Yurt dışı çıkış harç bedeli artış kararına bir tepki de İSATAG’dan geldi

Son günlerde turizm sektöründe büyük tartışmalara neden olan yurt dışı çıkış harç bedeli kararına bir tepki de, İSATAG’dan geldi. Başkan Aylin Özsavaş, başta Maliye Bakanlığı olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı’na çağrı yaparak kararın yeniden değerlendirilmesi talebinde bulundu.

İSATAG Başkanı Aylin Özsavaş, kamuoyuna yönelik açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Son dönemde yurt dışı çıkış harç bedelinde yapılması planlanan fahiş artış, İSATAG ve tüm turizm sektörü ile seyahat planı yapan vatandaşlar tarafından kaygıyla karşılanmaktadır.

Seyahat özgürlüğü ve uluslararası deneyimlerin bireylerin gelişimi ve kültürel zenginlik açısından ne kadar önemli olduğu herkes tarafından bilinmektedir.

Ancak, bu tür mali yükler, özellikle de ekonomik zorluklarla karşı karşıya olan vatandaşlarımız için, yurt dışına çıkma imkanlarını kısıtlamaktadır. Hali hazırda diğer ülkelere kıyasen yüksek olan pasaport harçları ve vize maliyetlerinin üzerine eklenecek aşırı yükseltilmiş çıkış harcı, seyahat edecek vatandaşlarımızı derinden etkileyecektir.

Pandemi sonrası toparlanma sürecine giren seyahat sektörü, yurt dışı turlarına taleplerin azalmasıyla bir dar boğaza girecek, sektördeki istihdam ve genel ekonomik dengeleri olumsuz yönde etkileyecektir.

Vatandaşlarımızın mutsuzluğu ve sektörün karşı karşıya olduğu bu zor durumu göz önünde bulundurarak, başta T.C. Maliye Bakanlığı olmak üzere, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu kararın yeniden değerlendirilmesini talep ediyoruz.

Daha dengeli ve sürdürülebilir çözümler bulunarak, hem vatandaşlarımızın seyahat özgürlüğünü korumak hem de turizm sektörünü desteklemek mümkündür.”

 

Genel içinde yayınlandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir