Tezer Öner: Mavi Bayrak hakkını kaybedenler de açıklansın

Türkiye’de bu yıl 531 plaj, 24 marina, 5 bireysel yat ve 15 turizm teknesinde Mavi Bayrak dalgalanacak. Her şey güzel de ben Mavi Bayrak hakkını kaybetmiş plaj, tesis ve tekneleri de görmek istiyorum…

Konuya hiç unutamadığım bir dergi yazısı ile başlayayım. 80’lerde takip ettiğim bir basketbol dergisi vardı. Orada uzun bir makale ve röportaj içeren bir bölüm ayrılmıştı. “Diğer Adam” konulu bir inceleme yazısıydı. Başarıya ve iyiye odaklı olduğumuz için genelde kaybedeni veya pozisyondaki diğer adamı görmeyiz. Bu yazı işte pozisyondaki kaybeden adamı ve onun ruh halini anlatmak için yazılmıştı. Mesela Michael Jordan smaç vururken kimse onu savunmaya çalışan biçare oyuncuyu hatırlamaz. Ya da Neymar’ın attığı çalımı hatırlarız ama kime attığını hatırlamayız. Golü yiyen kaleci değil, golü atan forvet hatırlanır. Yazı bende derin bir etki bırakmıştı.
Mevzuya gelelim… Mavi Bayrak alan  plaj, tesis ve teknelerin sayıları açıklandı. İsim listeleri de ayrıca detaylı bilgileriyle paylaşıldı. Her sene artan sayıda plaj, tesis ve tekne Mavi Bayrak alıyor. Ne güzel… Buna hiç itirazımız yok hatta gururla takip ediyoruz.

Her ne kadar kimi yerler hakkında şüphe duysam da genelini alkışlıyorum elbette. Ancak Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) sorumluluğunda sürdürülen bu çalışmalarda gördüğüm bir eksiklik var. Onu yazmadan edemeyeceğim.

Bu sene rakamsal olarak, Türkiye’de 531 plaj, 24 marina, 5 bireysel yat ve 15 turizm teknesinde Mavi Bayrak dalgalanacak. Bu bizi gene dünya üçüncüsü yapan bir durum.
Her şey güzel de ben Mavi Bayrak hakkını kaybetmiş plaj, tesis ve tekneleri de görmek istiyorum. Bu konuyla ilgili TÜRÇEV web sitesinde en küçük bir bilgi bulamadım. Varsa da çok derine gizlemişler. Ayrıca o plajın veya tesisin neden bu hakkı kaybettiğini de bilmek isterim. Kirlenme mi? Kapanma mı? Yoksa yetersizlik mi? Bir plaj Mavi Bayrak hakkını neden kaybeder? Kaybettiyse de bu duruma karşı ne tedbir almıştır? Telafi edici veya onarıcı ne çalışmalar yapılmaktadır? Ya da tesis bana ne kardeşim, ben artık para falan ödemek istemiyorum, bayrak da umurumda değil mi demiştir? Neden? Mademki her sene ölçümler, denetlemeler, ziyaretler, ciddi başvurular, analizler vs. yapılıyor. Bunun pozitif sonuçları ve kazananları ile beraber kaybedenleri ve neden kaybettiklerini de yayınlamak zorundasınız. Ben de bilmek zorundayım. Ona göre o belde belediyesini, tesisini, teknesini takip ederim, tatilim için karar veririm. Ben bu defa kaybedene odaklanıyorum yani…
Bunun dışında bazı uygulamaları garip bulduğumu da itiraf etmek zorundayım. Tesise Mavi Bayrak hakkı verip, plaja vermemek veya aynı plajda dört mavi bayrak olması şahsen bana garip geliyor. Mavi bayraklı bir koy varsa eğer o koydaki tüm tesisler zaten mavi bayraklı bir koya sahiptir demektir. Ama ayrı ayrı tesise Mavi Bayrak verince ayrı ayrı katkı payı, tabela parası, duyuru panosu parası, pirinç levha parası vs. vs. aynı koydan birden fazla toplamak mümkün. Bu enteresan…

Ayrıca teknede Mavi Bayrak uygulamasını da anlamak çok zor. Mesela başvuru yönlendirmesi neden marina üzerinden yapılıyor? Ben tekne sahibi olarak Mavi Bayrak almak istesem önce bağlı olduğum marinanın almış olması gerekiyor. Ben ne kadar kurallara uyarsam uyayım, marinada yoksa bana da yok… Aslında ben alayım ki marina da utanıp alsın değil mi ama?
Bir de ben her sene kimlerin başvurduğunu da bilmek isterim. 531 plaj bu sene almaya hak kazanmış… 540 tane mi başvurmuş? 1500 tane mi başvurmuş? Yoksa zaten 400’ünde varmış da bu sene ekstra 150 tane mi başvurmuş? Mesela Mavi Bayraklı bir koy varmış da onun içinde 10 tesisten 4’ü mü almış? 6’sı ortadan sebeplenmiş mi? Ya da 10 tesis başvurmuş da aynı koydaki 4’ü almış 6’sı ret mi yemiş? Onlar aslında koyu kirletiyor muymuş yoksa paraları mı yokmuş? Bir koyun Mavi Bayraklı olması kaç tesise yetiyormuş veya yetmiyormuş? 6 tesis birlikte danaya girer gibi koya girip Mavi Bayrak alabiliyor muymuş?
Ben de bu kadar soru işareti varken 2022 için doğru düzgün formatta bir isim listesi ve rapor bile yayınlamayan TÜRÇEV’in bu kadar detay düşüneceğini hiç sanmıyorum.
Gene de ben isteyeyim de “isteyenin bir yüzü kara, vermeyen benden kara” olsun…
Masmavi denizlerde bol bol mavilikler diliyorum.

#tezeröner #mavibayrak #2022 #turizm #tatil #türçev #türkiyeçevreeğitimvakfı #kültürveturizmbakanlığı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir