TAVAK Başkanı Şen: Türkiye 2021’de turizm gelirlerinden kaynak alamayacak

Türkiye’nin 2021 yılına ilişkin ekonomik gelişmelerini değerlendiren Türkiye Avrupa Eğitim Ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, gelişmelerin turizm sektörüne negatif etkilerine dikkat çekerek, “Türkiye büyük ölçüde turizm gelirlerinden 2021 yılında kaynak alamayacak” dedi.

2021 yılına önemli bir gelişmeyle giriyoruz. Büyük beklenti içerisinde olduğumuz asgari ücret maalesef 2.825 Lira gibi komik bir düzeyde kaldı. Türkiye’de enflasyon resmi olarak %15, gayri resmi olarak %50’lere yaklaşırken, işçilerimize yapılan bu zammın ne kadar komik olduğunu herkes görüyor. Bu konuda belirli belediyeler atılım yaparak 3.100’le, 3.600 Lira arasında kendi kurumları için asgari ücret tespit ettiler. İşçi sınıfı için asgari ücretin bu kadar düşük olması 2021 yılında da yüzünün gülmeyeceği sonucunu ortaya çıkartıyor.

“2021’de önemli bir negatif gelişmeyi de turizmde göreceğiz”

İşsizlik fonu büyük ölçüde işverenler için yönlendirilirken, 2021’de diğer önemli bir negatif gelişmeyi de turizmde göreceğiz. Turizmde 2021 yılında özellikle AB ülkelerinden büyük ölçüde turist gelmeyeceğinden hareket edebiliriz. Türkiye’nin, İngiltere’de Covid-19’un mutasyona uğramasından sonra turist almaması lazım. Ukrayna ve Rusya’daki turistler de sağlık açısından sıkıntılı olacak. Türkiye büyük ölçüde turizm gelirlerinden 2021 yılında kaynak alamayacak.

“Son üç yıldır sermaye kaçıyor”

Almanya başta olmak üzere, en fazla mal sattığımız AB ülkelerinde ekonomik kriz nedeniyle Türkiye’den fazla bir ihracat olmayacağı ortaya çıkıyor. Bu ülkelerde tüketim eğilimleri de azalmış durumda. Arap ülkelerinin Türkiye’yi boykot ettiği bugünlerde bu bölgelerde de fazla şansımız yok.  Ülkemizden son 3 yılda büyük sermayenin yanında orta sermayenin de kaçtığını görüyoruz. Sabancıların Malta’ya gidişi, orta sermayenin Almanya başta olmak üzere başka ülkelere taşınması, İngiltere’ye yapılan yatırımlar, büyük müteahhitlerimizin burada sokaklar satın alması, Türkiye’de yatırımların azalacağını ortaya çıkartıyor.

“Tarımda umutsuzluk başladı”

Bunun yanında tarımda büyük bir umutsuzluk başladı. Çiftçiler yatırdıkları paranın değerlenmediklerini, mallarının çok ucuz fiyata gittiklerini gördükleri için büyük ölçüde köylerden, tarım alanlarından büyük şehirlere ister istemez göçe yöneldiler. Yabancı sermayeden ümitliydik… Volkswagen Türkiye’ye gelmekten vazgeçtikten sonra Almanya başta olmak üzere Türkiye’ye yalnız çanak çömlek satan kuruluşlarla, tatlı, çikolata yapan firmaların gelip Türk halkına mal sattığını görüyoruz.

“2021 Türkiye için güç geçecek”

Pandemi nedeniyle önemli bir kısmı iflas edecek olan restoranların da artmasıyla insanlarımızın yüzünün gülmesi her geçen gün zorlaşacak. Bu gelişmeler çerçevesinde Türkiye’nin 2021 yılını pek kolay geçiremeyeceği ortaya çıkıyor.

#TürkiyeAvrupaEğitimVeBilimselAraştırmalarVakfı #TAVAKBaşkanıProfDrFarukŞen #turizm #turizmekonomisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir