Turizm destinasyon yönetiminde neden olumsuz ifadelerden kaçınılmalı? Ali Can Aksu yazdı…

Turizoom International Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Aksu, turizm destinasyon yönetiminde olumsuz ifadelerden kaçınılması gerektiğine dikkati çekerek, “Turizmde olumsuz ifadeler tüketici açısından kötü bir algı yaratır” dedi ve iyi bir algı yönetimi stratejisinin turizm endüstrisinde başarı için temel bir unsur olduğunu vurguladı.

Ali Can Aksu, turizm destinasyon yönetiminde bir temel mesele olarak ele aldığı turizmde olumsuz ifadeler ve sonuçlarıyla ilgili değerlendirmelerini şu sözleriyle paylaştı:

“Turizmde algı yönetimi büyük önem taşır. Çünkü turizm, tüketicilerin duygusal ve kişisel tercihlerine dayalı olarak seyahat planlarını yapar. Bir destinasyonun algısı, turistlerin o bölgeyi ziyaret etme isteklerini ve tercihlerini doğrudan etkileyebilir.

Turizmde olumsuz ifadeler tüketici açısından kötü bir algı yaratır.

Örneğin;

“Avrupa rotayı başka yere çevirdi”

“Nitelikli turist yok “

“Sezon kötü geçiyor”

“Talepler azaldı”

“Fiyatlar yüksek” vb. olumsuz ifadeler algı noktasında tüketiciyi olumsuz etkiliyor.

Satış ve pazarlamanın temel unsurlarından biri algıyı etkili bir şekilde yönetmektir. Pazarlamada algı, müşterilerin bir marka, ürün veya hizmet hakkındaki görüşlerini ve izlenimlerini belirleyen kritik bir faktördür. Algı, tüketicilerin bir ürün veya hizmeti nasıl gördüklerini, ne kadar değerli bulduklarını ve onunla ilgili hangi duyguları hissettiklerini belirler. Algı, tüketicilerin satın alma kararlarını en çok etkileyen faktörlerin başında gelir.

Olumlu algı, tüketicinin marka ile ilgili sadakatini sağladığı gibi, bir kriz durumunda markanın itibarını korumak için kritik öneme sahiptir.

Sonuç olarak, turizm destinasyon tanıtımında algı yönetimi, destinasyonun itibarını güçlendirirken, turistlerin ilgisini çekerek talebi artırmak için önemlidir. İyi bir algı yönetimi stratejisi, turizm endüstrisinde başarı için temel bir unsurdur.”

#alicanaksu #turizm #destinasyon #yönetim #algı #olumlualgı

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir