Anasayfa » Manşet » Yatırımda rüzgar poyrazdan esiyor

Yatırımda rüzgar poyrazdan esiyor

Tezer Öner

Poyraz rüzgarını bilirsiniz. Sert eser, soğuktur. Kuzeydoğu rüzgarıdır. Son gelişen olaylarda devletimizin itidalli duruşu ve iyi ilişkileri sayesinde yatırımına yön arayan Rus sermayesi için muhtemel alternatif durumuna geldik. Şimdi bu rüzgarla biz de yelken açıp Akdeniz’de yol almak ve bu krizi fırsata çevirmek için çalışmak zorundayız.

Aynı şekilde Ukrayna’dan da akan bir göçmen ve sermaye durumu var. Turizm özel olarak ilgi çeken sektör olarak yatırım sıralamasında ilk düşünülen konudur. Bu aşamada özellikle Rus turistlerin güney kıyılarını tanımasından ve deniz zevklerinden dolayı yatırımların bu yöne ağırlıklı olmasını bekleyebiliriz.

Ancak söylentiler ve dedikodular olarak kulağımıza gelen ciddi el değiştirmelerin beklendiği yönünde. Yazlıklardan tutun 5 yıldızlı otellere kadar her seviyede el değiştirmeler bekleniyor. Bunun yanı sıra ciddi miktarda konaklamaya gelecek tekne ve lüks yatlar da olacaktır. Özel uçaklar ve tekneler için de servis ve park imkanları da değerlendirilmesi gereken iş fırsatlarından.

Peki biz bu duruma hazır mıyız? Kısmen evet ama kısmen de hayır! Güvenli liman olmak ve bu çerçevede tarafsızlığın net olarak tartışılmaz olması en önemli konudur. Para ve yatırım işlerinde en önemli kısım, yatırımcının haklarının kanunlar ve kurallar karşısında eşitlikçi şekilde adalet karinesine şüphe getirmeyecek kadar güçlü olarak güven uyandırmalıyız.

Artık gelecek olan Rus yatırımcı haklarını La Haig veya Brüksel mahkemelerinde ya da Londra’da aramayacak. Bizim kanunlarımızda arayacak. O yüzden gelen yatırımcıların kendilerini güven duygusu içinde bizim kollarımıza bırakabilmesi gerekir.

Bu yaz için şu anda kötü haberler geliyor. Son duyumlara göre, hava yolu şirketlerinde 560 bin koltuk iptali olmuş. Bu sayı artacaktır. Şimdi hiç zaman kaybetmeden yerlerini doldurmak üzere çalışmalar başlatmamız gerekiyor. Gerekirse hiç denenmemiş ve yeni sayılacak destinasyonları da tanıtım programlarımıza almalıyız. Burada en büyük iş Turizm Tanıtım Ajansı’na düşüyor. Umarım B ve C planları yapılmıştır.

Otel yatırımlarında Rus yatırımcı için sadece güneş ve deniz yeterli olmayacaktır. Ülke olarak alkol tüketimi ve bununla alakalı kuralları gözden geçirmemiz şart. Dubai ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde bile inanılmaz bir serbesti mevcut. Aynı şekilde bankacılık ve mevduat konularında güven artırıcı uygulamalar ve kanunlar düşünmemiz iyi olur. Turizm sektörünü lokomotif kabul edersek, bu lokomotifin arkasına farklı sektörlerden çok vagon ekleriz. Yeter ki bu ülkenin sadece Araplar için değil, tüm dünya vatandaşlarının ve tüm inanç sahiplerinin eşit hak ve özgürlüklerle yaşayabileceği kanunlar karşısında herkesin eşit olduğu algısının oturmasını sağlamamız şart.

Vergisel kanunlar ve teşviklerle ilgili zaten yeterince avantaj sağlıyoruz. Bunu kültürel, sosyal ve ekonomik alanlardaki uygulama ve standartlara da yayabilirsek, herkesin tercih ettiği ve yatırım için can attığı bir ülke oluruz.

Bu konu çok detaylanacaktır. Detaylı analiz ve incelemeleri de önümüzdeki haftalarda sütunumda görebilirsiniz. Bu genel bir girişin olduğu serinin ilk yazısı gibi oldu. İlerleyen zamanda yatırım konularındaki detayları ayrı ayrı masaya yatırmaya başlayabiliriz.

Yatırım ve yaşam alanı olarak cennet olan yurdumuzun bereketli bir yaz geçirmesini diliyorum.

3tezeröner #agondanışmanlık #turizm #yatırım #rusya #ukrayna #savaş #2022

İnceleyin

Mövenpick Bosphorus acentelerle bir araya geldi

Mövenpick Hotel İstanbul Bosphorus, turizm acentesi çalışanlarıyla bir araya geldi… Mövenpick Bosphorus’un yenilenen ve kapasitesi ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz