Türkiye, bölgesinde palm yağını en çok ithal eden ülke

Malezya Palm Yağı Türkiye Ofisi, 4 -5 Eylül 2023 tarihlerinde İstanbul’da palm yağı üzerine seminer ve ikili iş görüşmeleri programı gerçekleştirdi. Türkiye’nin bölgesinde palm yağını en çok lthal eden ülke olduğu belirtildi.

Malezya palm yağı Türkiye ofisi, 4 -5 Eylül 2023 tarihlerinde İstanbul’da palm yağı üzerine seminer ve ikili iş görüşmeleri programı gerçekleştirdi. Her iki seminerin açılış konuşmasını gerçekleştiren Malezya Palm Yağı Tanıtım Ofisi CEO’su Belvinder Sron konuşmasında, Türkiye’nin bulunduğu bölgede palm yağını en çok ithal eden ülke olduğunu belirterek, ülkeye gelen palm yağının %92’sinin Malezya menşeli olduğunu açıkladı. Türkiye’nin Asya ve Avrupa kıtası arasında köprü vazifesi görmesinin Malezya palm yağının komşu ülkelere ve Balkanlara ulaştırılmasın kilit rol oynayabileceğini belirteb Sron, Malezya palm yağının verimlilik olarak diğer bitkisel yağlardan 6 -10 arasında daha verimli olduğunu ve çevre dostu olduğunu ifade etti. Dünyada palm yağı tüketiminin %32 ile en çok tüketilen yağ olduğunu söyleyen Sron, buna neden olarak da palm yağının çok yönlü bir yağ olmasını ve bütün bir yıl boyunca ürün alımının mümkün olmasını gösterdi ve bu nedenle diğer bitkisel yağların daha ucuz olduğunu sözlerine ekledi. 

“Palm yağı ithalatı her geçen yıl artıyor”

Türkiye’nin yıllık bitkisel yağ tüketiminin 2.8 milyon olduğunu belirten Sron, bunun 1.7 milyon tonunun ithal edildiğini aktardı. Türkiye’nin 2022 yılında toplamda 800 bin ton palm yağı ithal ettiğini söyleyen Sron, palm yağı ithalatının her geçen yıl artış eğiliminde olduğunu belirtti. 

Malezya – Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması’nın palm yağı ithalatını olumlu etkilemesi ile birlikte Türkiye, Malezya palm yağı için ana ihracat noktalarından biri haline geldi. Türkiye’nin Malezya’dan palm yağı ihracatı 2022 yılında 800.000 kadar olarak açıklandı.

Belvinder Sron, sunumunun sonunda MSPO (Sürdürülebilir Malezya Palm Yağı) sertifikasından bahsederek, Malezya’daki bir çok büyük ve küçük ölçekli üreticilerin MSPO sertifikasına sahip olduğu notunu düştü. MSPO’nun sadece bir sertifika olmağını, küçük ölçekli işletmeler dahil olmak üzere bütün sektörü sürdürülebilirlik için dönüştürme hareketi olduğunu belirterek sunumunu sonlandırdı.

#MalezyapalmyağıTürkiyeofisi #BelvinderSron #yağ #bitkiselyağ #türkiye

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir