Cancan, patentli kesici ve doğrayıcı ürünleriyle marka değerini katlayacak

1958 yılından bu yana meyve suyu ekipmanları, yıkama ekipmanları ve kesici ve doğrayıcı ekipmanlar üreten Cancan, kesici ve doğrayıcı ekipmanlar portföyüne yeni eklediği ürünleriyle de marka gücünü sağlamlaştırıyor. Yakın bir zamanda kendi bıçaklarını üretmeye başladıkları müjdesini veren Cancan Meyve Presleri Sanayi Genel Müdürü Tunç Özüuğurlu, “Bu konuda çok iddialıyız, kesici ve doğrayıcı ürünlerimizle de aranan bir marka haline dönüşeceğimizden eminiz.” diyor.

Dünya markası olma yolunda emin adımlarla hedefe ilerlediklerini ifade eden Tunç Özüuğurlu ile Cancan markasının pandemi sonrasına dair projelerini ve yeni ürünlerini konuştuk.

Cancan’ı tanıtarak, ev dışı tüketim sektörüne yönelik ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Üretim faaliyetlerine 1958 yılında başlayan Cancan, bugün Sakarya’da 5 bin metrekarelik tesisimizde meyve suyu ekipmanları, yıkama ekipmanları ve kesici-doğrayıcı ekipmanlar üretmekteyiz. Alüminyum döküm, plastik enjeksiyon, boya, kalıp, imalat ve montaj da dahil olmak üzere tüm ürünleri kendi bünyemizde imal ediyoruz. Yıllık 100 bin adet üretim kapasitesine sahip olan firmamız çatısı altında CNC’ler, tornalar ve frezeler vasıtasıyla metali şekillendirerek üretim faaliyetlerimizi yürütüyoruz.

Bunların yanı sıra son yıllarda sektörün farklı alanlarda var olan ihtiyaçlarını da tespit ederek, yeni ürünlere hız kazandırdık. Gelen taleplerin çoğalması ile kesici ve doğrayıcı ürünlerimizin çeşitliliğinde bir artış sağladık. Bununla birlikte kendi bıçaklarımızı da üretiyoruz. Bu konuda çok iddialıyız, kesici ve doğrayıcı ürünlerimizle de aranan bir marka haline dönüşeceğimizden eminiz.Zaman ve işçilikten tasarruf sağlayan ürünler

Cancan Domates Dilimleme Makinesi otel, restoran, kafe, catering, fast-food, dönerci ve açık büfe kahvaltı gibi büyük ölçekli üretimlere hitap eden bir ürünümüz. Makine, domateslere zarar vermeden, profesyonel olarak standart ölçülerde kesilmiş bir görünüm elde etmek, hızlı dilimleme yapmak ve sunumlara zarafet katmak için tasarlandı. Bu teknoloji, domates ve diğer tavsiye edilen meyve-sebzeleri dilimlerken, uzun süren işçiliğe de son vermekte. Ürün kullanıcılarına değiştirilebilir bıçakları sayesinde istenilen kalınlıkta dilimleri basit bir kurulum ile kısa sürede hazırlama imkanı sunuyor. Cancan Domates Dilimleme Makinemiz de tıpkı diğer dilimleme makinelerimiz gibi bu işlem esnasında geçen uzun işçilik süresini kısaltmış oluyor. İşletmelere hem zamandan hem de işçilikten büyük tasarruf sağlıyor. Aynı zamanda kesim zayiatından dolayı oluşabilecek fire oranı da bu sayede minimuma düşüyor.

Dilimleme makinemiz ayrıca, tüketicilere profesyonel bir kesim imkanı da sunuyor. Bu, şundan dolayı önemli, bilindiği gibi sunum, beyindeki lezzet algısını artıran önemli bir olgu. Ürünümüz sayesinde ortaya çıkan zarif sunumlar, bu yönüyle de mutfaklarda fark oluşturuyor. Kesici ve doğrayıcı ekipmanlar serimize ayrıca soğan ve patates gibi ürünleri dilimleyebilen sebze- meyve doğrama ürünlerini de dahil ettik. Onu da çok yakın bir zamanda tüketicilerimizle buluşturacağız.Bu ürünleri geliştirirken hangi kriterleri dikkate aldınız?

Yeni ürünler tasarlayıp, üretimin her safhasında var olmak adına bizzat çalıştığımı söyleyebilirim. Ar-Ge departmanımızın planladığı yeni ürün gruplarımız mevcut. Bu aslında ihtisas konumuzun bir parçası değildi. Ama yeni bir alanda da faaliyet göstermek istedik. Bu kararı aldığımızda meyvenin suyunun sıkılması kısmında çalışıyorduk. Dünyayı gezdiğimizde pek çok ülkenin kültürleriyle tanıştık. Bu seyahatlerimizde meyvenin kesilerek doğrandığı, ‘meyve salatası’ dediğimiz kültürel öğelerle karşılaştık. Özellikle de meyvelerin kesilmesi ve doğranması ile ilgili ekipmanlar dikkatimizi çekti. Bu doğrultuda ürün skalamız gelişmeye başladı.

Ancak şu da var, biz bu ürünlere yatırım yapmaya karar verdiğimizde yan sanayinin bizim  ihtiyaçlarımıza cevap verebilecek kalitede ve hedef fiyat aralığında olmadığını gördük. Dolayısıyla kendimizi bu konuya kanalize ettik. İlk aşama olarak kendi bıçaklarımızı üretmeye karar verdik. Yaklaşık 7 ay önce aldığımız makineyi modernize ederek yeni bir bıçak bileme makinesine dönüştürdük. Hatta projeyi bizzat kendim yönettim. Cancan, tamamıyla entegre üretim tesisi mantığıyla çalışan bir firma. Hammaddeden başlayıp, mamul dediğimiz son ürün noktasına dönüşene kadar ki sürecin tamamında üretim yapıyoruz. Meyve suyu sıkma makineleri ve bunun yanında hijyen ekipmanları üretiyoruz. Meyveyi dilimlemek ve doğramak adına ihtiyaç duyulan doğrayıcı ekipmanların üretimini de gerçekleştiriyoruz.“Türk malı üreten bir marka olmanın gururunu taşıyoruz”

Önümüzdeki döneme dair hedefleriniz, projeleriniz neler? Gündeminizde yeni yatırım planları var mı?

Dünya markası olma yolundaki hedefimize emin adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz. 2020 yılında, olumsuz pandemi koşullarına rağmen 58’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştirdik. Dünya arenasında yenilikçi ürünlerimizle boy gösteriyor ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyoruz. Bu doğrultuda araştırma ve geliştirmeye öncelik veriyor, yıllık ciromuzun önemli bir bölümünü bu alana ayırıyoruz. Ürettiğimiz inovatif ekipmanlar sayesinde dünya markaları ile rekabet ediyoruz.  Bu yolda fuarlar bizim için önemli bir basamak teşkil ediyor. Katılabildiğimiz kadar çok fuara dahil oluyoruz. Gerek ürün üretimlerimizde gerekse fuar sergilemelerinde gelişim daima önceliğimiz oldu. Bu alanda performansımızı artırmaya gayret gösteriyoruz. Kaliteli ürün üretimi gibi satış ve pazarlama organizasyonlarındaki yetkinlik de önemli bir konu. Bu süreci profesyonelce yönetmek, işin başında güvenle durmak ve yüksek performans sağlayacak atılımlarda bulunmak önemli. Elbette hedefe doğru yol alırken fuarlar bize çok yardımcı oluyor. Hem yerli üretimlerimizin yurt dışı pazarlarında yer bulmasıyla manevi açıdan milli duygularımızı kamçılıyor, daha çok motive oluyoruz. Hem de ülke ekonomisine ve bizlere maddi bir kazanç olarak geri dönüyor. Cancan olarak Türk malı üreten bir marka olmanın her zaman gururunu taşıyoruz.

#cancanmeyvepreslerisanayi #cancan #cancandomatesdilimlememakinesi #kesmedoğramamakineleri #tunçözüuğurluröportaj

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir