Sürdürülebilir Turizm Zirvesi gerçekleşti

25 Temmuz 2022 itibariyle kuruluşunu duyuran Turizmde Sürdürülebilirlik Derneği, ilk zirvesini BÜYEM Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi ve Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü iş birliği ile gerçekleştirdi.

TUSDER-Turizmde Sürdürülebilirlik Derneği, BÜYEM- Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi, Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü paydaşlığı ve Anima Mice & Event organizasyonu ile  hazırlanan Sürdürülebilir Turizm Zirvesi, 2-3 Aralık  2022 tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Albert Long  Hall’de gerçekleşti.  Panel konuları, konuşmacılar ve sürdürülebilir etkinlik oluşu ile dikkat çekti. Açılış konuşmaları TUSDER Başkanı Melek Çubuk, BÜYEM Direktörü Dr. Tamer Atabarut ve Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Maria D. Alvarez tarafından yapıldı.

Alavya projesi sunumuna ilgi yoğun oldu

Etkinliğin ilk gününde Sürdürülebilir Turizm ve Türkiye, İklim Krizi, Destinasyon Yönetimi, Turizm İşletmelerinde sürdürülebilirlik uygulamaları ve sorumlu turist kavramı oturumlar ile konuşulurken,  bir sürdürülebilirlik örneği olarak Ovacık köyünün yolculuğu, sürdürülebilir turizmin finansmanı ve finansman kaynakları da anlatıldı. İkinci günde ise sürdürülebilir turizmin doğru yapılmasının etkileri üzerine paneller ağırlıktaydı. İstihdam, sürdürülebilir turizmin toplumsal, kültürel, ekonomik etkileri ve Mice, sanat ve spor turizminin katkıları panellerle konuşuldu.  İkinci günün dikkat çeken sunumu ise sürdürülebilir turizm örneğinin yolculuğu ile Alavya projesiydi.

Bu defa söz öğrencilerdeydi!

Zirve bir çok yönden farkını panelleri ile de ortaya koydu ve Z kuşağını dinlemek adına Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü’nden beş öğrencinin katıldığı bir panel de programa dahil edildi. Zirvenin belki de en etkili oturumu olan “Söz Öğrencilerde” tüm katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı. Sürdürülebilir etkinlik kriterlerine uygun olarak organize edilen etkinlik öncesinde davetiyelerde ve sosyal medya duyurularında katılımcılara toplu taşıma kullanma, su şişelerini yanlarında getirme gibi tavsiyelerde bulunuldu ve konuşmacıların transferleri ise elektrikli araç ile yapıldı. Karbon ayak izi de hesaplanan etkinlikte konuşmacılara ve sponsorlara ağaç dikim sertifikası verildi.

Sürdürülebilir etkinlik kriterlerine uygun olarak organize edilen etkinlik öncesinde katılımcılara toplu taşıma kullanma, su şişelerini yanlarında getirme gibi tavsiyelerde bulunuldu ve transferler elektrikli araç ile yapıldı. Karbon ayak izi hesaplanan etkinlikte konuşmacılara ağaç dikim sertifikası verildi.

Sektör oyuncularından çarpıcı açıklamalar

TTYD Başkan Yardımcısı Naile Göçen Çukurova, TÜRYİD Başkanı Kaya Demirer, Divan Çevre ve Sürdürülebilirlik Müdürü Nur Çelik, Atatürk Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi – Fakülte Dekanı Prof. Dr. Süleyman Toy, Ovacık Köyü Kadın Tohum Derneği Kurucu Başkanı Fatma Denizci, Kalkınma Yatırım Bankası Genel Müdür Yardımcısı Seçil Yıldız,  Malta Turizm Bakanlığı Genel Sekreteri Anthony Gatt, Zagreb Ülke Turist Bürosu Direktörü  Ivana Alilović, TGA Genel Müdür Yardımcısı Dr. Elif Balcı Fisunoğlu, Akkomarka Ortak ve Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yeşilyurt, Plumemag Kurucusu Bihter Ayyıldız, Google Turizm Sektör Lideri Yeşim Öztekin, Yolculuk Terapisi Kurucusu Zeynep Boneval, Skal Türkiye Genel Sekreteri Emre Gezgin, Ahiler Kalkınma Ajansı Tibethan Memişoğlu, Oleolog, OLIVURLA marka sahibi Pelin Omuroğlu, Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Mehmet Teoman Alemdar, THY A.O İnsan Kaynakları Başkanlığı İşe Alım Müdürü Tuğba Cerrah, Kariyer.net Chief Marketing Officer Ezgi Karğan, Alavya Oteli Kurucusu & Çevre gönüllüsü Rana Tabanca, Polimeks Yönetim Kurulu Başkanı ve OMM Kurucusu Erol Tabanca, IBB Turizm Şube Müdürü Hüseyin Gazi COŞAN,  Sorumlu Turizm Enstitüsü Genel Sekreteri Patricio Azcárate Díaz de Losada, ICVB Genel Müdürü Cemil Hakan Kılıç, Arnica Yönetim Kurulu Başkanı Senur Biçer ve Foto Muhabiri, Belgesel Yapımcısı Coşkun Aral ile her boyutu ile sürdürülebilir turizm konuşulduğu, on oturum, dört sunum ile gerçekleşen ve çıktılarının hazırlandığı Zirve, turizm endüstrisi için önemli bir yol haritası olacağını gösterdi.

#SürdürülebilirTurizmZirvesi #TurizmdeSürdürülebilirlikDerneği #BÜYEM #BoğaziçiÜniversitesiYaşamboyuEğitimMerkezi #BoğaziçiÜniversitesiTurizmİşletmeciliğiBölümü #turizm #zirve #sürdürülebilirlik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir