Antep Mutfağı Avrupa Yolunda

300′e yakın yemek çeşidiyle sofraları süsleyen Gaziantep mutfağı, hazırlanan bir proje kapsamında Avrupa’da görücüye çıkarılacak.

Avrupalılar, Antep mutfağını keşfedecek. Alternatif bir turizm modeli olan gastronomi turizminde Gaziantep’i dünya tanıyacak. Bu hedef doğrultusunda hazırlanan ve İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ‘Gastronomi Dünyasının Gaziantep Mutfağını Keşfi’ projesi kapsamında Antep’in yemekleri, İngiltere ve İtalya’da sergilenecek, buralardaki insanlara Antep mutfağı anlatılacak.

Sempozyumda hem Gaziantep mutfağıyla ilgili bildiriler sunulacak hem de gala yemeği Antep yemeklerinden oluşacak.

Galada içli köfteden dolmalara ve sarmalara kadar Antep mutfağının belli başlı yemekleri yapılacak. Gaziantep ile ilgili hazırlanan kitaplar tanıtım filmleri katılımcılara dağıtılacak.

Antep mutfağının ikinci durağı İtalya olacak. Antep mutfağı, Eylül ayında Torino’da Slow Food hareketi tarafından düzenlenen ‘Solano Del Gusto’ fuarına katılacak. Çeşitli ülkelerin özellikle yöresel ürünleri ve yemeklerinin tanıtılacağı fuarda Gaziantep de stant açacak.

Türk Patent Enstitüsü ve Ankara Ticaret Odası’nın yaptığı bir araştırmada, 291 çeşit yemekle ‘Gaziantep’in Türkiye’nin en zengin mutfağına sahip il’ olarak belirlendi.

Kentte yapılan çalışmalar sonucunda Antep’in Türkçe – İngilizce yemek kitabının baskısı tamamlandı. Antep mutfağı ile ilgili tanıtım filmi de hazırlanırken, aynı kapsamda bir web sitesi bir aya kadar faaliyete geçecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir