Ali Can Aksu: “TGA’nın turizmde ana aktör olduğunu kabul etmek zorundayız”

Katkı paylarıyla ilgili TGA’ya yöneltilen eleştirilere dair görüş bildiren Ali Can Aksu, “Eleştirmek yerine çözüm ve fikirler üretmeyi denemeliyiz. TGA’nın Türk turizm tanıtım ve geliştirilmesinde ana aktör olduğu olgusunu kabul etmek zorundayız.” dedi.


Turizoom International Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Aksu, yazılı ifadelerinde şunları söyledi:

“Eleştirmek yerine çözüm ve fikirler üretmeyi denemeliyiz. Turizm uzun yıllardan beri dünyada sektörel olarak ülkelerin stratejik çalışma alanlarına girdi. Dünya destinasyon yönetiminde farklı çözümler, konseptler ile ilgiyi artıracak modeller üzerinde bilimsel ve teknolojik çalışmalar hız kazandı. Bununla ilgili dünyada turizm tanıtım stratejileri alışılmışın çok dışına çıkarak ağırlığını dijital kanallara yöneltti.

Turizm tanıtım fuarları, fiziksel açıdan önem arz etmeye devam etse de fuarların varlığı ve fuarların sonuç bildirgeleri de dijital kanallara ihtiyaç duymaktadır.

Ülkemizde ise, TGA -Turizm Geliştirme Ajansı, dünya turizm arenasında rekabet gücümüzü artırmak amacı ile kuruldu. Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca belirlenen turizm strateji ve politikaları doğrultusunda Türkiye’nin turizm hedeflerine ulaşması, mevcut turizm olanaklarının dünya çapında tanıtılması ve pazarlanması, potansiyel turizm olanaklarının ise keşfedilerek geliştirilmesi ve kazandırılmasına ilişkin olarak tüm tanıtım/pazarlama/iletişim faaliyetlerini yürütmek için kuruldu. Ajans turizm sektör temsilcileri tarafından yönetilmektedir ve kurulduğu günden beri olumlu bir performans sergilemiştir.

Dolayısı ile turizm sektörü ve paydaşları, TGA’nın almış olduğu katkı paylarını eleştirmek yerine, kendi bölgelerinin turizm destinasyon çalışmalarına daha çok nasıl katkılar sağlanabilir. Bölgelerindeki güçlü yönler nelerdir ? noktasında fikirler ile destekleyip birlikte çalışma ve fikir üretme modelini denerse  çok daha iyi sonuçlar alınacaktır.

Sonuç olarak; TGA’nın Türk turizm tanıtım ve geliştirilmesinde ANA AKTÖR olduğu olgusunu kabul etmek zorundayız.”

#alicanaksu #tga #turizmgeliştirmeajansı #turizm #türkiye #turizoominternational #kültürveturizmbakanlığı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir