Yurtdışı Seyahatine Nasıl Karar Vermeli?

Hepimiz koskoca bir yıl, stres altında ve günümüz şartları gereği gerçekten yoğun bir tempoda çalışıyoruz. Güzel bir tatil, yılın tüm yorgunluğunu atarak kendimizi resetlememiz için önemli bir fırsat. Gerçekten de, ruhumuz ve sağlığımız için ihmal etmememiz gereken bir ihtiyaç.

Seyahate gidenlerden yıllardır gittim ama şu kötü, bu daha güzel olmalıydı, ben böyle hayal etmemiştim gibi cümleler duyarım.

Yurtdışında beklentilerinize daha uygun, iyi bir seyahat için izlenmesi gereken yollar :

1-      Beklentinizi iyi tespit edin. Örneğin Yurtdışında sadece denize gireceğim, hem deniz hem kültür tatili yapmak isterim, denizle işim yok en kısa zamanda en çok şehri gezebileceğim bir kültür turu olmalı gibi tercihinizi yapın.

2-      Beraberinizde gideceğiniz kişiye, seyahatteki bu beklentinizi paylaşın ve herşey net olsun. Eğer o da sizinle aynı fikirde ise, artık seyahate gideceğiniz yere beraber karar verebilirsiniz. Aynı düşüncelere sahip olmadığınız biri ile seyahat edeceksiniz, mutlu olmanız biraz zor…

3-      Tura karar vermeden önce, harcama yapacağınız bütçenize karar verin. Bu bütçe kararı, tur bedeli haricinde o ülkede, her öğün için harcayacağınız miktarı ve programda mutlaka yapmayı düşündüğünüz ekstra ücretli çevre gezilerini de hesaba katın.

4-      Güvenebileceğiniz, bu işi iyi yaptığına referans aldığınız bir tur operatörünü seçin. Yurtdışı seyahati ciddi bir organizasyondur, o turu en ucuza alacağım sevdasına sakın kapılmayın. Turda verilen servisleri kıyaslayın, o ülkeyi en iyi bilen, tecrübeli rehberle seyahat edeceğinizden emin olacağınız soruları, seyahat danışmanına mutlaka sorun.

5-      Seyahat edeceğiniz tur operatörüne de karar verdiniz. Yurtdışında kültür turu yapmayı istediğinizi düşünelim. Sıra geldi ülke seçimine.

6-      Kültür turunda, o ülkeye seyahatiniz esnasında kaliteli yemekler mi yemek istersiniz? Tarihi ve kültürel bir gezi mi düşünürsünüz? Opera-Klasik Müzik dinletisi ve sanat merakınıza mı hitap etsin? Doyasıya müze mi gezmek istersiniz? Veya bunlardan birkaçını bulabileceğiniz bir ülke mi? Seyahat danışmanınıza net bilgiler verin, size en doğru ülkeyi önerecektir.

7-      Öyleyse gitmeyi istediğiniz ülke ile ilgili ne kadar program varsa hepsini inceleyin. Örneğin Roma’da doyasıya 5 gün geçireceğiniz bir seyahat mi? Yoksa 8 gün boyunca yoğun tempoda Roma-Floransa-Venedik mi? Yani sadece görmek mi istersiniz? Yoksa o şehri doyasıya keşfetmek mi? Unutmayın uzun süreli turlarda çok şehir veya ülke gezildiğinde çok yer görürsünüz belki ama şehirleri tam anlamıyla yaşayamazsınız. Bu karar da, mutluluğunuz için çok önemli bir detay.

8-      Eğer deniz tatili yapacaksınız, beklentiniz tropik ada tarzı bir yer mi? Yoksa Akdeniz tarzı deniz kenarı olan ama eğlencesi ve günlük aktiviteleri fazla olan bir yer mi istersiniz? Tropik yerlerde çizgi filmlerde gördüğünüz fosforlu rengarenk balıklar ile yüzeceğinizi, diğer tercihinizde ise standart bir denizde yüzeceğinizi düşünebilirsiniz.

9-      En önemlisi; her turda eksiklik olabilir, eksiklikleri mümkün olduğunca pozitif karşılayın ve zamanınızın kısıtlı olduğunu düşünüp, anın tadını çıkarın.

Samimiyetle vereceğiniz cevaplar ardından, izleyeceğiniz bu sistemle, beklentilerinize uygun iyi bir yurtdışı tatili geçereceğinize eminim. Okuyucularıma birbirinden güzel seyahatler dilerim…

Sarp Özkar/Milliyet

Genel içinde yayınlandı olarak etiketlendi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir