Bellini, Japon Makarna Deviyle Ortak

Japonyalı hazır makarna devi Nissin Foods, Yıldız Holding’in bünyesindeki Piyale marka makarnaları da üreten Bellini Gıda Sanayi’nin yüzde 50 hissesi için 23.5 milyon dolar ödeyecek.

Yıldız Holding’in makarna üretim şirketi Bellini Gıda A.Ş.’ye %50 oranında ortak olan Nissin Food Holdings, makarna ve noodle alanında dünyanın en önemli şirketlerinden biri. Japonyakökenli Nissin Food Holdings, Yıldız Holding’in makarna üretiminden sorumlu şirketi Bellini Gıda A.Ş.’ye 23.5 milyon ABD Doları karşılığında ve %50 oranında ortak oldu.

Yaklaşık 21,900 çalışanı bulunan ve yıllık gelirleri 3.2 milyar ABD Doları’nı aşan Nissin Food, 11 ülkede 29 fabrikada operasyonlarını sürdürüyor. Özellikle anında hazırlanabilen noodle ve ramen gibi makarna çeşitleri ile Amerika başta olmak üzere tüm dünyada geniş kitlelere ulaşan Nissin’in en önemli markaları arasında Cup Noodles, Bowl Noodles, Chow Mein ve Top Ramen gibi isimler bulunuyor.

Halen Türkiye’nin önemli makarna markaları Piyale ve Bizim Mutfak için üretim yapan Bellini Gıda A.Ş.’nin güçlü dağıtım ağı ve yerel üretim gücü, ortaklık sonrası Nissin Foods’un özellikle “anında hazırlanabilen noodle” (“instant noodle”) üretim teknolojileri ile birleşecek.

Türkiye pazarında gelecek vadeden kategoriler için konusunda uzman ve dünyanın saygın şirketleriyle ortaklıklar kurma stratejilerini hatırlatan Yıldız Holding Grup Başkanı Dr. Zeki Ziya Sözen “Makarna üretimi konusunda dünyada beşinci durumda olan Türkiye’de tüketim üretime oranla daha düşük seviyede bulunuyor. Şehirleşmenin yanısıra yemek alışkanlıklarının daha hızlı ve kolay hazırlanması yönündeki talep, özellikle makarna, erişte ve noodle konusunda Türkiye’de önemli bir potansiyele işaret ediyor. Türkiye’de hızlı şekilde makarna ve noodle yemek konusunda üretim yapan büyük çaplı bir şirket bulunmuyor ve bu alandaki potansiyelin yıllık 1 milyar porsiyon civarında olduğunu tahmin ediyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir