Caffè Nero, kahve keyfini iPhone ve Android uygulamasıyla cebe taşıdı

Caffè Nero, teknik özellikleri ve kapsamıyla dünyada ilkler arasına giren yeni mobil platformunu tanıttı. 

Mobil Platform iPhone ve Android tabanlı akıllı telefonlar için geliştirilmiş iki uygulama, kasa sistemi entegrasyonu ve bulut tabanlı CRM altyapısından oluşuyor. Caffè Nero, mobil uygulaması ve kasa entegrasyonu Mekanist tarafından, Protel desteği ile gerçekleştirilen mobil platformuyla kahve severlere yenilikçi bir hizmet sunacak.

Öncelikle bugüne dek 2,5 milyona yakın kahve hediye ettiği sadakat kart sistemini mobil uygulamasına adapte eden Caffè Nero, bundan böyle misafirlerini kişisel promosyonlar ve sürprizlerle şaşırtacak.

“Milano’nun batısındaki en iyi kahveci” unvanına sahip Caffè Nero, 25 Eylül 2012 Salı akşamı Galata B-Base’de gerçekleştirdiği partiyle hem Türkiye’de hem de dünyada bir benzeri daha olmayan yeni mobil uygulama platformunu duyurdu. Mağazalardaki kasalarla entegre bir şekilde çalışan iPhone ve Android’li cep telefonu uygulama platformuyla öncelikle Caffè Nero tutkunlarının yıllardır “hediye kahve” içmesini sağlayan sadakat kartları dijital ortama taşınmış oldu.

Kahveseverlerin yanlarından ayırmadığı bu mavi-siyah kartlar, yeni mobil uygulamayla birlikte artık dijitale dönüştü. Mobil uygulamayı kullanan Nero tutkunlarının bundan böyle “hediye kahve” almak için tek yapması gereken, kasadaki baristaya mobil uygulamayı kullandıklarını söylemek. Tüm Caffè Nero mağazalarındaki kasalarla entegre bir şekilde çalışan mobil uygulama sayesinde her kahve tutkununun kahve alışkanlıkları takip edilerek, kişiye özel sürprizler ve promosyonlar da sunulacak. Hem tüm mağazaların hem de GPS verisine göre otomatik olarak en yakındaki mağazaların görülebildiği uygulamada, ayrıca menüdeki tüm yiyecek ve içecekler hakkında detaylı bilgiye de erişilebiliyor. Uygulama www.caffenero.com.tr/app adresinden indirilebiliyor.

“2,5 MİLYON BARDAK KAHVE HEDİYE ETTİK”

Düzenlenen partide kısa bir açıklama yapan Caffè Nero Türkiye Pazarlama Müdürü Ayşe Akbal, kahve mağazacılığının hem Türkiye’de hem de dünyada yeni dijital çağa uyması anlamına gelen bu adımı attıkları için büyük bir heyecan ve gurur duyduklarını söyledi. Akbal, “Caffè Nero Türkiye olarak yılın ilk çeyreğinde ayda 650.000 misafirimize kahve içirirken, şu anda 1 milyon misafir ağırlıyoruz. Kahveseverlerin kalbinde yıllardır özel bir yeri olan mavi-siyah hediye kartlarımızla, bugüne dek yaklaşık 2 milyon 500 bin bardak kahve hediye ettik. Mobil uygulaması ve kasa entegrasyonu Mekanist işbirliği ve Protel desteğiyle gerçekleşen mobil platformumuz sayesinde artık sadık müşterilerimize kahve hediye etmenin de ötesine geçeceğiz. Sadakat kartı sistemini dijital çağa adapte ederken, kişiye özel sürprizler, promosyonlar, hatta yarışmalar gerçekleştirebilecek ve misafirlerimize yepyeni deneyimler yaşatacağız. Mekanist.net entegrasyonu da içeren platformumuzla Mekanist üyelerine özel kampanyalar da gerçekleştireceğiz. Hem uygulamasıyla hem de vizyonuyla sadece kahve sektörüne değil, pek çok sektöre öncülük edecek böylesi bir çalışmaya imza atmış olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz,” dedi.

“TÜRÜNÜN EN SOFİSTİKE LOKASYON BAZLI PAZARLAMA VE SADAKAT PLATFORMU”

Caffè Nero’nun mobil platformunun mimarlarından Mekanist CEO’su Alper Tekin, “Platformumuz, iPhone ve Android bazlı akıllı telefonlar için yazılmış iki uygulamayı, Micros kasa sistemlerine entegrasyonu, bulut tabanlı Microsoft Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) altyapısını ve Mekanist.net entegrasyonunu kapsıyor. Mekanist’in Caffè Nero için sağladığı bu platform, türünün en sofistike lokasyon bazlı pazarlama ve sadakat platformunu oluşturuyor. Platform sayesinde Caffè Nero’nun yüzbinlerce misafiri artık fiziksel kart taşımak zorunda kalmayacak. Misafirlerin tercihleri, istek ve şikâyetleri artık bir CRM sisteminde anlık olarak takip edilebilecek; misafirler ile anlık ve lokasyon bazlı olarak iletişime geçmek ve promosyonel aktiviteler gerçekleştirmek mümkün olacak,” dedi.

Caffè Nero Bilgi Teknolojileri Müdürü Ersen Gelçin ise Türkiye’de benzerine rastlamadığını, dünyada öncülerinden olduğunu belirttiği platformun teknik yapısı için şunları söyledi: “Daha önce hiçbir projede bu kapsamda bir entegrasyon yapılmadığı gibi, sosyal CRM alanında da bu kadar somut bir örnek daha önce hiç hayata geçirilmedi. Nero ve Protel kısmında 2’şer, Mekanist kısmında 4 kişiden oluşan toplam 8 kişilik bir ekibin çalıştığı platformun mobil uygulama, kasa ve CRM bileşenleri yaklaşık 4 aylık bir süreç sonunda tamamlandı. Platformumuzu, Nero tutkunlarının beklentileri ile sosyal medya ve mobil gelişmeler ışığında sürekli olarak geliştirerek, ona yeni özellikler kazandırmayı hedefliyoruz. Diğer akıllı cep telefonları için de geliştirmeler yapmaya devam ediyoruz.”

Micros POS sistemlerinin Türkiye Distribütörü Protel’in Genel Müdürü Murat Sıcakkanlı, “Mobil cihazların yaygınlaşması ile tüketici alışkanlıkları da değişiyor. Buna paralel olarak Müşteri İlişkileri Yönetimi kavramı da yeni bir boyut kazanıyor. Caffè Nero için geliştirdiğimiz entegrasyon sayesinde, Nero tutkunları mobil cihazları üzerinden sadakat uygulamalarını takip edebiliyor. Bu noktada, Micros POS sistemlerinin geliştirmeye açık mimari yapısı bu tarz entegrasyonları yapabilmemize olanak tanıyor. Böylece iş ortaklarımız ile birlikte müşteri deneyimini farklılaştıracak entegre çözümler sunabiliyoruz,” dedi.

Genel içinde yayınlandı olarak etiketlendi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir