16. EMITT 128 Bin Kişi Tarafından Ziyaret Edildi!

Dünyanın en büyük 5. turizm fuarı EMITT, 9-12 Şubat tarihleri arasında TÜYAP Büyükçekmece Fuarı’nda, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından 4500 katılımcıyla gerçekleşti ve fuar 4 günde toplam 128 bin ziyaretçiyi ağırladı. 2011’e göre katılımcı sayısında yüzde 11, ziyaretçi sayısında ise yüzde 12’lik bir artış yaşandı.

Türkiye’deki turizmin güç kaynağı EMITT, 9-12 Şubat tarihleri arasında TÜYAP Büyükçekmece’de 16. kez turizm profesyonelleri ve tatilcilere kapılarını açtığı turizm fuarını başarıyla geride bıraktı. İlk iki günü turizm profesyonellerine açık olan EMITT’i ziyaret eden yerli-yabancı turizm profesyoneli sayısı 57 bin iken, halka açık son iki günün ziyaretçi sayısı da 71 bine ulaştı. Böylelikle 4 günlük toplam ziyaretçi sayısı 128 bine ulaştı ve 2011’e göre toplam ziyaret sayısında yüzde 12’lik bir artış gerçekleşti.

Ekin ve ITE Group tarafından bu yıl 16.’sı düzenlenmiş olan EMITT- Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, 60 bin 500 metrekarelik alanda, 10 salonda, 62 ülkeden toplam 4500 turizm profesyoneli katılımcıyla gerçekleşti. Dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen turizm profesyonellerini buluşturan fuar, pek çok işbirliği  ve anlaşmalara da sahne oldu. Türkiye’nin turizm potansiyelini açığa çıkaracak işbirliklerinin kurulması için ortam sağlayan EMITT, tatilciler için de yörelere özgü renkli etkinlikler, indirimli tatil fırsatları, çekilişler ve sürpriz ödüller sundu.

Dünyanın en büyük 5. turizm fuarı 16. EMITT’te seyahat acenteleri, tur operatörleri, otelleri, Türkiye’den 150’nin üzerinde belde ve il, kalkınma ajansları ve 62 ülkeden gelen turizm profesyonelleri stand açtı. Arjantin’in onursal ülke sıfatıyla katıldığı fuara Arjantin, Çek Cumhuriyeti, Kazakistan, Macaristan, Malezya, Slovenya ve Venezuela ilk kez katılırken, İtalya da fuarda bakanlık düzeyinde ilk kez temsil edildi. Katılımcı ülkelerden Yunanistan, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu da bu yıl daha geniş alanlarda, daha çok kuruluşla katılım gerçekleştirdi.

Türkiye Otelciler Federasyonu ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği ortaklığında, Türk Hava Yolları sponsorluğunda gerçekleşen EMITT’in katılımcı sayısı 2011’e göre yüzde 11 artışla 4500’e çıkarken, ziyaretçi sayısı da yüzde 12 artarak 128 bine ulaştı. Bu sayılarla değerlendirildiğinde, EMITT katılımcı ülke, firma ve ziyaretçi sayısı açısından Türkiye’nin en büyük fuarı olarak öne çıkıyor ve 2012 yılı içinde yapılacak fuarlar değerlendirildiğinde dünyanın en büyük 5’inci turizm fuarı olarak yerini güçlendiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir