Antalya’nın yenilenen tarihi kahvesi Gastronomi Merkezi’ne dönüştürüldü

Antalya’nın geçmişi 1922’lere dayanan meşhur Vatan Kahvesi,  Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Antalya Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği arasında imzalanan protokolle aslına uygun olarak restore edilerek Gastronomi Merkezi’ne dönüştürüldü.


Antalya’nın Işıklar Caddesi’nde yer alan tarihi Vatan Kahvesi yeniden hizmete açıldı. 1983 yılında yıkılan kahve aslına uygun olarak tekrar inşa edildi. Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Antalya Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği arasında imzalanan protokolle açılan Vatan Kahvesi’nde kent gastronomisine yatırım yapan işletmelere yönelik eğitimler ve atölye çalışmaları düzenlenecek. Kahve’nin yapımında bölgenin yerli boya firması CUBO’da ürünleri ile kent hafızasında özel yeri olan bu tarihi kahvenin yapımında destek sağladı. 1000m²’lik 3 katlı bir alanda yer alan Gastronomi Merkezi CUBO’nun iç mekân boyaları ile renklendi, dış cephe ürünleri ile ilk bakıştaki görünümüne şıklık kattı, yapı kimyasalları ürünlerinin de kullanıldığı tadilat ile kahvenin içi ve dışı komple yenilendi. Giriş katında halka açık kafede dünya kahveleri sunulacak olan Vatan Kahvesi’nin ikinci katında yemek ve kahve üzerine eğitim merkezi bulunuyor, üçüncü katında ise gastronomi kütüphanesi yer alıyor.

Açılışını Antalya Valisi Ersin Yazıcı yapmıştı

Neredeyse asırlık olan kahve tekrar Antalyalının ve bölgeyi ziyarete gelen turistlerin hizmetinde. Vatan Kahvesi şehrin tarihi, kültürel ve sosyal anlamda önemli bir mekanıydı.  Kahvenin tekrar açılmasıyla kentin kültürel değerlerinin tanıtılmasını ve gastronomi turizmine katkıda bulunmasını amaçlıyor Antalya Büyük Şehir Belediyesi. Turizm ve yeme içme sektörüne nitelikli personel yetiştirmek için de çok özel kurslar ve eğitimlerin de düzenleneceği kahveye 1924′ yılında verilmiş Vatan ismi. Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, eskiden Antalyalıların buluştuğu kültür noktası olan bu kahveyi tekrar hayata geçirdikleri için mutlu olduklarını her fırsatta dile getiriyor.

Amaç, Antalya’nın kültürel değerlerini dünyaya yaymak

Kahvenin açılışı için büyük emeği geçen Antalya Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmeleri Derneği Başkanı Zeki Özen hedeflerinin gerek sektörel gerekse Antalya’nın geleneksel mutfağını temsil eden lezzetleri tanıtmak olduğunu söylüyor.  Bir taraftan da kahvenin bahçesinde sosyalleşebilecek alan oluşturduklarını ifade eden Özen, hem turizme hem Antalyalıya düzgün hizmet vermek istediklerini dile getiriyor. Vatan Kahvesi’nin içinde olduğu Karaalioğlu Kent Yaşam Parkı’nda her yıl Uluslararası Antalya Kahve Festivali yapılması planlanıyor. Geçtiğimiz ay açılışı yapılan Vatan Kahvesi’nin yapımına katkı sağlayan firmalara teşekkür plaketi de verilmişti. CUBO’ya takdim edilen plaketi, Başergün Boya ve Kimya A. Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Ergün, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in elinden almıştı.

#vatankahvesi #tarihikahve #antalya #gastronomimerkezi #antalyabüyükşehirbelediyesi #CUBO #gastronomi #gastronomiturizmi #kahve #karaalioğlukentyaşamparkı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir