Anasayfa » Gastro Güncel » Yeme içme sektöründe pandemi düşüşü: Çalışan ilgisi nasıl etkilendi?

Yeme içme sektöründe pandemi düşüşü: Çalışan ilgisi nasıl etkilendi?

Pandemiden sonra adayların yeme-içme sektörüne gösterdiği ilgi diğer sektörlere göre daha çok azaldı. Deneyimli adayların yarısı farklı sektörlerde çalışmak isterken, çalışanlar yan hakları olan işleri artık daha çok tercih ediyor.

Pandeminin en çok etkilediği sektörlerden biri de yeme-içme sektörü oldu. Alınan önlemler kapsamında restoran ve kafelerin uzun süre kapalı kalması, bu alanda çalışanları da etkiledi. Normalleşmeyle birlikte restoran ve kafeler eski işleyişlerine dönse de birçoğu çalışan bulmakta zorlandıklarını ifade etti. Bu sektördeki ilanlara başvurular azalırken, çalışanların yeme-içme sektöründe çalışmaya karşı daha temkinli davrandıkları ortaya çıktı. Adaylarla işvereni bir araya getiren uygulama 24 Saatte İş, bu durumu inceleyen ve şirketlerin neler yapabileceğine dair öneriler içeren ‘Yeme & İçme Sektör Raporu’nu hazırladı. Yeme-içme sektörüyle ilgili raporda öne çıkan bulgular şöyle:

*Pandemiden sonra adayların yeme-içme sektörüne gösterdiği ilgi diğer sektörlere göre daha çok azaldı.

*Kapanmalar öncesinde tüm sektörlerde başvuru oranı aynıydı ve yüzde 25 civarındaydı. Fakat pandemiyle gelen kısıtlamalar sadece yeme-içme sektöründeki başvuru oranını düşürdü.

*İlk kapanmadaki düşüş sonradan etkisini yitirse de, ikinci kapanmanın etkisi kalıcı oldu.

*Diğer sektörlerdeki başvuru oranı yüzde 22’den yüzde 17’ye düşerken, yeme-içmedeki başvuru oranı yüzde 22’den yüzde 14’e sert bir düşüş yaşadı.

Deneyimli adaylar yeme içme sektöründe çalışmak istemiyor

*Yeme-içme sektöründeki deneyimli adayların da bu sektöre olan ilgisi gün geçtikçe düşüyor. 2019 yılının ilk aylarında, yeme-içmede deneyimli adayların yüzde 80’i kendi sektöründeki ilanlara başvurmuştu.

*Kısıtlamalar sırasında ise bu oran yüzde 40’lara kadar düştü. 2021 Ağustos’tan itibaren bu oran artık yüzde 50. Yeme-içmede deneyimli adayların sadece yarısı bu sektörde kariyerine devam etmek istiyor.

*Yeme-içme sektöründe deneyimli adayların yarısı farklı sektörlerde çalışmak istiyor.

En düşük saatlik ücret, yeme-içme sektöründe

*En düşük saatlik ücret yeme-içme sektöründe.

*Saatlik ücretlere bakıldığında yeme-içme sektöründe ortalama 13 TL olurken, turizm, güzellik ve satış pazarlamada 16 TL’ye, sağlık, çağrı merkezi sektörlerinde 20 TL’ye, organizasyon sektöründe ise bu ücret 22 TL’ye çıkabiliyor.

*Asgari ücretli ilanlar baz alındığında, yeme-içme ilanları ortalama 19 başvuru alırken, diğer sektörler 52 başvuru alıyor.

*Maaşlar eşitken adaylar yeme-içme sektöründe çalışmak yerine diğer sektörleri tercih ediyor.

*Adaylar eğer yeme-içme sektöründe çalışacaklarsa, yüksek maaşlı ilanları tercih ediyor.

*Özellikle 3500 TL’den yüksek maaşı olan ilanlar adayların ilgisini daha çok çekiyor.

*4500 TL teklif eden ilanlar 3500 TL teklif eden ilanlardan 3.5 kat daha fazla başvuru alıyor.

*Pandemi döneminde işsiz kalan adaylar, ailelerinden finansal destek alıyor. 24 Saatte İş kullanıcılarına yapılan ankette, ”Geçimini nasıl sağlıyorsun?” sorusuna adayların yüzde 53’ü “Ailem” cevabını verdi.

Şirketler ne yapmalı?

24 Saatte İş’in kurucusu Mert Yıldız’ın çalışan ihtiyacı duyan yeme-içme sektöründeki şirketlere önerileri ise şöyle:

*Adaylar yarın ne olacağına güvenmediği için bugün ellerine geçen parayı bilmek istiyor.

*Günlük ya da haftalık ödeme alabilecekleri işleri daha fazla tercih ediyor.

*Yan haklar artık ikincil sırada değil. Olsa da olur olmasa da olur tavrı değişti.

*Yan hakları olan işler artık daha çok tercih ediliyor.

*Ben her işi yaparım algısı şekil değiştirdi. Az personelin daha fazla çalışması değil, fazla personelin daha az çalışması işin sürdürülebilirliğini artıran bir etken.

*Adaylar onlara kulak verilmesini, isteklerinin göz ardı edilmemesini istiyor.

*Rahat iletişim kurabilecekleri iş yerleri ile daha sağlıklı bir ilişki kurabiliyor.

*Şirketler artık şartlar ve maaşlar konusunda diğer sektörler kadar adayların aileleriyle de yarışıyor. Şirketler iş ücretlerini belirlerken adayların ailelerinden aldığı desteği de göz önünde bulundurmalı.

#yemeiçmesektörraporu #yemeiçme 24saatteiş #mertyıldız #rapor #otel #restoran #kafe #horecarapor

İnceleyin

İşte 2022’de öne çıkacak 6 yeni pastacılık trendi

2022’de pastacılık sektöründe farklı deneyimler, göze hitap eden lezzetler, kutlamalar, sağlıklı yaşam, sürdürülebilirlik ve orijin ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz