Ceres’in yaz menüsü lavantayla aşka geldi

Haber: Hatice Ünal Bilen

Ölümsüz aşk ve sadakatin sembolü lavanta, JW Marriott Hotel Istanbul Marmara Sea’nin ikonik restoranı Ceres’in yaz menüsüyle bir kez daha aşka geldi…


Ekşi Mayalı Ekmek’ten Keçi Peynirli Bebek Yedikule Marulu’na, Tiramisu’dan İmza Kokteyle kadar pek çok lezzeti lavanta tarlalarından sofralara taşıyan Ceres, bu yazın konseptini oluştururken imza dokunuş olarak lavantayı benimsedi…

JW Marriott Hotel Istanbul Marmara Sea’nin Executive Şefi Mehmet Faruk Yardımcı’nın mor sevdasıyla şekillenen menü, ilhamını otel bünyesinde hayata geçirilen JW Garden projesinden alıyor aslen. Denize nazır yemyeşil bahçenin içinde lavantaya da mutlaka yer verilmesi gerektiğini düşünen Faruk Şef, bu aromatik bitkinin kokusu kadar yemeklere katacağı tazeliğine de hevesleniyor. Bolulu şef için lavantanın hem yazın hem de kışın kullanılabilir olması da temayı güçlü ve sürdürülebilir kılan özellikleri arasında geliyor.

Mora sevdalı lezzetler

“Yaz denince akla gelen görüntülerden biri de lavanta tarlalarıdır. Yazın bir temsilcisi olarak düşündüğümüz bu tadı, aslında bir önceki menümüzde de oldukça kullandık ama bu sefer yaz menümüzde daha çok ön plana çıkarmak istedik. Bana göre yaz ile bağlantısı özellikle rengi! Mor, tam bir yaz rengi aynı zamanda verdiği aroma da bir o kadar güzel.” diyen Faruk Şef, “Sonrasında ise ekibimin yaratıcılığı konuştu diyebilirim. Örneğin, ekşi mayalı ekmek ile lavanta birleşimi denedik ve ortaya çıkan lezzet herkesin hoşuna gidince biz de bunlara alternatif daha başka neler yapabiliriz diye düşündük. Hem rengi hem lezzetiyle büyüleyen lezzetler bu şekilde ortaya çıktı.” diye de anlatıyor.

Bahçeden masaya…

Ceres Restaurant’ın yaz menüsü, Akdeniz’e kıyısı olan İspanya, İtalya, Fas, Lübnan ve Türkiye gibi birçok mutfağın yeniden yorumlanmış reçeteleriyle öne çıkıyor. Klasik Türk mezeleri de var bu menüde, İtalya’nın Napoli pizzası ve el yapımı makarnaları da! Beş yıldızlı otel bünyesinde bulunan “JW Garden” bahçesinden bitkiler ve baharatlar kullanılarak ‘’Bahçeden masaya’’ konseptiyle misafirlere servis ediliyor üstelik de! Bunlar içinde Deniz Mahsullü Tapas, Deniz Mahsullü Fideuà, El Yapımı Makarnalar, Ekşi Mayalı Pizzalar, Çıtır Kinoalı Çiğ Köfte ve Ezine Peynirli Marine Kavun en fazla rağbet görenler arasında geliyor.

Lavantanın Ceres Restaurant ile artık özdeşleştiğini belirten Faruk Şef, otel  misafirlerinden olumlu geri dönüşler aldıklarını ve sırf lavantalı tiramisu tatmak için gelen misafirlerin olduğunu söylüyor. Lavanta temalı menüde şefin favorisi ise, Lavantalı Keçi Peynirli Bebek Yedikule Marulu. Yaz aylarında yenilebilecek en hafif ve lezzetli ürünlerden bir tanesi olduğu için en çok da!

Başarısında güçlü Ar-Ge mutfağı var!

JW Marriott Hotel Istanbul Marmara Sea’nin Executive Şefi Mehmet Faruk Yardımcı, ekip ruhu anlayışıyla  başından sonuna istişare ettiği tabaklarına bir tek lezzeti değil, mesleki prensiplerini de koyuyor. Öyle ki Ceres’in bu zengin yaz menüsü güçlü bir Ar-Ge çalışmasının eseri ve bunu da her bir dokunuşuyla hissettiriyor. Bir şef olarak ekip fikirleriyle işe koyulmayı birincil kural olarak gördüğünün altını çizen Yardımcı, “Nitekim yeni menü oluşumlarında gerçek bir ekip ruhuyla hareket ettiğinizde ortaya çıkan lezzetler de inanılmaz oluyor. Hem hep birlikte oluşturduğumuz hem de ‘hadi bunu da deneyelim’ diye heyecanla devam ettiğimizde daha çok motive oluyoruz.” diye anlatıyor ve bu sayede her bir tabağa ekibin sıcaklığı ve samimiyetinin de yansıdığını sözlerine ekliyor.

Ekip sağlam!

Şefin mutfağında ilk adım, menüye en uygun pişirme tekniklerini deneye-yanıla keşfetmek… Hemen arkasından da toplu tadım mesaileriyle lezzetten emin olmak! İçlerine sindirdikleri her bir tabağın misafirlerle buluşmaya hazır olduğunu dile getiren Yardımcı, bu güçlü kadronun demirbaşlarına hakkını da şu sözleriyle teslim etmeyi bir borç biliyor: “Ceres’in mutfağında yardımcım Sous Chef Volkan Gür önderliğinde harika bir ekibim var, ancak tabii ki misafirlerimizin buradan gülümseyerek ayrılmasını sağlayan şeflerimizden biri de Pastry Chef’imiz Erkan Çakır. Özellikle daha önce de bahsettiğim ve şefimin severek hazırladığı Lavantalı Tiramisu’yu deneyip de mutsuz ayrılan birini görmedim.”

“Sürdürülebilirlik, Ceres Restaurant’ın da içinde bulunduğu JW Marriott markası için de çok önemli bir nokta. En çok başarmak istediğimiz hedeflerden birisi de lüks ve ‘bahçeden masaya’ konseptini bir çatı altında buluşturabilmek. Menümüz her ne kadar zenginse, kullandığımız malzemelerin de hem sürdürülebilirliğe uygun olmasına hem de lokal satıcılara destek olmasına dikkat ediyoruz.”

Ekim ayına kadar devam edecek

Ceres Restaurant’ta haziran başı itibariyle başlayan yaz menüsü, ekim sonuna kadar misafirlere servis edilmeye devam edecek. Ya yeni menü? Ağustos ayını ortaladığımız bugünlerde Mehmet Faruk Şef ve ekibini sonbahar menüsünün tatlı telaşı şimdiden sarmış bile. Eylül ayıyla birlikte yeni menünün hazırlıklarına başlayacaklarını anlatan Faruk Şef’ten sıcağı sıcağına ufak tüyolar da alıyorum. Ceres’in yeni menüsü de pek bir sürprizli, şefin bahsettiğine göre.

Lavantalı lezzetler bu menüde de baş tacı olacak, hani fırsat bulup da tadamayanlar çok dertlenmesin, deneyimlemek için hala vakit var! Sonbahar dönemi için ise mutfak ekibi salt bir menüye odaklanmayacak, birden fazla konseptle sofralarda yerini alacak.

Şehrin en çılgın brunchlarına devam

Faruk Şef bir müjdeli haberi de kahvaltı menüsüyle veriyor. Mutfak camiasında “brunchların şefi” olarak öne çıkan Yardımcı, geçtiğimiz kış ayında başlattıkları brunchlara bu sene de dolu dizgin devam edeceklerini söylüyor. Bu arada geçtiğimiz hafta başlayan geç kahvaltı servisi de her pazar 14.00’a kadar Ceres Restaurant’ta servise devam edecek.

#JWMarriottHotelIstanbulMarmaraSea #CeresRestaurant #lavanta #lavantaaşkına #yazmenüsü #şefmehmetfarukyardımcı #menü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir