5 Yıldızlı İftar 155 Lira

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte otel ve restoranlar son hazırlıklarını tamamladı. Semt lokantalarında 15 liradan başlayan iftar menüleri boğaz manzaralı 5 yıldızlı otellerde ise 155 liraya kadar çıkıyor.

Ramazan’a sayılı günler kala otellerden kebapçılara tüm mekanlar iftar hazırlıklarını tamamladı. Semt lokantalarında fiyatlar 15 lira ila 25 lira arasında değişirken, 5 yıldızlı iftar sofralarının fiyatları ise 55 liradan başlayıp 155 liraya kadar çıkıyor. Fiyatlarda geçen yıla oranla bazı otellerde yüzde 20’ye varan düşüş gözlenirken bazılarında ise tam aksine aynı oranda artış gösteriyor. Menülerde geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Osmanlı ve Türk mutfağı hakim. Geçen yıl Ramazan ayında Tuğra Restaurant’ta misafirlerini 185 liraya ağırlayan Çırağan Palace Kempinski, bu yıl iftar menüsü fiyatını yaklaşık yüzde 20 düşüşle 155 lira olarak belirledi. Geleneksel Ramazan nostaljisini Bosphorus Terrace Restaurant’ta yaşatacak olan Hilton İstanbul’da ise fasıl eşliğinde oruç açmanın fiyatı geçen yıl 92 lira iken bu yıl 125 lira.

0-6 yaş arası çocuklara ücretsiz

İftar için kendilerini tercih edenlere geleneksel Türk ve Osmanlı Mutfağı lezzetleri sunacak olan Conrad İstanbul Monet Restaurant’ta Ramazan menüsü fiyatları kişi başı 110 lira iken, 0-6 yaş çocuklardan ücret alınmıyor. Hilton ParkSA İstanbul’da Osmanlı Şerbeti, naneli limonata ve boza ikramlarını içeren iftar menüsü ise kişi başı 99 lira. The Marmara Taksim Tuti Restaurant’ta iftar menüsü fiyatı 90 liraya sunulurken, ünlü şeflerin hazırladığı toplu iftar yemekleri için sunulan özel set menüler 85 lira, açık büfe iftar menüleri ise 95 liradan başlayan fiyatlarla servis ediliyor. The Marmara Pera’da açık büfe iftar menüler her şey dahil 55 lira iken The Marmara Esma Sultan’da ise Ramazan ayında minimum 200 kişilik iftar organizasyonlarında fiyatlar 130 liradan başlıyor. Ceylan InterContinental İstanbul’da oruç açmanın fiyatı 145 lira iken, Le Méridien İstanbul Etiler’de ise Ramazan ayı için hazırlanan özel açık büfe iftar menüsünün kişi başı fiyatını 89 lira. Dedeman İstanbul, Turkuaz Restaurant’ta ise iftar menüsü 69 liradan başlıyor. Grand Hyatt Istanbul’da iftar yemeği herşey dahil 105 lira iken, DoubleTree by Hilton İstanbul-Moda’da kişi başı 75, Grand Cevahir Otel’de de 60 lira.

Bahçelİ mekanlar patlama yaşayacak

Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Birliği Derneği Başkanı Ali Tatlıdil, Ramazan ayı ile birlikte sektörün hareketleneceğini söyledi. Özellikle bahçeli mekanların Ramazan’da yüzde 90 civarında doluluğu yakalayacağını kaydeden Tatlıgil, kebapçı ve et lokantalarında iftar menülerinde 50-150 lira arası fiyat görülürken, semt lokantalarında bu rakamın 15-25 lira arasında değişeceğini belirtti. Tatlıdil, Ramazan’a mahsus yapılan şerbetlerin gazlı içeceklere göre daha çok tercih edileceğini vurguladı.

İstanbul’da  pideye zam yok

İstanbul’da Ramazan pidesine beklenen yüzde 10’luk zam gelmedi. İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer dün yaptığı açıklamada, Ramazan pidesinde geçen yılın fiyatlarının esas alınacağını söyledi. Özer “350 gramlık bir pidenin fiyatı bu yıl da 1.5 lira olacak” dedi. Her Ramazan olduğu gibi bu yıl da yumurtalı, susamlı gibi pidelerin fiyatlarının serbest olarak belirleneceğine dikkati çeken Özer “Kişiye özel yapılan pidelerin fiyatlarında farklılık olabilir. Ama standart pide fiyatları değişmeyecek. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve belediye ekiplerinin yapacakları denetimlerde, biz de oda olarak elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

ET TALEBİNE SICAK DARBESİ

Geçmiş yıllarda Ramazan ayında patlama yaşanan et talebinde bu yıl kısmi bir düşüş bekleniyor. Et Üreticileri Birliği (ETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yücesan, Ramazan’da et talebinin geçen yıllarda ortalama yüzde 30 artarken, bu yıl Ramazan’ın yaz sıcaklarına denk gelmesi nedeniyle bu artışın yüzde 15’lerde seyretmesini beklediklerini kaydetti. Yücesan “Bu, söz konusu artışın fiyatlara yansıyacağı anlamına gelmez. Bu işten beklentisi olanlar fiyatı artırabilir ancak genelde bir fiyat artışı söz konusu değil. Çünkü hem 2 aydan beri et ile ilgili medyada yer alan bazı olumsuz yorumlar nedeniyle yavaşlayan tüketimden kaynaklı stoklar var ki talebin artması halinde bu stoklar devreye girecek hem içeride yeterince besi var hem de ithalat söz konusu” dedi.

Mısır Çarşısı’nda fiyat aynı

İstanbul’da çarşı pazarlarda da Ramazan hareketliliği yaşanıyor. İstanbullular’ın Ramazan alışverişi için her türlü ihtiyacını karşılayabildiği Mısır Çarşısı ve Eminönü, Ramazan alışverişinin vazgeçilmezi olmayı sürdürürken, perakendeciler bu yıl fiyat artışı olmayacağı öngörüsünde bulunuyor. Mısır Çarşısı esnafından alınan bilgiye göre, bu yıl Ramazan için kurulan tezgahlarda hurma çeşitlerinin yanı sıra doğal kurutulmuş meyveler de yer alıyor. Mısır Çarşısı’nda hurma fiyatları geçen yıl ile aynı seviyelerde bulunurken, hurmanın kilogramı, bu yıl da çeşidine göre 10 ila 120 lira arasında değişiyor. Kurutulmuş meyvelerin fiyatları ise 75 lira civarında bulunuyor.

Otellerde İftar 55 TL’den başlıyor

Çırağan Palace Kempinski    155
Ceylan InterContinental İstanbul    145
The Marmara Esma Sultan    130
Hilton İstanbul    125
Conrad İstanbul    110
Grand Hyatt İstanbul    105
The Marmara Taksim    90
Le Méridien İstanbul Etiler    89
DoubleTree by İstanbul-Moda    75
Dedeman İstanbul    69
Grand Cevahir Otel    60
The Marmara Pera    55

(Star)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir