Türk Su Ürünleri Lübnan’da Tanıtıldı

Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG), Lübnan’da bu yıl 19’uncusu düzenlenen Horeca Uluslararası Gıda Otel Ekipmanları Fuarı’na katılarak, Türk su ürünlerini tanıttı.

Su Ürünleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanvekili Vehbi Merzeci, yaptığı yazılı açıklamada, Lübnan’da 20-23 Mart 2012 tarihleri arasında düzenlenen Horeca 19. Uluslararası Gıda Otel Ekipmanları Fuarı’na katılan Su Ürünleri Tanıtım Grubu’nun, Türk su ürünlerini Ortadoğu’nun beğenisine sunduğunu belirtti.

Lübnan pazarında Türkiye ürünlerine karşı merak ve ilgi bulunduğunu ifade eden Merzeci, şunları kaydetti:

”Pazara yönelik sistematik pazarlama ve tanıtıma ihtiyaç duyulduğunu gözlemledik. Lübnan’da tüketim, ithalata dayalı. Beyrut, dünyanın önemli ticari ve mali merkezlerinden. Lübnan’ın diğer önemli gelir kaynağını turizm oluşturuyor. Ortadoğu’nun turizm merkezi. Lübnan, son yıllarda özellikle Avrupa’dan Suriye, Irak ve Ürdün’e ihraç edilen ürünler için önemli bir reeksport merkezi haline gelmiş durumda. Turizm ülkesi olduğundan restoran ve 4-5 yıldızlı otel sayısı çok fazla. Buna bağlı olarak balık tüketimi yaygın.”

STG Yönetim Kurulu Üyesi Sevin Kopuz ise Türkiye’ye hayranlık duyan, Türk dizilerini beğeniyle takip eden Lübnan’ın turistik açıdan cazibe merkezi olduğunu bildirdi.

Türkiye’nin, Lübnan’ın en fazla ithalat yaptığı ülkeler arasında 6’ncı, balık ithal ettiği ülkeler arasında ise 7’nci sırada bulunduğunu, Lübnan’da Türkiye’ye duyulan hayranlığı fırsata çevirmek istediklerini vurgulayan Kopuz, açıklamada ”Lübnan, Ortadoğu’nun vitrini konumunda, Lübnan’da Türk balıklarının tüketimi sadece Lübnan pazarında değil, tüm Ortadoğu’da Türk balıklarının tüketimini arttıracak. Beslenme alışkanlıkları bize benziyor ve Akdeniz kültürü etken, ihracatımızı arttırmak için son derece uygun bir zemin var” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, Türkiye’nin Lübnan’a 2010 yılında 18 milyon 440 bin dolarlık su ürünleri ihracatı gerçekleştirdiği, 2011’de ise bu ülkeye 3’lük düşüşle 17 milyon 786 bin dolarlık su ürünü gönderdiği bilgisine yer verildi.

(Haber 7)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir