Komşuyla Ortak Japon Harekatı

Türkiye ile Yunanistan arasında adalarla başlayan ‘Ege Baharı’ genele yayılıyor. Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopoulos, TÜRSAB’a ‘vize kolaylığı sözü” verirken, iki ülkenin turizmcileri Japonya başta olmak üzere Uzakdoğulu turisti birlikte ağırlamaya hazırlanıyor.

Yunanistan ile ‘adalarda’ başlayan bahar havası Uzakdoğu’ya da uzanacak. 20 Temmuz tarihinde Türkiye Seyahat Acenteleri Başkanı (TÜRSAB) Başaran Ulusoy’u makamında ağırlayan Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopoulos, Türk işadamlarına ve turizmcilere vize kolaylığı sözü verdi. Kuşadası Kongre Merkezi’nin sonbaharda yapılacak açılışına da davet edilen Avramopoulos, vize süresinin 5 yıla kadar uzayabileceğini söyledi.

İstanbul’a dönüşte temasları hakkında bilgi veren TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Yunanistan ziyaretinin oldukça verimli geçtiğini belirterek, Türk ve Yunan turizmcilerin özellikle Uzakdoğu pazarında birlikte hareket etme kararı aldıklarını da kaydetti.

FUARLARA ORTAK KATILIM

Yunanistan ile Türkiye’nin turizm fuarlarında birlikte boy göstermeye hazırlandıklarını dile getiren Ulusoy, “Biz kıyılarımızı onlar adalarını pazarlamak istiyor. Her iki destinasyon da birbirini bütünlüyor. Yunan adalarına geleni Ege kıyılarınna ya da Ege kıyılarına gelenleri onların adalarına yönlendirecek, birlikte bir fırsat yakalayabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Japonya başta olmak üzere özellikle Uzakdoğu’da birlikte tanıtım yapmayı düşündüklerini anlatan Ulusoy, her iki tarafın turizm bakanlıklarının da bu temaslara oldukça olumlu baktıklarının altını çizdi.

Davutoğlu’na da davet

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, bu yıl ekim ayında Ankara’da yapılacak olan Hükümetler Arası Dışişleri Bakanları toplantısına katılacak bakanları Kuşadası’nda ağırlamak istiyor. Dışıişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na bir mektup gönderen Ulusoy, “Uygun gördüğünüz taktirde toplantı sonrasında Kuşadakı Kongre Merkezi’nin açılışı için Kuşadası’na geçilmesi veya Hükümetler Arası toplantının Kuşadası’nda düzenlemesinin Kuşadağı Efes Kongre Merkezi’nin tantımı açısından son derece faydalı olacaktır” dedi.

(HT Turizm)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir