otel İstanbul, Divan İstanbul City.

WeBee En İyi Teknoloji Kullanımı ödülü

WeBee En İyi Teknoloji Kullanımı Ödülü, WeBee’nin gelişmiş özelliklerini konuk deneyimini zenginleştirmek için yaratıcı bir şekilde kullanan otellere veriliyor. Bu ödül, mobil uygulama teknolojisinin potansiyelini en üst düzeye çıkarma konusunda kararlılık gösteren bu otellerin değişimi yönetme gücünü gösteriyor.

Kazananlar:

Rixos Premium Belek, Kihaa Maldives, Swissotel The Bosphorus, Miramar Al Aqah Beach Resort, Casa Cook El Gouna, Finolhu Baa Atoll, The Chedi El Gouna, Lionel Hotel, Mövenpick Hotel İstanbul Golden Horn, Ayada Maldives, Bricks Hotel, Blue Dreams Resort & SPA, Naz City Hotel Taksim, Desert Rose Resort, Marisstone Hotel, Rixos Sungate, Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum, Miracle Resort Hotel, Fanar Hotel & Residences, Rixos Downtown Antalya, Continental Hotel Hurghada, Ali Bey Resort Sorgun, Rixos Premium Tekirova, Nova Plaza Prime, Royal M Hotel Abu Dhabi.

Bu yılın kazananlarının, üç kıtadan ve yedi ülkeden olması, WeBee’nin mobil uygulama çözümlerinin küresel erişimini ve etkisini gösteriyor.

Mükemmel iletişim ve hizmet standartları sunmaya yardım ediyor

WeBee’nin mobil uygulama platformu, otellerin konuklarla iletişimi kolaylaştırmak, konuk deneyimlerini kişiselleştirmek ve entegre anketler aracılığıyla değerli geri bildirimler toplamak için sürekli gelişerek pazardaki lider konumunu her geçen gün daha da güçlendiriyor. WeBee, oteller ile konuklar arasında doğrudan bir bağlantı kurarak otellerin daha güçlü ilişkiler kurmasına, operasyonel verimliliği artırmasına ve sonuç olarak konuk memnuniyetini artırmasına yardımcı oluyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir