Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz: “Silivri yoğurdunu 4-5 kaşıkta markalaştıracağız”

Haber: Hatice Ünal Bilen

Yoğurt Festivali’nin bu yıl 60.sını düzenleyen Silivri, rakiplerine meydan okudu. Yoğurt mayalama geleneğini bir sonraki nesillere aktarmak üzere mücadele ettiklerini belirten Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, önümüzdeki dönem için daha büyük çapta yoğurt üretimi hedeflediklerini ifade etti. Yılmaz, Silivri yoğurdunu 4-5 kaşıkta yenilebilen bir markaya dönüştürmeye odaklandıklarını söyledi.

Silivri Belediyesi tarafından düzenlenen 60. Yoğurt Festivali, 13-14 Ağustos tarihlerinde gerçekleşti. Silivri yoğurdunu markalaştırmak ve yoğurt mayalama geleneğini gelecek nesillere akatrmak amacıyla düzenlenen etkinliğe Köy Pazarı Amfitiyatro’da gerçekleştirilen Geleneksel Yoğurt Mayalama Yarışması damga vurdu. Jüri üyeliğini Rumeli Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Zeynep Bakkaloğlu, Rumeli Üniversitesi Aşçılık Bölümü Başkanı Öğretim Görevlisi Oğuzhan Ercan, Yazar Süleyman Dilsiz, Gastronomi Danışmanı Şef Savaş Ergen, Yoğurt Ustası Aysun Subaşı’nın yaptığı ve 22 yarışmacının katıldığı Yoğurt Mayalama Yarışması’nda Ufuk Tunç birinci olurken, Şaziment Çelik ikinci, Neriman Akkul Aydın ise üçüncülüğe layık görüldü.

Sergiler, turnuvalar, Baloncuk Gösterisi, Çocuk Şenliği, Balık Tutma Yarışması ve Yoğurt Mayalama Yarışması’na sahne olan festivale Haluk Levent, Zara ve Yıldız Tilbe en güzel şarkılarıyla renk kattı.

VOLKAN YILMAZ: “YOĞURT ÜRETİMİNİ ARTIRACAĞIZ”

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Yoğurt mayalama geleneğini bir sonraki nesillere aktarmak üzere mücadele ettiklerinin altını çizerek, ileriki dönem için daha büyük çapta yoğurt  üretimi hedeflediklerini söyledi. Silivri yoğurdunun 4-5 kaşıkla yenebilen bir markaya dönüşmesi gerektiğine vurgu yapan Yılmaz, festivalin son gününde ise şu ifadelere yer verdi: “60. Geleneksel Silivri Yoğurt Festivali’nde beraberiz. Final gecemiz, üçüncü gecemiz. Eğleniyoruz, coşkuyla kutluyoruz. Kültürden sanata, spordan birçok etkinliğe kadar 7’den 77’ye herkes bu festivalde bir şeyler buldu. Tabii ki güleceğiz, tabii ki eğleneceğiz ama üretmeyi, çalışmayı, üreterek yaşamayı asla unutmayacağız. Çok çalışacağız, alın terimizi, emeğimizi bu topraklardan, İstanbul’un en verimli topraklarından eksik etmeyeceğiz. Üreterek yaşayacağız, çalışarak yaşayacağız ve hep beraber marka kent Silivri’yi inşa edeceğiz”.

#silivriyoğurtfestivali #yoğurtfestivali #yoğurt #festival #silivribelediyesi #başkanvolkanyılmaz #gastronomifestivali #yemekfestivali

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir