Türkiye’de Genel Müdürlüğün Yolu ‘Ön Büro’dan Geçiyor

“Sektörde su an çalışan Türk genel müdürlerin çoğunluğu ön büro, dünyadaki genel müdürler ise yiyecek ve içecek bölümü kökenli…”

Konaklama sektöründe Türk Genel Müdür trendlerini değerlendiren BW Plus The President Hotel Genel Müdür Yardımcısı Murat Arslan, Türk genel müdürlerin çoğunluğunu ‘Ön Büro’ departmanı kökenliler oluştururken, dünyadaki genel müdürlerin ise yiyecek ve içecek departmanı kökenli olduğunu belirtti. Türk genel müdürlerin erken yasta is hayatına atıldıklarını kaydeden BWPlus The President Hotel Genel Müdür Yardımcısı Murat Arslan şunları su açıklamalarda bulundu: “Dünyada son 50 yıldır, ülkemizde ise son 25 yıldır turizm sektörünün artarak büyümesi ve gelişmesi, otelcilik sektöründe çalışan otel genel müdürlerinin önemini daha da arttırmaktadır. Pazarlamadan satışa, bütçeden güvenliğe kadar birçok noktada verdikleri kararlar ile otellerin yönetiminde çok etkin adımların altına imza atan Türk Genel Müdürlerin yetiştirilmesi ve gelişmelerinde; gerekli araştırmaların özellikle otelcilik sektörü eğitimini veren üniversiteler tarafından yapılmasına ve sektörün gelişmesine ışık tutmasına ihtiyaç vardır. Su an sektörde çalışan Türk genel müdürlerin çoğunluğu ”Ön Büro” Departmanı kökenlidir. Daha sonra sırasıyla, yiyecek ve içecek, satış ve pazarlama ile muhasebe departmanı kökenli çalışanlar gelir. Kat hizmetleri, teknik servis, mutfak ve diğer departmanlarda müdür olarak çalıştıktan sonra genel müdür olanların oranları ise oldukça düşüktür. Dünyada bu sıralama, önce yiyecek ve içecek departmanı, sonra ön büro ve ardından satış ve pazarlama departmanları olarak görülmektedir. Genel müdürlerimizin büyük bir çoğunluğu da bu pozisyona gelmeden önce genel müdür yardımcısı görevinde bulunmuşlardır.

Ülkemizde son yıllarda, rekabet ortamı ve otel sayılarının hızla artması, yatırımcıların ve otel sahiplerinin otellerini doldurma problemi yaşayacakları endişesi taşımaları, satış ve pazarlama kökenli genel müdür sayılarında belirgin bir artısın olmasını sağlamıştır.

GENEL MÜDÜRLER GENÇ YAŞTA İŞ HAYATINA ATILIYOR, ÇEKİRDEKTEN YETİŞİYOR
Türkiye de çalışan Türk otel genel müdürlerinin kariyerleri ile ilgili bir araştırmaya girecek olursanız, bölgelere göre belirgin farklılıkların olduğunu göreceksiniz. Eğitim durumları, yasları, yabancı dil bilgileri, mesleğe ilk basladıkları bölümler, bir otelde toplam çalışma süreleri bölgesel olarak değişmektedir. Uluslararası otellerde ve lüks otellerde genel müdür olmanın daha zor olduğu hesaba katılırsa, bu otellerde genel müdürlük yapan kişilerin geçirdikleri eğitim süreçlerinin daha uzun olduğu görülmektedir. Bu kişilerin, hangi bölümde çalışmaya baslarlarsa başlasınlar zaman içerisinde diğer tüm birimlerle ilgili bilgi ve becerilerini geliştirmeleri ve tecrübe kazanmaları için gerekli eğitim süreçlerinin daha uzun sürdüğü kesindir. Türk genel müdürlerin ilk mesleğe başlangıçlarına baktığınızda, çoğunun genç yasta is hayatına atıldığını görürsünüz. Bu yazının bilimsel bir araştırma olmamasından dolayı verilen rakamlar net olmasa da, otel genel müdürü olarak çalışan kişilerin mesleğe ilk baslama yasının ülkemizde 20-22’li yaslar olduğunu söylemek yanlış olmaz. Özellikle, sahil kesimlerinde bulunan otellerimizin genel müdürlerinin tabir yerinde ise çekirdekten yetişerek o pozisyonlara geldikleri ve çok daha erken yasta mesleğe atıldıkları söylenebilir. Ayrıca Türk genel müdürlerimizin büyük bir bölümü daha okul yıllarında hem okuyup, hem çalışmaya başlamış kişilerdir.

OTELCİLİK BİLGİSİNDEN FAZLASINA İHTİYAÇ VAR
Bir otelde iyi bir genel müdür olmak için otelcilik hakkında çok iyi bilgi sahibi olmaktan daha fazlasına ihtiyaç vardır. Yenilikçilik, yönetim bilgi ve becerileri, şirket politikalarının farkındalığı, iyi bir zaman yönetimi, araştırma ve geliştirme ruhu, iletişim konusunda üstün beceriler, müzakere yeteneği ve sağlam bir kişiliğe ihtiyaç vardır. Bununla birlikte, kisinin  fiziksel yapısı, tarzı, hoşgörüsü, güçlü belleği, risk alabilme yeteneği ve sağduyusu da önem taşımaktadır. Otel genel müdürünün çok iyi delege etme yeteneğine de sahip olması gerekir. Aynı zamanda servis ve mutfak bilgisine, ön büro işlemleri bilgisine, temizlik ve bakım onarım bilgilerine ihtiyacı vardır. Otelin her tarafında tüm otel çalışanları ve misafirleri ile her zaman iletişim halinde olmalıdır. Başarının iyi ilişkiler ve komünikasyondan geldiğinin bilinmesi gerekir. Misafir memnuniyetinin en üst seviyede tutulmasının sağlanması ve her koşulda memnuniyetin ölçülmesi çok önemlidir. Genel müdürün herhangi bir problem karsısında, konuyla direk ilgilenmesi ve çözüm seçeneklerini hayata geçirmesi şarttır.

TEKNİK BİLGİNİN YANI SIRA, TECRÜBE GEREKİYOR
Otel yönetimi teknikleri ve stilleri, planlama ve bütçe yönetimi, kontrol sistemleri ve muhasebe, büyük organizasyonlar ve operasyonu, otelin teknik altyapısı ve diğer teknik bilgiler hakkında mutlaka eğitim almış ve tecrübe kazanılmış olunmalıdır. Bununla beraber yabancı dil bilgisi, bilgisayar ve teknoloji bilgisi, sunum ve iletişim teknikleri, pazar analizi yapabilme, ekonomik verilerin değerlendirilmesi ve risk analizi yapabilme, protokol bilgisi, zaman yönetimi, baskı altında karar verebilme yeteneği, enerji ve diğer kaynakların korunması ve tasarruf edilmesi ve çevrenin korunması gibi
konularda kendisini geliştirmesine ihtiyaç vardır. Bütün bu konuların sadece teorikte değil, pratikte de uygulanmış ve tecrübe kazanılmış olması çok önemlidir.

SEKTÖRE, ERKEK GENEL MÜDÜRLER EGEMEN
Ülkemizde otel genel müdürlerinin çoğunluğu erkektir. Bayan genel müdürlerin sayısı, maalesef çok azdır. Nedenleri arasında, bayan personele bu konuda çok fazla şans verilmemesi, sektörde çalışan bayan personelin kendi hedeflerinde genel müdür olmaktan ziyade belirli bir yastan sonra arka planda bir ofis isinde çalışıp çok fazla ön plana çıkmak istememeleri, otelcilik sektörünün uzun saatler çalışılıp, çok fazla sorumluluk alınan zor bir meslek olusu ve evlilik hayatı ile is hayatını birlikte yürütmenin getirdiği zorluklar ilk akla gelen nedenlerdendir. Sektörde kendisini yetiştirmiş çok değerli bayan genel  müdürlerimiz vardır, fakat sayı olarak erkek genel müdürlere oranları çok düşüktür.

SEKTÖRDEKİ GELİŞMELERDEN HABERDAR OLMAK GEREKİR
Genel müdürlerimizin otelcilik camiasındaki gelişmelerden haberdar olması, kendilerini her fırsatta ve her alanda geliştirmeleri ve değişen trendlerden haberdar olmaları ve bunları kendi otelinde uygulamaları önemlidir. Misafirin istek ve ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde tasarlanmış bir otel yapısı, otelin verdiği servislerin promosyonunun yapılıyor olması, rezervasyon ve satış ağının iyi bir şekilde kurulmuş olması ve verimli bir şekilde çalışıyor olması gerekir. Otelin temiz, konforlu, güvenli, standartları oluşturulmuş, eğitimli ve alakalı personele sahip olması gerekir.

HEDEF VE PLANLAMALAR İŞİNİZİ KOLAYLAŞTIRIR
Otel genel müdürleri tarafından kısa ve uzun vadeli hedeflerin belirlenmiş planlı bir çalışmanın yapılmış olması, kalite kontrol sistemlerinin kurulmuş olması, plan ve bütçelerin hazırlanmış olması, sorumlulukların ve görevlerin belirlenmiş olması gerekir. Bunlarla beraber, personel eğitimlerinin planlanmış ve yapılmış olması, iletişim ağının ve seviyesinin belirlenmiş olması, otel oda ve tüm diğer bölümlerinin yıllık periyodik bakımlarının yapılmış ve planlanmış olması gerekir. Gerekli tüm lisansların ve eğitimlerin alınması da çok önemlidir. Otel ile ilgili alanlarda yapılması gereken sigorta işlemlerinin yapılıp, hazır hale getirilmesi sizi birçok konuda rahatlatacaktır. İşinizi iyi yapın, elinizden gelenin en iyisini yapın.Giyiminize her zaman özen gösterin, saç bakımınızı ve makyajınızı her zaman sade ve bakımlı yapın. Kibar olun, personelinize karsı güvenilir ve kabul görür bir tavrınız olsun. Dikkatle dinleyin, dürüst olun, misafirleri selamlayın, gerekli yerlerde gerekli tavsiyeleri yapmaktan korkmayın. Öğrenebileceğiniz ve kendinizi geliştirebileceğiniz her fırsatı değerlendirin.

Kendinizin her konudan haberdar olabileceği bir organizasyonu kurup, otelde olup biten her şeyden haberdar olun. Verilen tekliflerden, promosyonlardan, özel organizasyonlardan, VIP kişilerin kim olduğundan ve gruplardan haberdar olun. İmkanınız oldukça, dünyanın her tarafında çalışıp oradaki çalışmalar ve servis hizmetlerinden haberdar olun. Otel yöneticileri veya otel sahiplerinin büyük bir kısmı otel genel müdürlerini ve departman müdürlerini kendi elemanları içerisinden seçmek isterler. Eğer siz, tüm bu vasıflara sahipseniz ve asansöre bindiğinizde üst düğmelere basacak kabiliyette iseniz, promosyon alacak kisinin siz olduğunuz kesindir.

Bir şeyin altını kalın çizgilerle çizmek istiyorum, “Believe is good, control is better -Güvenmek güzel,fakat kontrolü asla elden bırakmayın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir