2023’te en çok harcama yapılan ay ağustos oldu

Restoran ve otel işletmeleri için yazılımlar geliştiren ve uçtan uca işletme yönetimini kolaylaştıran yenilikçi çözümler sunan Ar-Ge merkezi Simpra, 2023 yılında platformu üzerinden gerçekleşen işlemlerle ilgili verileri paylaştı. Buna göre geçtiğimiz yılda en çok harcama yapılan ay ağustos oldu.


Verilere göre, ekim ayında 7 milyon işlem adedini geride bırakan Simpra’nın 3 binden fazla müşterisinin, yazılım çözümlerini en çok Android tabanlı cihazlarda kullandığı görülüyor. Simpra’nın en yaygın kullanıldığı cihazlar Android işletim sistemine sahip sabit terminaller olurken, onları Android işletim sistemli mobil cihazlar takip ediyor. Üçüncü sırada web tabanlı cihazlar yer alıyor, arkasından ise iOS işletim sistemine sahip mobil ve PC cihazlar geliyor.

İşletmeler haftanın her günü aktif

En çok tercih edilen ödeme yöntemlerinde ilk sırada yüzde 67,7 ile nakit yer alırken, yüzde 18,2 ile ikinci sırada kredi kartları yer alıyor. Ödenen hesapların ortalamasının 299,85 TL olduğu 2023 yılında açılan çeklerin gün bazında dağılımına bakıldığında ise dengeli bir dağılım ortaya çıkıyor. Çeklerin yüzde 13,5’i pazartesi, yüzde 14’ü salı, yüzde 14,2’si çarşamba, yüzde 13,9’u perşembe, yüzde 14,7’si cuma, yüzde 15,4’ü cumartesi ve kalan yüzde 14,2’si de pazar günü açılırken; beklenildiği üzere haftanın en fazla çek açılan gününün cumartesi olduğu görülüyor.

Harcamaların yapıldığı alanlarda liderlik gel al servislerde

Simpra’nın platformu üzerinden yapılan her 10 harcamanın altısı (yüzde 62,6) gel al servisler için yapılırken, arkasından yüzde 32,1 ile restoranda ağırlanan müşteriler geliyor. Harcamaların yüzde 4,3’ünün kaynağı paket servis olurken, kalan yüzde 1,1’lik kısmın harcaması perakende noktalarında gerçekleşiyor.

Simpra Satış Direktörü Fatih Tenel, konuyla ilgili şunları söyledi: “30 yıldan uzun süredir geliştirdiğimiz çözümlerle konaklama ve yiyecek-içecek sektörlerinde teknoloji merkezi olarak yer alıyoruz. Platformumuz üzerinden yapılan alışverişlere dair bilgiler sayesinde de tüketicilerin trendlerini yakından görebiliyoruz. Verilerimize baktığımızda özellikle nisan ayından sonra işlem sayısında ve harcama tutarında artış görüyor olmak mutluluk veriyor. Simpra olarak en hareketli dönemlerinde bile konaklama ve yiyecek-içecek sektörlerinin ihtiyaçlarını kolaylıkla ve sorunsuz bir şekilde gideren çözümler geliştirmeye ara vermeden devam edeceğiz.”

#simpra #otel #restoran #harcamama #gelal #alışveriş #fatihtenel #ödemesistemleri #konaklama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir