Elif Yenidoğan Denktaşlı: Üst düzey sorumlulukların kadınlara bırakıldığı bir holdingte çalışmaktan gururluyum

Röportaj: Hatice Ünal Bilen

21 yıldır Polat Turizm Otelcilik bünyesinde görev alan Elif Yenidoğan Denktaşlı, Renaissance Polat Istanbul’un Otel Müdürü. Aynı zamanda Renaissance Istanbul Polat Bosphorus Hotel ve Polat Palandöken operasyonlarına da satış ve pazarlama desteği veriyor.

Üç yıllık zorlu pandemi sınavının ardından grubun yurt içi ve yurt dışı büyümeye odaklandığını ve marka bilinirliğini daha da artırmak istediğini belirten Denktaşlı ile otel grubunun gelecek beş yıldaki büyüme hedeflerini, sektörde pandemi sonrası yaşanan değişimi ve turizmde yolculuğunu konuştuk.

İlk olarak turizm geçmişinizden bahseder misiniz? Polat Turizm Otelcilik’e uzanan hikayeniz nasıl başladı? 

Üniversite eğitimimi kamu yönetimi üzerine tamamladım. Ağırlıklı resmi kurumlarda çalışabileceğim bir eğitim almama rağmen özellikle farklı medeniyetlerden insanlar tanımayı, gezmeyi, ağırlama yapmayı çok sevdiğimi farkederek turizm sektörüne de ilgi duymaya başladım. Sektörde çalışan tanıdıklarım vasıtasıyla da otel içi operasyonlar, farklı milletlerden insanlar, onların konaklama hikayeleri, kültürel tercihlerine göre yaptıkları organizasyonlar vs. çok fazla ilgimi çekmeye başladı. Turizmin, sosyal ve konuşkan yapıma çok uygun bir meslek olduğunu o zaman da hissetmiştim.

Otelciliğin en çok nesini sevdiniz?

Otelciliğin en çok insan ilişkileri tarafını, farklı kültürlerden insanlarla aynı heyecanı paylaşma hissini, dinamizmini, verdiğiniz emek karşılığında aldığınız geri bildirimleri sevdim… Sektöre dair ise hiç keşkelerim olmadı…

Okul sonrasında neler yaptınız? İlk profesyonel tecrübeniz ne oldu?

Okulun hemen ardından aslında çok da beklemeden 3-4 aylık bir tatil sürecinden sonra Renaissance Polat Istanbul bünyesinde misafir hizmetleri bölümünde çalışmaya başladım. Ön büro birimi içerisinde bir ekip olması sebebiyle otel misafirleriyle yoğun bir iletişimin olduğu fazlaca aktif bir bölümdü.

İşe her gün çok büyük bir hevesle koşarak gittiğimi hatırlıyorum. Otelimiz o zamanlar da İstanbul’un en fazla tercih edilen, popüler otellerinden biriydi. Benim yaşımda ilk iş tecrübesini yaşayan biri için çok keyifli bir ortamda gelişme fırsatı bulmuştum. Televizyonda sıklıkla gördüğümüz insanların erafımızda keyifle dolaştığı, aktif ve kozmopolit bir kalabalık içerisinde çalışmanın hazzını yaşadığımı hatırlıyorum.

“Turizmin en çok insan ilişkileri tarafını, farklı kültürlerden insanlarla aynı heyecanı paylaşma hissini, dinamizmini, verdiğiniz emek karşılığında aldığınız geri bildirimleri sevdim… Sektöre dair ise hiç keşkelerim olmadı…”

Bu ortam, kariyer planlarınızı nasıl şekillendirdi?

Açıkçası ben turizm sektöründe çok nadirleşen bir kesimin içerisindeyim. İlk çalışmaya başladığım iş yerinde farklı görevler alarak pozisyon değişiklikleri ile 21. yılımı bitirdim. Renaissance Polat Istanbul Hotel olarak, Marriott International’ın Türkiye’deki ilk oteli olmanın verdiği sorumluluk bilinciyle markanın gerçek bir temsilcisi olduk. Markaya ait tüm standartları titizlikle takip edip uygulamasını sağlarken, aynı zamanda bağlı bulunduğumuz İbrahim Polat Holding’in ilke ve kuralları çerçevesinde güzel bir yol çizildi. Çalışanlar olarak her türlü eğitim olanaklarından faydalandırıldık. Otel çalışanları olarak yurt dışında katılım sağlanması gereken fuar ve organizasyonlara iştirak ettik. Bu sayede gerek otellerimizi gerek İstanbul’u gerekse ülkemizi birçok alanda tanıtım imkanı bulduk. Bu olanaklarla kendimi de pek çok alanda geliştirme fırsatı yakaladım.

Misafir hizmetleri bölümünde memur olarak başladığım çalışma hayatıma, ön büro sonrasında satış ve pazarlama departmanıyla devam ettim.

Renaissance Istanbul Bosphorus’un bizzat açılış ekibinde yer alarak, Polat Palandöken’i de kapsayacak şekilde üç otelimizin grup satış müdürlüğü, satış müdürlüğü ve satış&pazarlama direktörlüğünü üstlendim. Genel müdür yardımcılığı görevimin sonrasında da Renaissance Polat İstanbul’un Otel  Müdürlüğü görevine getirildim. Halen tüm ekip arkadaşlarımla bu görevi sürdürürken aynı zamanda turizm grubumuzdaki diğer iki otelimizin satış ve pazarlama operasyonlarına da destek veriyorum.

Renaissance Polat Istanbul’da Otel Müdürlüğü beklediğiniz bir terfi miydi?

“Renaissance Polat İstanbul Hotel’in satış departmanında çalışırken, özellikle katıldığımız yurt dışı fuarlarda lokasyon odaklı talepler geliyordu. Bizler de ‘Keşke şehir merkezinde de bir otelimiz olsa, ne güzel olur’ diye konuşuyorduk. Bunun arkasından açılan Renaissance Istanbul Polat Bosphorus bu dileklerimizin gerçekleşmesi gibi oldu. Otelin tüm açılış  aşamalarındaki ekipten biri oldum.

Turizm grubu olarak, her birimiz kuruma büyük bir saygı ve bağlılık duyduğumuz için Yeşilköy otelimizde sürdürdügümüz tüm görevlerimiz ve sorumluluklarımız aynen Bosphorus otelimiz için de geçerli oldu. Dolayısıyla, Renaissance Polat İstanbul Hotel terfisi, beklediğim, hedeflediğim bir terfiydi.

İş prensiplerim gereği hep daha iyisini hedefleyen bir yapıya sahip olduğum için ve de şirketin kazan-kazan yapısını da bildiğimden çalışmalarımın karşılığını bu şekilde alabilmeyi bekliyordum. Genç bir yöneticiyim ve bununla gurur duyuyorum.

2022, otel dolulukları ve cirosal bazda nasıl bir yıl oldu? Yılı ne kadarlık bir büyümeyle kapattınız? 2023 için beklentileriniz neler? 

2022’yi gerçekten iyi geçirdik. Yıla başlarken çeşitli endişelerimiz vardı. Önümüzü göremediğimiz, tahminde bulunmakta zorlandığımız bir yıl olarak başladı. Ancak özellikle haziran ayı itibariyle büyük bir yükseliş göstererek hem doluluklar hem de ortalama oda satış fiyatları açısından hepimizi sevindiren performanslar çıkarabildik.

RPIH’de 2021 yılında %46.29 doluluk ile kapattık. Bu yıl çin bütçemizi %57.50 olarak yaptık. Bu yıl için kapanış tahminimiz ise, %80 doluluk.

2023 yılı için öncelikli hedefimiz ise, bu yıl başlayan yükselişi aynı şekilde sürdürebilmek. Yine belirsizliklerin olduğu bir yıl, turizm, malum, her türlü olumsuz durumdan birebir etkilenen bir sektör. Tüm bu olumsuz koşullara rağmen gelecek yıl da karlılığımızı en iyi şekilde sürdürmeyi planlıyoruz.

Bu yıl yurt dışı seyahatlerine ağırlık vermiştik, bu tempoyla devam edeceğiz. Oda sayımız ve toplantı salonu kapasitelerimiz sebebiyle büyük gruplara çok rahat ev sahipliği yapabilen, iş toplantı oteli konseptinde ama konumu ve muhteşem manzarası sebebiyle de resort havası da veren bir oteli. 2023 yılında da bu avantajlarımızı en iyi şekilde ifade edip, yurt içi ve yurt dışı işlerimizi artıracağız.

İstanbul turizmine dair değerlendirmeleriniz neler? Beş yıllık projeksiyonda şehir turizmi ne şekilde gelişir?

İstanbul, her türlü donanımı ve seçeneğiyle turizm dalında altın bir şehir. Aynı şekilde hem otellerimiz hem de turizm profesyonelleri mi bakımından da  çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Coğrafyanın oluşturduğu bir takım olumsuzuklar ve siyasi belirsizlikler nedeniyle iki ileri bir geri dönemler yaşadık, yaşamaya da devam edebiliriz. Ancak uzun vadede, beş yıllık projeksiyonda açısından turizm adına çok ilerilere gideceğimize inanıyorum.

Kendi yapılanmamızda, yatırımlarımızda ve geleceğe yönelik tüm çalışmalarımızda turizm sektörünün hep daha iyiye gitmesi üzerine planlama yapıyoruz. Uluslararası akışın daha da çoğaldığı, yüksek doluluk performanslarına yeniden şahit olacağımız bir gelecek öngörüyorum.

Biraz da sizi konuşalım mı? Bize işteki ve evdeki Elif Yenidoğan Denktaşlı’yı nasıl anlatırsınız?

Karakter olarak her şeye yetişmeye ve hiçbir anı kaçırmamaya çalışan bir insanım. İş yaşamımdaki yoğun ve koşuşturmalı, çok yönlü kişiliğim özel hayatımda da farklı değil.

Seyahat etmeyi çok seviyorum. Eşim, kızım ve arkadaşlarımla birlikte kısa rotalar da olsa fırsat buldukça seyahat etmeye çalışıyorum.

Onun dışında sqaush oynuyorum, yoga hocasıyım, fırsat buldukça pratiğime zaman ayırıyorum. Seramik ve çini gibi hobilerim de var. Ancak bu dönem onlara pek fırsatım olamıyor, mümkün olduğunca, hayatı da yakalayarak bir denge saplamaya çalısıyorum. Ailem ve arkadaşlarım ise hayatımda en öncelik verdiklerim…

Polat Turizm Otelcilik olarak kadın istihdamına öncelik verdiklerini belirten Elif Yenidoğan Denktaşlı, şu anda grup çatısı altındaki otellerin tüm alanları toplamında kadın çalışan oranının %35-40 seviyelerinde olduğunu ve bu oranı daha üst seviyelere çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Kadın olmakla ilgili bilinen genel hayat zorlukları dışında sektör özelinde herhangi bir zorluğunu yaşamadığını dile getiren Denktaşlı, “Zaman içinde erkek ağırlıklı yönetim şekilleri çok değiştiği için biz de kurum olarak buna öncülük yapan bir şirket vasfıyla kendimizi gösterdik. Holdingimizin yönetim kurulu başkanı kadın, turizm grup başkanımız kadın, holding CFO’muz kadın, turizm grubundaki iki otelimizin genel müdürü kadın… Tüm üst düzey yönetici sorumlulukları kadınlara bırakılmış bir holdingte çalışmaktan gurur duyuyorum.” diyor. 

Bundan sonrası için neler planlıyorsunuz? Polat Turizm Otelcilik ile ilgili yol hedefiniz; kişisel hayalleriniz, idealleriniz neler?

Benim için idealler ve hayaller hep var! İş hayatım için hedefim, mevcut görev tanımımı geliştirerek hem kurumuma hem de kendime fayda sağlayacak şekilde ilerleyebilmek… Uluslararası platformda da bilinirliğimizi artırarak varlığımızı sürdürebilmek.

#iştekadın #elifyenidoğandenktaşlı #röportaj #turizmdekadın #renaissancepolatistanbulhotel #renaissanceIstanbulPolatBosphorusHotel #PolatPalandöken #interview

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir