Ak Gıda – İçim Süt CEO’su Ali Sözen: “Yeme- İçme profesyonellerini ve şefleri iş ortağımız olarak görüyoruz”

Röportaj: Hatice Ünal Bilen

1996 yılında kurulan, 2015 yılından bu yana dünya süt endüstrisinin en büyük şirketi Grup Lactalis bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Ak Gıda, Türkiye’nin en fazla süt ve süt ürünleri üretimini gerçekleştiren firması. Bugün toplam 6 fabrikasıyla sektörün en büyük işletmesi konumundaki gıda şirketinin ev dışı tüketim kanalına hitap eden markalarını Ak Gıda – İçim Süt CEO’su Ali Sözen ile konuştuk.

Ak Gıda’yı kuruluşuyla tanıtarak; ev dışı tüketim pazarına hitap eden markaları hakkında bilgi verir misiniz?

1996 yılında kurulan Ak Gıda, 2015 yılından bu yana dünya süt endüstrisinin en büyük şirketi Grup Lactalis bünyesinde faaliyetlerini sürdürüyor. Bugün Türkiye’nin en fazla süt ve süt ürünleri üretimini gerçekleştiren ve 6 fabrikasıyla sektörün en büyük işletmesi konumundayız. Süt ve süt ürünleri pazarının önde gelen markalarından olan İçim’in ürün yelpazesi, tüketici ihtiyaçlarına ve değişen alışkanlıklara paralel olarak genişliyor. UHT süt, yoğurt, beyaz peynir ve kaşar peyniri üretimleri ile başlayan yolculuğumuz; bugün süzme peynirden kaymaklı tava yoğurtlara, laktozsuz sütten kefire kadar uzanan 300’ü aşkın ürün çeşidimizle devam ediyor. Batı tarzı peynir lezzetlerini de Président markası altında yerli üretimle tüketicilerimize sunuyoruz.

İçim ve Président tüketici markalarımızın yanı sıra yeni lanse ettiğimiz Masterini markamızla da ev dışı tüketim (EDT) pazarına hitap ediyoruz. Masterini markamızla mutfak profesyonellerinin kullanımı ve otel, restoran, kafe müşterileri için bitkisel krema ve krem şanti, ketçap, mayonez, piknik ürünleri kategorilerinde ürünlerimizi sunuyoruz.

 Ev dışı tüketim (EDT) pazarında hangi yeni ürünler ve projelerle yer aldınız?

İçim, President ve Masterini markalarımızla sunduğumuz ürünlerimizi ev dışı tüketim pazarında faaliyet gösteren işletmelerin ihtiyaçlarına göre tasarlanan özel gramajlarda sunuyoruz. Örneğin 10 gram tereyağından 18 kilogram yoğurda kadar sektörün ihtiyaçlarına göre üretim yapıyor ve ürünlerimizi Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırıyoruz. Geçmiş senelerde olduğu gibi 2022 yılında da EDT pazarına özel ürünler lanse ettik. President markasıyla Pizza Peyniri, Donmuş Rende Mozarella ile birlikte EDT pazarına özel gramajlarda Gouda, Cheddar ve Red Cheddar lansmanlarını yaptık. İçim markasıyla sektöre özel sunduğumuz Böreklik Peynir, Pide Peyniri gibi ürünlerimize ek olarak 2022 yılında da Mini Peynir Taneleri ürünümüzü pazara sunduk. Krema kategorisinde de sıcak yemeklere özel formülüyle İçim Şef Yemeklik Krema (1 L) ürünümüzü pazara sunduk.

Bu sene ayrıca ev dışı tüketim kanalına özel markamız Masterini’yi de lanse ettik. Büyüyen EDT pazarında biz de Ak Gıda olarak, yeni lansmanlarımızın da katkısıyla 2022 yılında tonajda yüzde 50’nin üzerinde büyüme yakaladık. Yeme- İçme sektörü profesyonellerini ve şefleri; büyümekte olan ev dışı tüketim pazarının değişen ihtiyaçlarını anlama konusunda iş birliği yaptığımız iş ortaklarımız olarak görüyoruz.

“Mutfak profesyonellerinin ihtiyaçlarını dinlerken, onların iş süreçlerini kolaylaştıracak çözümleri de Ar-Ge süreçlerimize entegre ediyoruz. Tüketici markalarımızda yeni ürün geliştirirken piyasanın ihtiyaçlarına kulak kabarttığımız gibi, ev dışı tüketimde de şeflerin kılavuzluğunu önemsiyoruz.”

Şeflere, işletmelere ne tür çözümler sunuyorsunuz?

Yeme- İçme sektörü profesyonellerini ve şefleri; büyümekte olan ev dışı tüketim pazarının değişen ihtiyaçlarını anlama konusunda iş birliği yaptığımız iş ortaklarımız olarak görüyoruz. Alanında uzman satış ekiplerimizle mutfak profesyonellerinin ihtiyaçlarını dinlerken, onların iş süreçlerini kolaylaştıracak çözümleri de Ar-Ge süreçlerimize entegre ediyoruz. Tüketici markalarımızda yeni ürün geliştirirken piyasanın ihtiyaçlarına kulak kabarttığımız gibi, ev dışı tüketimde de şeflerin kılavuzluğunu önemsiyoruz. Sektörde ihtiyaç olan ürünler uzman ekibimiz tarafından hazırlanıyor ve Ar-Ge mutfağında yapılan pek çok deneme sonrasında, şeflerin de yorumlarını alarak ürünlere son şeklini veriyoruz. Bazı müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için onlara özel üretimler de yapabiliyoruz. Teknik destek ihtiyacı olması durumunda, Ar-Ge ekibimiz ve alanında uzman satış ekiplerimiz ile müşterilerimizi ziyaret ediyor ve ürün denemelerini birlikte gerçekleştiriyoruz.

Sektöre tanıttığınız yeni markanız ‘Masterini’ ile hangi ürünleri sunuyorsunuz?

Artan şehirleşme ve hızlı yaşam temposuna paralel olarak ev dışı tüketimin pazar büyüklüğü de artarken, biz de bu sektörde önemli oyunculardan biri olmayı hedefliyoruz. Lansmanını bu sene yaptığımız, profesyoneller için ürettiğimiz ve süt ürünleri dışındaki ürünleri içerisinde barındıran Masterini markamızın ürün portföyünde Bitkisel Krema, Bitkisel Krem Şanti, Ketçap, Mayonez ile piknik formda bal, vişne ve çilek reçeli bulunuyor. Masterini’nin toplam marka portföyü içerisinde krema ve krem şanti %50’nin üzerinde satış payına sahip. Ak Gıda kalitesiyle üretilen Masterini ürünlerini ülkenin dört bir yanındaki otel, restoran ve kafelere ulaştırıyoruz.

İçim, Président ve Masterini markalarıyla EDT sektörü profesyonellerine nasıl ulaşıyorsunuz?

Alanında uzman profesyonel satış ekiplerimiz bölgelerinde bulunan otel, restoran, kafe gibi işletmeleri ziyaret ederek onlara en uygun portföyü ve çözüm önerilerini sunuyor. Sektöre yönelik web siteleri, dergiler, e-mail grupları ve sosyal medya aracılığıyla ev dışı tüketim profesyonellerine ulaşmayı hedefliyoruz.

Gastronomi sektörünün buluştuğu fuar ve etkinliklerde yer almayı da piyasanın ihtiyaçlarını anlamak ve kendimizi anlatmak konusunda bir fırsat olarak görüyoruz. Geçtiğimiz yıl İçim, Président ve Masterini markalarıyla VII. Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı’nda yer aldık. Şefimiz Sedat Yaman standımızda gün boyu tadım aktiviteleri yaptı ve gördük ki yemek pişirmek giderek daha fazla insan için tutku oluyor. Böyle etkinlikleri hem sektörün profesyonelleri ve geleceğin şef adayları hem de tüketiciler için faydalı buluyoruz.

17- 20 Ocak tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilen ANFAŞ Fuarı’nda da sektör profesyonellerini yine Şef Sedat Yaman ve ekibinin elinden İçim, Président ve Masterini lezzetleriyle hazırlanmış ikramlar ve tadım etkinlikleriyle yeme-içme sektörü profesyonellerini standımızda ağırladık. Bu tür etkinliklerle ürünlerimizin farklı kullanım alanlarını anlatmaya devam edeceğiz.

#akgıda #alisözen #röportaj #içimsüt #président #masterini #anfaş #antalya #gıda #gastronomi #evdışıtüketim #edt #horeca #şef #mutfak #gastromasakonferansı #interview

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir