Celestyal, 7 gece İstanbul ve Yunan Adaları seferlerini yeniden başlatıyor

Filosunun yeni gemisi Journey için Selanik ve Atina’dan sonra ilk kez geldiği İstanbul Galataport’ta bir lansman gerçekleştiren Celestyal Cruises, acentelere yönelik düzenlediği tanıtım etkinliğinde Covid sebebiyle iptal edilen 7 gece Yunan Adaları ve İstanbul seferlerinin en kısa zamanda yeniden başlatılacağını duyurdu.


Atina ve Selanik şehirlerindeki lansmanın hemen ardından rotasını İstanbul’a çeviren ve Galataport Limanı’nda demirleyen Celestyal Journey için bir etkinlik de 17 Ekim Salı günü Galataport İstanbul’da gerçekleşti. Turizm ve kruvaziyer dünyasının önemli isimleri, sektör ve medya temsilcilerini buluşturan davette Celestyal’in sıra dışı deneyimler ve unutulmaz yolculuklar sunma konusundaki kararlılığı vurgulandı. 26 milyon Euro’luk yatırımla renovasyon ve teknik yenilemeden geçirilen Journey’in, Celestyal için önemli bir dönüm noktasını temsil ettiğine ve kruvaziyer pazarına sağladığı ekonomik katkıya dikkat çekildi.

Galataport İstanbul’da demirleyen Journey gemisinde düzenlenen lansmana İstanbul Vali Yardımcısı Şevket Atlı, Yunanistan İstanbul Başkonsolusu Konstantinos Koutras ve Galataport İstanbul Liman İşletme Genel Müdür Yardımcısı ve Medcruise Başkanı Figen Ayan’ın da aralarında bulunduğu turizm otoriteleri, sektör temsilcileri ve medya mensupları olmak üzere seçkin bir grup davetli katıldı. Journey Kaptanı Mr. Angelos Vassilakos ve Celestyal Türkiye Direktörü Özgü Alnıtemiz’in ev sahipliğinde yapılan lansmanda Ege’nin iki yakasında ortak kültürü ve tarihiyle iki topluluğun kardeşliğine; Celestyal’in Türkiye pazarına olan inancından asla vazgeçmeyişine, pandemi dışında Türkiye limanlarına gelmeyi aralıksız olarak sürdürdüğüne vurgu yapıldı.

Gianluigi Baltazzi: “2023, rekor yıl olacak”

Karavan Turizm olarak 20 yıldır Celestyal Cruises ile iş birliği içinde olduklarını belirten Karavan Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Gianluigi Baltazzi, bu süreçte rekor yıllar ve bazen de çok zor dönemlerden geçtiklerini söyledi. Baltazzi, “Bir çoğunuzun hatırladığı gibi, Covid’den önceki dönemde ülkemizi 2-3 yıl çok az seferlerin geldiği bir dönem yaşadık. Bu dönemde Celestyal Cruises, tüm çabalarıyla seferlerine devam etmiştir. Bunlar tabii bugün sayı olarak genel baktığımızda çok yüksek rakamlar olmasa da, 100-110 sefer olsa da, her seferi altın bir sefer olarak değerlendirebileceğimiz yaptık. Ondan sonra Covid dönemi geldi. O da bitti. Şu an bu sene zannediyorum rekor yıl olarak Celestyal Cruises ile kapatmayı düşünüyoruz. Siz acentelere teşekkür etmek istiyorum. En zor zamanlarımızda hep yanımızdaydınız.” şeklinde konuştu.

“7 gece İstanbul seferlerimizi yeniden başlatıyoruz”

Gianluigi Baltazzi yaptığı konuşmada Covid sebebiyle iptal edilen 7 gece Yunan Adaları ve İstanbul seferlerinin en kısa zamanda başlayacağını duyurarak şunları ekledi: “Bu sektörde uzun sene çalışmış olanlar hatırlar, bu 3,4 ve 7 gün olan Yunan Adaları turları haftada üç Kuşadası ve haftada bir İstanbul olarak yapılırdı. Yani 7 gecelik İstanbul ve Kuşadası seferlerimiz oluyordu. Maalesef bu Covid öncesi jeopolitik nedenlerle geçen üç yıl süresinde İstanbul seferlerimizi biz daha çok güneyde devam ettirdik. Önce İstanbul seferlerimizi iptal ettik. Amacımız, bu klasik olan 7 gece Yunan Adaları ve İstanbul seferlerimizi en kısa zamanda tekrar başlatmak. Böylece İstanbul seferlerimize devam etmektir.”

Özgü Alnıtemiz: “Türkiye limanlarına en çok sefer yapan kruvaziyer firmasıyız”

Türkiye limanlarına düzenli ve en çok sefer yapan kruvaziyer firması olarak Celestyal’in yeni gemisiyle İstanbul’da düzenlediği resepsiyonun öneminin altını çizen Özgü Alnıtemiz; ‘Filomuzun yeni gemisi Journey, eylül ayında denize indirildiğinde ilk durağı Kuşadası oldu. Eylül ayı boyunca Kuşadası’na yolcu getirdi ve buradan binen yolcularıyla turlarını yaptı. Selanik ve Atina lansmanlarından sonra bugün yeni bir program için İstanbul’da. Kasım sonuna kadar yine İstanbul ve Kuşadası çıkışlı programlarını sürdürecek. Türkiye kruvaziyer sektörünün 2023’te çıtayı yükselttiğinin bir göstergesi bugün Journey’in burada olması. Bu sezon Türkiye limanlarına toplam 108 sefer gerçekleştiren ve 120 bin yolcu taşıyan bir cruise firması ve Doğu Akdeniz bölgesinin lider cruise operatörü Celestyal olarak sektördeki bu gelişmede payımız olmasından dolayı gururluyuz.” diye konuştu.

Celestyal Journey lansmanında davetli sektör aktörleri ve medya temsilcileri, bir keşif turuna katılarak geminin süitlerini, güneşlenme güvertelerini, lounge ve restoranlarını, welness’a adanmış alanlarını gezerek deneyimledi.

“Bölgenin kruvaziyer potansiyelinin gelişmesinde önemli rol alıyoruz”

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı istatistiklere göre 2023 Eylül sonu itibarıyla 876 geminin Türkiye limanlarına giriş yaptığını, toplam gelen yolcu sayısının ise eylül sonu itibarıyla 1 milyon 97 bin olduğunu belirten Alnıtemiz şunları söyledi: “Türkiye tarihi, doğası, kültürü ve konumu ile en çok ilgi çeken destinasyonlardan Ege ve Akdeniz çanağının olmazsa olmaz durağı. Bu destinasyondaki lider uzmanlığımızla Türkiye’nin de içinde yer aldığı bölgenin kruvaziyer potansiyelinin gelişmesinde önemli bir rol alıyoruz. Dünya kruvaziyer devlerinin ülkemize ilgisi bu çabalarla, ayrıca liman ve altyapılarının zenginleşmesiyle her geçen yıl daha da artıyor’’ dedi.

“Türkiye’de cruise bilinirliği her geçen gün artıyor”

Dünyanın dört bir yanından turisti ağırlayan Celestyal gemilerinin konumlandığı limanlarda Kuşadası, Efes ve İstanbul kara turlarıyla Türkiye’nin turizm tanıtımına ve ekonomisine katkı sağladığına dikkat çeken Alnıtemiz şöyle devam etti: ‘’Kruvaziyer sadece gelen yolcu değil. Türkiye’de cruise bilinirliği de her geçen gün artıyor. Ortak kültür ortak tarih ve yakın deniz olması gibi nedenlerle Türkler, Celestyal’in Yunan Adaları turlarına her geçen gün daha çok ilgi duyuyor. Türkiye limanlarına ne kadar çok yolcu bindirirsek gemi şirketleri de limanlarımızı daha çok rotasına alır. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde cruise seyahatine daha çok kişinin erişmesini sağlamalıyız’’.

Şevket Atlı: “Celestyal’i İstanbul’da daha çok görmek istiyoruz”

Yunanistan İstanbul Başkonsolusu Konstantinos Koutras Türkiye’nin Yunanistan’ın turizminde önemli bir yere sahip olduğuna ve ortak kültüre dikkat çekerken, Galataport İstanbul Liman İşletme Genel Müdür Yardımcısı ve Medcruise Başkanı Figen Ayan, Celestyal Cruises’un Ege’nin iki yakası arasında yıllardır düzenlediği seferlerle Yunanistan ve Türkiye arasında bağ kuran bir firma olduğunun altını çizerek, “Celestyal kruvaziyer sektörü kadar Galataport için de çok önemli bir firma. Pandemi olmasaydı Galataport’a ilk gelen gemi Celestyal olacaktı. Bu nedenle Celestyal’i İstanbul’da yeniden görmek bizim için çok anlamlı” dedi.

İstanbul Vali Yardımcısı Şevket Atlı ise, ‘’Celestyal Journey’i ve cruise gemilerini dünyanın en özgün limanlarından olan Galataport’ta ağırlamaktan dolayı gururluyuz. Cruise gemilerini ve Celestyal’i İstanbul’da daha çok görmek istiyoruz’’ diye konuştu. Celestyal COO George Koumpenas ise şunları söyledi: ‘’Celestyal olarak bizler için Türkiye ve limanları ikinci evimiz gibidir, zira uzun yıllardır binlerce yolcuya Türkiye’nin güzelliklerini keşfetme fırsatı sunuyoruz. Kuşadası’na her hafta 3 uğrak yapan Celestyal gemileri bu limanın en sık ziyaretçileri arasında yer alırken, aynı zamanda İstanbul ve diğer Türk limanlarına da çok sayıda uğrak yapıyoruz.’’

Chris Theophilides: “Journey, heyecan verici bir dönemi müjdeliyor”

Selanik ve Atina lansmanlarında konuşma yapan Celestyal Cruises CEO’su Chris Theophilides ise, Celestyal Journey’le  Celestyal Cruises’un gelişiminde önemli bir kilometre taşına imza attıklarını kaydederek; ‘’Journey bizim için heyecan verici bir dönemi müjdeliyor. Konuklarımıza üst düzey, birinci sınıf bir kruvaziyer deneyimi sunma arayışımızda yeni bir dönemin başlangıcı anlamına geliyor. Gemi, Celestyal’ın Yunanistan ve Doğu Akdeniz bölgesinde kruvaziyer endüstrisinin ve turizmin büyümesini destekleme konusundaki sarsılmaz kararlılığının bir kanıtı olarak denizlere açılıyor” dedi.

#celestyalcruises #celestyaljourney #galataportistanbul #cruise #kruvaziyerturizmi #turizm #tatil #istanbul #yunanadaları

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir