Temmuz enflasyonunda en yüksek artış oteller ve lokantalarda

TÜİK verilerine göre temmuz ayı enflasyonunda en az artış gösteren konut, en çok artış gösteren harcama grubu lokanta ve oteller oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre temmuz ayında enflasyon yıllık yüzde 47,83 oldu. Aylık bazda ise bir önceki aya göre değişim oranı %9,49 olarak belirlendi. TÜİK temmuz ayı enflasyon oranları yıllık ana harcama gruplarına göre, bir önceki yılın aynı ayı baz alındığında en az artış gösteren ana grup %19,31 ile konut oldu. Bunu 22,95 ile giyim ve ayakkabı, takip etti. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise %82,62 ile lokanta ve oteller oldu.

Ana harcama grupları itibarıyla 2023 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup %2,67 ile eğitim oldu. Buna karşılık, 2023 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise %17,75 ile ulaştırma oldu.

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’deki değişim, 2023 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre %8,92, bir önceki yılın Aralık ayına göre %34,66, bir önceki yılın aynı ayına göre %54,32 ve on iki aylık ortalamalara göre %58,08 olarak gerçekleşti. (Hürriyet)

#tüik #türkiyeistatistikkurumu #temmuz #enflasyon #2023 #turizm #otel #lokanta #restoran

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir