Altınbaşak Mutfak, Çorlu’ya taşıdığı üretim tesisiyle otomasyonu merkezine alacak

Haber: Hatice Ünal Bilen

Endüstriyel mutfak sektöründeki değişim ve dönüşüme paralel yatırımlarına hız veren Altınbaşak Mutfak, Bayrampaşa’daki üretim tesisini Çorlu’ya taşıyor. Yeni fabrika yatırımıyla üretimde otomasyon kullanımını merkezine alan endüstriyel mutfak firması, bu sayede üretim kapasitesini de iki katına çıkaracak…


35 yıllık endüstriyel mutfak tecrübesini sektörel dönüşüme entegre değişim hamleleriyle üst seviyelere taşıyan Altınbaşak Mutfak, yeni yatırımlarla büyüme skalasını artırıyor. Geniş ürün yelpazesi, stok gücü ve ürün kalitesi ile yurt içi ve yurt dışı pazarlarda marka değerini sağlamlaştıran endüstriyel mutfak firmasının yılı kapatmaya hazırlanırken odağına aldığı en büyük değişimlerden biri, kapasite artırımı odaklı fabrika yatırımı.

Marka kurucusu (baba) Naim Dönmez’in devam eden idari sorumluluğunda yönetim koltuğunun ailenin ikinci kuşak genç ve deneyimli temsilcilere devredildiği Altınbaşak Mutfak’ın yaşadığı değişimi, yeni yatırım planlarını ve 2024 büyüme stratejilerini Altınbaşak Mutfak Genel Müdürü Zeynep Yalçın ile konuştuk.

“Geldiğimiz noktayı üzerine yatılacak bir miras olarak görmüyoruz”

HoReCa sektöründe yaşanan değişime paralel Altınbaşak Mutfak’ın da ciddi bir dönüşümden geçtiğini belirten Zeynep Yalçın, “Kurucumuz Naim Dönmez beyefendinin getirdiği noktadan gurur duyuyoruz. Yalnız işletmeyi devam ettiren 2. nesil olarak bu noktayı ulaşılan bir zirve, üzerine yatılacak bir miras olarak görmüyoruz. Çağımızın ve sektörümüzün beklentileri doğrultusunda, kendimizi hem teknolojik hem de personel kalitesi olarak devamlı geliştiriyoruz.” diyor.

Firmanın en büyük gücünün geniş ürün yelpazesi, stok gücü ve tolere edilemeyecek ürün kalitesi olduğunun altını çizen Yalçın, “Sahip olduğumuz bu potansiyelimiz ve uzmanlığımızla hem iç piyasadaki hem de ihracat müşterilerimize hizmet vermeye devam ediyoruz.” diye de ekliyor.

“Fabrikayı Çorlu’ya taşıyoruz”

En kaliteli ürünleri, en hızlı şekilde ve en ekonomik fiyatlarla sektöre sunmayı misyon edinen firmanın son dönemde odağına aldığı en büyük değişimlerden biri, kapasite odaklı fabrika yatırımı. Üretim kapasitesini artırmak ve taleplere eksiksiz cevap vermek hedefiyle Bayrampaşa’daki üretim fabrikasını Çorlu’da Velimeşe OSB’ye taşıdıklarının bilgisini veren Yalçın, bu yeni yatırım kararının gerekçelerini ise şu sözleriyle detaylandırıyor: “Firmamızdaki en büyük değişimlerden biri olarak, uzun yıllardır üretim yapmakta olduğumuz Bayrampaşa’daki tesislerimizi birleştirerek Çorlu’da yeni bir fabrikaya taşıyoruz. Zorlu bir süreç olmakla birlikte, artık karşılamakta zorlandığımız talepleri artıracağımız üretim ve stok kapasitemiz ile karşılamayı planlıyoruz.”

“Üretimde otomasyona geçiyoruz”

Altınbaşak Mutfak’ın ikinci nesli temsil eden başarılı yöneticisi Yalçın, tesis yer değişiminin sadece fiziki alan büyümesi olarak algılanmaması gerektiğini vurguluyor ve “Uzun süredir planlamasını yaptığımız, üretimde otomasyan kullanımını yeni yerimizde gerçekleştirebileceğiz. Üretim kapasitemizi iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda, Bayrampaşa’da üretim yaptığımız tesisimizi depolama amaçlı kullanmaya devam ederek, yine çok önemli bir gücümüz olan siparişlerin hızlı sevk edilebilmesini bu sayede aksatmadan devam ettireceğiz.” diye belirtiyor.

“HOSTECH by TUSİD de bizim gibi düzenli olarak büyüyor”

Altınbaşak Mutfak için sektörel fuarlar da önemli bir yatırım kanalı. Bu yıl 25.si düzenlenen HOSTECH by TUSİD Fuarı’nda en yeni ürünlerini sektör profesyonelleriyle buluşturduklarını hatırlatan Yalçın, fuara dair değerlendirmelerini şu sözleriyle yapıyor: “Fuarımız aynı firmamız gibi düzenli şekilde büyüyor. Biz de düzenli şekilde yer aldığımız fuarda, en son çıkardığımız ürünlerimizi sektörün profesyonelleri ile paylaşmaya devam ediyoruz. Özellikle yabancı ziyaretçi olarak fuardan çok memnun ayrıldık. Ziyaretçilerin neredeyse tamamından çok olumlu tepkiler aldık ve çok faydalı ikili görüşmeler gerçekleştirdik. Hiç ihmal etmediğimiz bir diğer husus da, yapılan yorum ve eleştirilerin tamamını dikkate alıp, kendimizi devamlı geliştirmeye çalışmamızdır.”

“Host Milano ile yılı kapatacağız”

Yurt içi fuarlarla birlikte yurt dışı organizasyonlara da aktif katılım sağlayan Altınbaşak Mutfak’ın 2024 fuar takvimi de oldukça yoğun. Bu ayın başında ilk olarak Gastroinoks firmasının organizasyonunda Moskova’da Pir Expo ’23 fuarına katılacaklarının bilgisini veren Yalçın, şunları söylüyor: “Hemen sonrasında, yine düzenli olarak katıldığımız İtalya Milano’daki Host ’23 fuarında olacağız. Bu fuar özellikle küresel katılımcı ve ziyaretçi özelliği ile çok önem verdiğimiz bir etkinliktir. Bu fuar ile 2023 yılını kapatmış olacağız. 2024 yılına da bir başka fuar etkinliği ile giriş yapacağız. Yine küresel öneme sahip olan Almanya Frankfurt’ta düzenlenen Ambiente ’24 fuarında olacağız. Artık geleneksel hale getirdiğimiz, yeni ürünlerimizi tanıtmayı orada yapmayı planlıyoruz.”

“3 yıllık ihracat hedefimiz, 5 milyon dolar”

Yıl sonu ve 2024 hedeflerini de paylaşan Zeynep Yalçın, firma olarak ihracat rakamlarını artırmanın birincil hedefleri arasında olduğunu ifade ediyor ve şöyle devam ediyor: “Bu amaçla, hem kendimizin hem de iş ortaklarımızın organizasyonları ile, yurt dışında belli bölgelerde depolar kurup, iç piyasada olduğu gibi hızlı sevk gücümüzü oralarda da göstermeyi planlıyoruz.”

Yalçın, her yıl düzenli olarak artırdıkları ihracat rakamlarını, yıl sonu itibariyle milyon dolarlar seviyesinin ve üç yıl içerisinde 5 milyon dolar seviyesinin üzerine çıkarmayı hedeflediklerini de sözlerine ekliyor.

#abmmutfak #Altınbaşakmutfak #zeynepyalçın #hostechbytusid #endüstriyelmutfakekipmanları #endüstriyelmutfak #horeca #hotelrestaurantcafe

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir