Antalya Akvaryum projesi tamamlandı

Antalya’da yapımına geçen 2011’de başlanan , Maldiv Adaları’ndan esinlenerek tasarlanan Antalya Akvaryum projesi tamamlandı. 

5 milyon litrelik ana tank kapasitesiyle Avrupa’nın 2’nci, dünyanın 5’inci büyük akvaryumu özelliğini taşıyan, 131 metre uzunluk ve 3 metre genişliğiyle Avrupa’nın en uzun akvaryum tünelini içinde barındırıyor. Arapsuyu Olbia Kanyonu’nda yapılan ve 15 bin metrekare kapalı alanda tasarlanan Antalya Akvaryum’da, dünya denizleri, okyanuslar, Türkiye denizleri, nehirler, göller, zehirli türler ve denizanaları gibi 40 farklı temada akvaryum tankı yer alıyor. Dev akvaryumda 20 binden fazla balık ve sualtı canlısı bulunuyor. Sualtı dekorasyonunu dünyaca ünlü İtalyan heykeltıraş Benedetti’nin yaptığı akvaryumda, balık dokunma havuzları, dalgıçlık okulu, restoran, fastfood, kafeler, 5D sinema salonu, 1000 metrekarelik özel sualtı dünyası konseptli çocuk oyun ve eğlence alanı, paintball ve sergi alanları da yer alıyor.

Antalya Akvaryum ‘da, Maldiv Adaları’ndan esinlenerek tasarlanan 800 metrekare yüzeyli bir gölet ile içerisinde gerçek kar yağan ve özel ısı dengeleyici kıyafetler giyilerek ziyaret edilebilen ‘Soğuk Dünya’, ‘İglo Köyü’ ve ‘Noel Baba’nın evinin de bulunduğu toplam 1500 metrekarelik kapalı alanda tasarlanan mekanlar yer alıyor.

Proje Müdürü İnşaat Mühendisi Faruk Çınarcı denetiminde, Sitil Yapı A.Ş tarafından İnşaatı yapılan Antalya Akvaryum Projesi Bahçe çatılarında BTM Botanik Su Yalıtım Örtüleri kullanıldı. Betonarme yüzey üzerine sürülen BTM BTR 100 bitüm emülsiyon astarı kuruduktan sonra  4 mm kalınlıkta, 2 kat polyester keçeli plastomerik polimer bitümlü BTM Plastobit PP4000 BOTANİK örtüleri uygulandı. Klasik yöntem ile bahçe çatı detayı uygulanan otopark üstü çatılarda, BTM su yalıtım örtülerinden sonra 180gr/m2 ayırıcı polyester keçe ve üzerine de koruma betonu uygulandı. Koruma betonu üzerine çakıl tabakası ve çakıl tabakası arasına drenaj boruları yerleştirildi. Drenaj katmanı üzerine filtre katmanı olarak polyester keçe uygulandıktan sonra gerekli kalınlıkta ve özellikte bahçe toprağı üzerine çim bitkisi ekildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir