Alanya Turizm ve Sanat Festivali’ne görkemli açılış

Alanya Belediyesi’nin düzenlediği 20. Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali başladı.

Alanya Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği, Türkiye’nin en önemli ve en büyük festivallerinden olan 20. Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali Yörük Göçü ile başladı. Atatürk Anıtı önünden başlayan Yörük Göçüne, Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, siyasi parti başkanları, oda ve STK temsilcileri ile binlerce vatandaş katıldı. Atatürk Anıtı’ndan coşku ile yürüyen kalabalık İskele Şelale Meydanı önüne kadar yürüyüşünü sürdürdü. Renkli görüntülerin yaşandığı temsili Yörük Göçü; Alanya halkı, yerli ve yabancı misafirler tarafından ilgiyle takip edildi. 

Alanya İskele Şelale önünde yürüyüş tamamlanırken, festival açılışı Şelale Meydanı’nda düzenlenen törenle gerçekleştirildi. İlk olarak Ankara Devlet Opera ve Balesi solistleri 3 Anatolian Sopranos’un muhteşem konseri ile festivale start verildi. Ardından Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel bir konuşma gerçekleştirdi. 

Murat Yücel: “Festivali her yıl bir adım yükseğe taşıyoruz”

“20. Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali’ne hoş geldiniz; şeref verdiniz. Hepinizi sevgiyle muhabbetle selamlıyorum” diyerek davetlileri selamlayan Başkan Yücel, “2 yıldır pandemi nedeniyle gerçekleştiremediğimiz festivalimizde tekrar sizlerle bir aradayız. Sizlerin ve yabancı konuklarımızın katılımıyla, Turizm ve Sanat Festivalimizin çıtasını hep bir adım daha yükseğe taşıyarak, her yıl daha da artan coşku ve heyecanla gerçekleştiriyoruz. 20. yılını kutlayan festivalimiz, birçok medeniyetin izlerini taşıyan, kültürlerin ortak buluşma noktası olan, yerlisiyle yabancısıyla farklı dilden ve dinden insanların huzur ve barış içinde yaşadığı Alanya’mız ile özdeşleşmiştir. Turizm ve Sanat Festivalimiz, birlik ve beraberliğin, dayanışma ve kaynaşmanın, huzurun ve barışın simgesi olmuştur” dedi.

“Gastronomiyle öne çıkan bir turizm destinasyonu olduk”

Bu yıl festivalin gastronomi teması ile düzenlendiğine dikkat çeken Başkan Yücel, “Turizmin parlayan bir yıldızı olan Alanya’mız, son yıllarda alternatif turizm seçenekleri ile de marka değerini arttırmaktadır. Belediyemizin yürüttüğü Mutfak Mirası çalışmalarıyla Alanya’mız, gastronomi turizminde de öne çıkan bir turizm destinasyonu olmuştur. Alanya gastronomi turizmi çalışmaları kapsamında Alanya Kalemizde restore ederek ülke ve kent turizmine kazandırdığımız Mutfak Kültür Evimizi festival boyunca ziyaret edebilir, geçmişten günümüze mutfak kültürümüzle ilgili bilgiler edinebilirsiniz. Alanya’mızın yöresel değerlerini, el sanatları ürünleri sergilediğimiz kültür-sanat ve yöremiz mutfağının eşsiz örneklerini beğeninize sunduğumuz yeme-içme stantlarımız İskele Meydanı’nda 3 gün boyunca ziyaretçilerimizin hizmetinde olacaktır” diye konuştu.

#alanyauluslararasıtırizmvesanatfestivali #festival #alanya #alanyabelediyesi #başkanmuratyücel #antalya #sanatfestivali

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir