“Biz Olmasak Et Fiyatları Uçar”

Et ve Balık Kurumu Genel Müdürü Bekir Ulutaş, et fiyatlarında piyasa dengesini sağladıklarını belirterek ‘’’İyi ki özelleştirme kapsamından çıkarıldık. EBK olmasa, et fiyatlarını aşırı yükselir’’ dedi.

13 yıl süreyle özelleştirme kapsamında kalan ve daha sonra vazgeçilen EBK’nın halen 11 et kombinası ile İstanbul’da da deposu bulunuyor.

TBMM KİT Komisyonu’nda, EBK’nın faaliyetleriyle ilgili bilgi veren Genel Müdür Bekir Ulubaş, ‘’2005’de özelleştirme kapsamından çıktık. 2010 yılında bize kırmızı et piyasasında oluşan aşırı fiyat yükselmesi ve spekülatif hareketleri önlemek için canlı kasaplık sığır, taze dondurulmuş ve taze soğutulmuş karkas et ithalatı izni verildi’’ dedi.

Ulubaş şunları söyledi: ‘’Geçen yıl büyük şehirlerde 75 adetfranchise mağazası açtık. Toplam mağazamız 92 oldu. Kıymayı kilosu 17,95 liraya, kuşbaşını 22,5 liraya satıyoruz. Eğer özelleştirmeden çıkmamış olsaydık, piyasadaki et fiyatı dengesi şu andaki gibi olmazdı. Bize görev verildiği zaman hem karkas, hem de reyondaki et fiyatları çok yüksekti. Büyük şehirlerde mağaza açınca, fiyatlar şekillendi. Kıymayı 17,95’e verince, diğerleri de 20-21 lira civarına çektiler. EBK iyi ki özelleştirmeden çıkartıldı. Tüketici lehine piyasayı regüle ettik, üretici lehine de sürekli garanti, düzenli bir pazarız’.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir