Mayıs ayında Türkiye’ye en çok Ukraynalı turist geldi

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı Mayıs’ta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,039 artışla 936,282 oldu.

Ancak mayıs ayı yabancı ziyaretçi sayısı, bir önceki yıla göre yaşanan sert yükselişe karşın, pandemi öncesi dönemin hala çok altına seyrediyor. Yabancı ziyaretçi sayısı pandemi öncesi dönem olan 2019 yılı Mayıs ayında 4.02 milyon kişi olarak gerçekleşmişti.

Yabancı ziyaretçi sayısı Ocak-Mayıs’ta ise bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 14.27 düşüşle 3.68 milyon olarak gerçekleşti.

Ukraynalılar yüzleri güldürdü

Mayıs ayında Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler arasında Ukrayna 236,212 kişi ve yüzde 25 civarı payla ilk sırada yer alırken, bunu Almanya, Bulgaristan, İran ve Irak izledi.

Ocak-Mayıs döneminde Rusya 571,362 kişi ve yüzde 15.5 pay ile ilk sırada yer alırken, bu ülkeyi Ukrayna, Almanya, İran ve Bulgaristan izledi.

Rusya kararı etkili 

Rusya artan COVID-19 vakalarını gerekçe göstererek 15 Nisan itibarıyla Türkiye uçuşlarını haftada iki sefer hariç olmak üzere 1 Haziran’a kadar durdurmuş, ardından bu kararının süresini uzatmıştı. Rusya, COVID-19’a karşı alınan önlemlerin artmasıyla Türkiye’ye uçuşları 22 Haziran itibarıyla yeniden başlattı. (REUTERS)

#turizm #mayıs2021 #kültürveturizmbakanlığı #yabancıziyaretçiveri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir