Ali Can Aksu’dan olumsuz basın beyanatı veren turizmcilere “yapmayın” tavsiyesi!

Turizoom International Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Aksu, turizmde dile getirilen olumsuz basın beyanatlarının art niyetle olmasa bile bölgelere zarar verdiğini söyleyerek, “bölgesel demeçlere dikkat” tavsiyesinde bulundu.Art niyetle olmasa bile verilen demeçlerin bölgelere zarar verdiğine dikkat çeken Aksu şu ifadelere yer verdi:

“Turizmde dile getirilen olumsuz basın beyanatları, o bölgeye olan talepleri azalttığı gibi, bölgenin pazarlamasını ciddi anlamda sekteye uğratıyor. Son zamanlarda basından takip ettiğimiz kadarıyla maalesef art niyetle olmasa bile verilen demeçlerin bölgelere zarar verdiğini gözlemlemekteyiz.

Turizmde Pazarlama kavramı, olumlu mesajlar ve sunduğu avantajlar ile her dönem ön planda olmuştur. Pazarlama; aşamaları, stratejileri, ilkeleri ve avantajları sayesinde kullanıldığı bölgeyi olumlu ya da olumsuz yönde etkiler.

Turizmde Pazarlama, belirli bir strateji içerisinde hareket edildiği zaman verimli sonuçlar verir. Stratejileri düzenlemek ile başlayan süreç, ilerlemek ve sonuçlarını almak ile devam eder. Bunun da formülü pozitif davranış ve söylemlerden geçer.

“Ağızdan çıkan bir olumsuz söylem…”

Günümüzde, her bölgenin kendine has bir eylem planı olmalıdır. Turizmde özellikle bölgesel aktör ve öncülerinin bulundukları turizm destinasyonu ile ilgili aşağıdaki tehlikeli söylemler;

“Personel çıkarmaya başlandı”,”kötü sezon”, “doluluklarda ciddi düşüş var” , “deprem”, “yüksek fiyatlar”, ” sezon iyi gitmiyor”, “yangın” vb.  beyanatlar o bölgenin turizm kalitesine, pazarlama stratejisine zarar vererek turistlerin bölgeyi tercih etmemelerine yol açar.

Sonuç olarak dijital dünyanın hızını ele alırsak, ağızdan çıkan bir olumsuz söylemin hızla milyonlara yayılacağını gözardı etmememiz lazım.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir