Sınırların ötesinde lezzet düeti

Müzikte düetin tadı bir başkadır. Lezzetin düetine tanıklık etmek ise apayrı bir deneyim… Üstelik mutfağın iki imza ismi ayrıcalığıyla! Biri Tolga Atalay, Türkiye’nin önde gelen danışman şeflerinden. Bir diğeri, Elexus Hotel Resort & Spa’nın Executive Şefi, Veli Bayraktar… “Ülkelerin sınırları vardır ama kültürlerin ve lezzetlerin sınırları yoktur” dediler. “Şeflerin Düeti” programı dahilinde Kıbrıs’ın modern yerel tatlarıyla müthiş lezzetli bir düete imza attılar… Lezzette sınır tanımadılar!

Elexus Hotel’in ev sahipliğinde 3-5 Mayıs tarihleri arasında “Şeflerin Düeti” etkinliğinin ikincisi düzenlendi.Etkinlik katılımcılara, Kıbrıs’ın zengin mutfak kültürünü deneyimleme ve keşfetme imkânı sağlarken, tarihi bilgilerde verdi. Elexus Hotel Executive Şef Veli Bayraktar ve ünlü Şef Tolga Atalay öncülüğünde gerçekleşen etkinlik, yöresel malzemelerle hazırlanan geleneksel tatları modern dokunuşlarla buluşturdu. Etkinlik boyunca, Kıbrıs’ın yöresel malzemeleriyle hazırlanan geleneksel tatlar, Şeflerin modern dokunuşlarıyla buluşarak katılımcılara özgün bir lezzet şöleni yaşattı. Executive Şef Veli Bayraktar ve Şef Tolga Atalay’ın uzmanlığıyla, Kıbrıs’ın mutfak kültürü ve malzemeleri en ince detaylarıyla ve tarihi bilgileriyle konuklara aktarıldı. Etkinlikte özellikle dikkat çeken noktalardan biri, katılımcılara sunulan menünün günümüz beslenme alışkanlıklarına uygun olarak tasarlanmış olmasıydı. Şefler, geleneksel tariflerle günümüz tatlarını harmanlayarak lezzet şöleni oluşturdular. Elexus Hotel’de gerçekleşen bu özel gastronomi buluşması, katılımcılara Kıbrıs’ın kültürel mirasını, tarihini ve lezzetlerini keşfetme fırsatı sunarken, aynı zamanda modern gastronomi anlayışını da deneyimleme şansı verdi.

Geleneksel Kıbrıs lezzetleri gün yüzüne çıkardılar

Kıbrıs’ın özgün lezzetlerinden olan zeytinli ve hellimli bitta yanında Ege ve Akdeniz’e özgü aromatik bir çekirdek olarak bilinen çitlenbik, Kıbrıs tarhanasıyla hazırlanarak başlangıçlara eşlik etti. İki farklı kültürde en sevilen lezzetlerin başında gelen pancar ise özel yapım tekniği ile hazırlanarak yapılan nor peyniri ve Kıbrıs’ta bahar aylarında toplanan bir kuşkonmaz çeşidi olan ayrelli ve adaya özgü kök sebze olan turpgillerden golyandro ile sunuldu. Menüde bulunan magarina bulli, tavuk ve makarnanın eşsiz bir birleşimiyle hazırlandı ve konukların damaklarında unutulmaz bir lezzet bıraktı. Elexus Hotel Executive Şefi Veli Bayraktar ve ünlü Şef Tolga Atalay’ın özel yorumlarıyla, molahiya genellikle kuzu eti veya tavuk eti ile pişirilen bir yemek olmasına rağmen ilk defa deniz ürünü olan aslan balığı ile bir araya getirildi. Aslan balığı, adada yakın geçmişe kadar bulunmayan ancak deniz suyunun ısınmasıyla istilacı bir balık türü olarak ortaya çıktı. Bu istilacı tür, adanın ekolojik dengesini tehdit eder ve yerel türlerin yaşam alanlarına ve besin zincirine zarar verir. Aslan Balığı – Molehiya sürdürülebilirlik esasına dayalı olarak oldukça farklı bir teknikle hazırlandı ve enginar, gabbar (kapari) ve kabak çiçeği ile katılımcılara sunuldu. Bunların yanı sıra, kuzu eti, karbon ile hazırlanmış pita, kıbrıs patatesi ve kekik ile bir çekistes ile hazırlanan kleftiko, konukların damaklarında unutulmaz bir tat bıraktı. Kişniş, bal ve marine edilen dana eti ile hazırlanan stefado ise odun fırınında pişirilmiş kolokas ve kereviz ile katılımcılara sunuldu. Menüde tatlı olarak hazırlanan adanın özgün tatlılarının başında gelen Kırbaç tatlısı, şeflerin yorumuyla biraz farklı mevsime uygun olarak çilek ve karadut ile yüzyıllar boyunca tüm Akdeniz’e Kıbrıs’tan ticareti yapılan Harnup (Keçiboynuzu) kıtırları ile sunuldu.

Elexus Hotel Executive Şefi Veli Bayraktar ve Şef Tolga Atalay’ın rehberliğinde, katılımcılara Kıbrıs’ın yöresel lezzetlerinin hazırlanma süreçleri ve mutfakta kullanılan yöresel malzemeler detaylı bir şekilde aktarıldı. Etkinlik boyunca workshop’lar ve tadım oturumları düzenlendi ve katılımcılar geleneksel tatların modern dokunuşlarla buluştuğu bir lezzet şölenine katıldılar.

Kıbrıs Türk mutfağında modern dokunuşlar

Elexus Hotel’in Executive Şefi Veli Bayraktar, Elexus Hotel’de düzenlenen etkinlikle ilgili olarak Kıbrıs Türk mutfağının yanı sıra Rum mutfağının da önemine değinerek şunları söyledi: “Mutfak ve mutfak kültürü, turizmde önemli bir faktördür. Bir ülkenin veya bölgenin özgün yemekleri, turizm gastronomisi için büyük bir çekicilik oluşturur. Rum mutfağının Kıbrıs’a katkısı sadece yemeklerle sınırlı değil, aynı zamanda kültürel bir etki olarak değerlendirilir. Dolayısıyla, Kıbrıs Türk mutfağı ve Rum mutfağı, Akdeniz ve adaya özgü birçok farklı kültürün mutfaklarının birleşiminden oluşan zengin bir mirasa sahiptir. Bu etkinlikle, konuklarımıza Kıbrıs’ın zengin mutfak kültürünü ve Rum mutfağını en iyi şekilde sunmayı hedefledik. Katılımcılarımız yerel tatları keşfetme ve yeni mutfak deneyimleri kazanma fırsatı buldular. Bu etkinlikle birlikte, Kıbrıs’ın eşsiz lezzetlerini tanıtmaya olan kararlılığımızı bir kez daha gösterdik.” dedi.

Ünlü Şef Tolga Atalay, etkinlikle ilgili Kıbrıs mutfağının derinliklerini ve çeşitliliğini ortaya çıkarırken aynı zamanda Rum mutfağının da zenginliklerini gösterdiklerini belirterek şunları söyledi: Elexus Hotel’de Executive Şef Veli Bayraktar ile Kıbrıs Türk mutfağını modern dokunuşlar ile yorumlamak benim için çok keyifliydi. Böylelikle Kıbrıs’ın yöresel malzemeleriyle hazırladığımız yemeklerle konuklara eşsiz bir lezzet şöleni sunduk.” dedi.

#elexushotel #şefvelibayraktar #şeftolgaatalay #şeflerindüeti #kıbrısmutfağı #kıbrıslezzetleri #şef #düet #kıbrıstürkmutfağı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir