Tezer Öner: Hayatımız pasaport olmuş, turizm de neymiş?

Bugünlerde en çok konuştuğumuz konu, Covid yasakları ve bu yasaklara karşı kanuni izinlerin ve sınırların tartışmaları. Çünkü hayatımız bu bela yüzünden oldukça renklendi aslında. Bunu elbette ki kötü anlamda söylüyorum.

Sosyal medya paylaşımlarına bakın; yasak bizden sorulur diye polisle köşe kapmaca oynayanlardan arabalarla ara sokak rallisine çıkanlara kadar bir de işin kanunsuz tarafı var. Kahvehanede gizli okey partisinden sokakta çaktırmadan iki tur halay çekip düğün bayram edene kadar ne ararsan var. Bir de resmen otellere gidip kalma ayağına eğlencenin dibine vurup kahraman restoran işletmelerimize karşı sektörü geren bir kitle de oluştu. Tüm bunlar sadece bizde yaşanmıyor. Avrupa da aynı dertlerden muzdarip. Onlar da bu konuyu kendi aralarında çözmek üzere toplandılar…

4,5 saatlik Covid pasaportu tartışması

25 Şubat günü 4,5 saat süren toplantıda konu, Covid pasaportu uygulamalarıydı. Ama dikkati çeken şey; Yunanistan, Güney Kıbrıs, İspanya ile Bulgaristan, ‘Türkiye’yi bu yaz turizmde devre dışı bırakmak için’ AB onaylı aşı içerikli Aşı Pasaportu istedi. Merkel ile Fransa direndi. Sonuçta 3 aylık bir erteleme oldu. Yoksa Türk turizmi bu yaz gene AB ülkelerini unutmak zorunda kalacaktı. AB’nin aşı pasaportunda, “AB’den onay alan aşı bilgileri” yer alacak. Çin aşısı yaptıran Türklerin bu bilgileri buraya girmeyecek. Bu durumda Türkiye, AB ile olan özel ilişkisini kullanarak, AB Ortak Dijital Aşı Platformuna katılmak zorunda. Aksi halde, bu yaz Türkiye yine riskli ve “seyahat uyarısı” yapılan ülke olarak kalacaktı. Geçen yıl, riskli ülke statüsü yüzünden Türkiye, Almanya ile özel olarak görüşmek zorunda kalmış ve sadece 5 kente seyahat uyarısını kaldırtabilmişti.

Demek ki AB ülkeleri ve turizm söz konusu olduğunda ben aslında otelde kalmak için gelmiştim abi… Restorana tesadüfen girdim abi… Açıkmış… Bilmiyordum abi… Hazır girmişken iki kebapla üç beş te şarkı dinledim abi denmiyormuş… Eline market poşetini alıp turistik seyahate de çıkamıyormuşsun… Ben görevliyim abi müteahhitim ben deyip polis kontrollerinden geçemiyormuşsun. Ne lazım olacakmış? Pasaport…

ABD mırıldandı, AB de şarkıyı söyledi

Sinovac aşısının AB tarafından istenmemesinde bence Mr. Biden çok etkili oldu. Çünkü nedense bu açıklama ve toplantı Mr. Biden Çin ile ilişkileri geçen dönem olduğu gibi sert ve tavizsiz olarak sürdüreceğini açıklayınca yapıldı. Yani ABD mırıldandı, AB de şarkıyı söyledi. Bu esnada Çin’den tepki daha gelmedi.

Ne olabilir? Sinovac ve Çin “bize len kim takar AB kurallarını?” Zaten onlar ucuz ürün istiyorsa ya da bizim milyar kişilik insan pazarımıza girmek istiyorlarsa tıpış tıpış kendileri gelecekler zaten diyebilir. Ya da biz beş ülkeye (rakamla da 5) aşı satıyoruz madem sorumlu üretici gibi davranalım deyip, gidip aşılarını AB ve ABD’de onaylatabilir. Bunun son versiyonu da biz veya mesela Brezilya en büyük ve en çok bu pasaportlara ihtiyacı olan biziz deyip, sanki aşı bizimmiş gibi AB’ye gidip Çinliler adına onay işlemi başlatabiliriz ki bu en rezili olur. Ölümcül son şık ise, geçen sene olduğu gibi Muğla, Antalya gibi illere özel izin çıkartıp, diğer illeri tukaka ilan edip, üç beş turist için kapı kapı gezeriz.

Yani neresinden tutsam bilemedim. Zaten bu mutasyondu, 2. dalga, 3. dalga derken hangi dalganın neresindeyiz diye telef olan bir halk olarak gene sadece web sitesi dalgalarında sörf yaparsak hiç şaşırmayacağım. Çünkü durum perişan aslında. Kısa rakamsal özet vereyim: Geçen sene normalleşme ve bu sene normalleşme süreci karşılaştırması yaparsak; Aktif vaka: 31 Mayıs 2020: 31.429 kişi / 28 Şubat 2021: 100.885 kişi. Salgın üreme hızı (Rt Değeri): 0,94 / 1.08 Toplam vefat sayısı: 4.540 / 28.569 neremize normalleşiyoruz anlamak mümkün değil.

Acil aşı ve pasaporta ihtiyacımız var

Yani pek de normal değiliz. Bu durumda aşıya ve pasaportlara acil ihtiyacımız var. Sayın Merkel ve Fransa bize sadece 3 ay kazandırabildi. Bu arada becerdik becerdik aksi takdirde bir takım erken rezervasyon reklamlarını gene sadece biz seyredip biz kullanacağız. Ama yabancı turist olarak da kurtarıcılarımız gene Rusya ve İran olacak. Bu durumda da vereceğimiz tavizleri düşünemiyorum bile (her şey dahiller, tüm alkollü içkiler bedavalar, yol paraları vb.)

Mucizeye ihtiyacımız var. Biz de mucize bekliyoruz. Mucize için güç ve inanç her zaman içimizde var. Her zaman ki gibi sabır dervişin sermayesidir.

#tezeröner #covidpasaportu #covid #aşıpasaportu #aşı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir