2033 turizm geliri hedefi: 135 milyar dolar

Tourism Investment Forum 2023’de 2033 turizm geliri hedefini açıklayan TTYD Başkanı Oya Narin,  “Yaptığımız projeksiyonlar, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılının ilk 10 yılında doğru politikalar ve anlamlı müdahalelerle 2033 yılında GSYH’nin yüzde 7,5’u olarak hesapladığımız 135 milyar dolar seviyesine ulaşabileceğini gösteriyor. Bu da cari işlemler dengesini ciddi boyutta iyileştirecektir” diye konuştu.


Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin (TTYD) düzenlediği Tourism Investment Forum 2023 (TIF2023), 29 Kasım’da Raffles Istanbul’da gerçekleştirildi. TIF2023’te konuşan TTYD Başkanı Oya Narin, Türkiye’nin bugün dünyada ilk 4 destinasyon arasına girdiğini söyledi. Bu durumu devam ettirmek için rekabet gücünün yüksek tutulması gerektiğini vurgulayan Narin, bunun için de yatırımların çeşitlendirilmesinin altını çizdi. Oya Narin bulunduğumuz noktada stratejik sektör olarak nitelendirilen turizme Eylül 2023’te yayınlanan Orta Vadeli Program’da (OVP) çok önemli bir cari dengeyi sağlama hedefi verildiğini belirterek şunları ekledi: “Yaptığımız projeksiyonlar, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılının ilk 10 yılında doğru politikalar ve anlamlı müdahalelerle 2033 yılında GSYH’nin yüzde 7,5’u olarak hesapladığımız 135 milyar dolar seviyesine ulaşabileceğini gösteriyor. Bu da cari işlemler dengesini ciddi boyutta iyileştirecektir.” dedi.

Konuşmasında markalaşma konusuna da değinen Narin, ulusal ve uluslararası markaların konaklama işletmeciliğinde daha fazla yer almasının sektörün büyümesine katkı yapacağının altını çizdi. Narin ayrıca Türkiye’nin turizm işletmeciliğinde rüştünü ispatladığını ve hemen her segmentte misafirlerini ağırladığına dikkat çekti. TTYD üyelerinin Türkiye’de bugüne kadar yapılan 120 milyar ABD dolarlık yatırımın yarısını gerçekleştirdiğini vurgulayan Oya Narin, turizm yatırımcılarının yeni ve daha iyi ürünlerle ülke turizmini yukarıya çıkarmakta kararlı olduğunu vurguladı.

“Turizmi 12 aya yaymak mümkün”

TIF2023’ün TIF2023’ün açılışında konuşan T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan, Bakanlık olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Turizmin ülkemiz için stratejik sektör olarak belirlendiğini vurgulayan Alparslan, turizmin Türkiye için potansiyele sahip olduğunu ve turizmi 12 aya yaymanın mümkün olduğunu ifade etti. Alparslan ayrıca turizm yatırımları için mevzuat değişikliklerine de değindi ve bu konudaki çalışmalarının hız kesmeden devam edeceğini bildirdi. Konuşmasında tanıtım çalışmalarına da yer veren Alparslan, bugün Türkiye’nin 200 ülkede tanıtım yaptığını aktardı.

TIF2023’te görüşlerini açıklayan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol konuşmasında turizmin Türkiye için önemini anlattı. Akkol Türkiye’nin turizmde sahip olduğu potansiyele vurgu yaparak Türkiye’nin turizmde büyüme sürecinde markalaşmanın kritik olduğunu, markalaşma stratejisi için ise Türkiye’nin değerleri ve coğrafi konumunun kritik olduğunu vurguladı.

Yabancı yatırımcılar için Türkiye’nin dört değer önerisi

TIF2023’ün açılışında konuşan Cumhurbaşkanlığı Yatrım Ofisi Başkan Yardımcısı Bekir Polat ise Türkiye’nin krizlere dayanıklılığını vurguyarak, bu konunun yabancı yatırımcılar için çok önemli olduğunu ve yatırımcıların Türkiye’nin bu yönünden çok etkilendiklerini belirtti. Polat, Türkiye’yi yabancı yatırımcılara tanıtırken kullandıkları en önemli argumanların Türkiye’nin yılda ortalama yüzde 5,4 büyümesi, nitelikli işgücü, Türkiye’nin reform ajandası ve altyapı ile lojistik üssü özelikleri olduğunu vurguladı.

Turizm yatırımları için GYO modeli önemli

TIF2023’ün açılışında konuşan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkan Yardımcısı Ali İhsan Güngör de kurum olarak görevlerinin finansla sınırlı olmadığını söyledi. Güngör şu ifadeleri kullandı: “Bize düşen görev, turizm sektörüne gerekli desteği vermek. Bunun içinse bireysel ve kurumsal yatırımcılara yatırım bulma konusunda yardımcı oluyoruz” Borsa İstanbul’da 19 turizm şirketinin işlem gördüğünü kaydeden Güngör, finansmana erişim konusunda GYO modelinin önemine dikkat çekti. Güngör bu sayede halkın da bu modelle elde edilen gelirden faydalanabileceğini aktardı.

TIF2023’ün açılışında konuşan İstanbul Valisi Davut Gül de etkinliği takip edeceğini ve TIF2023’te ortaya çıkacak yol haritasını hayata geçirmek için çalışacaklarını ifade etti.

#TourismInvestmentForum2023 #TIF2023 #2033 #turizm #gelir #hedef #TTYD #OyaNarin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir