Bu kez doluluklar düştü… Gelirler yükseldi! Turizm gelirlerindeki artışın kaynağı ne?

2023 yılı 9 aylık dönemde, turizm gelirlerinde %20 artışla 41-42 Milyar Dolar bandı yakalandı. Bu artışın önemli bir kısmı, Türkiye’nin ana pazarlarında yaşanan maliyet baskısı altında artan seyahat fiyatlarından kaynaklandı.


Turizm Databank’ın analizine göre, 2023 yılında otel gecelemeleri ve doluluklar düşerken, turizm gelirlerinin yükselmesi, büyük oranda artan seyahat fiyatlarından kaynaklandı. Analize göre, Türkiye, en büyük pazarı konumundaki Almanya’dan yurt dışına seyahat fiyatları, Alman İstatistik Ofisi’ne göre, 2023 yılında %7-8 ortalama yükseldi. (Enflasyon ortalama %4)

Öte yandan, Rusya pazarında yurt dışına seyahat fiyatları Dolar bazında %14 yükseldi. (İstatistik Ofisi’ne göre enflasyon ortalama %7,5). Bir diğer kaynak pazarımız olan İngiltere’den yurt dışına seyahat fiyatları da %12 dolayında yükseldi. (İstatistik Ofisi’ne göre enflasyon ortalama %4,2).

Ortalama artış %18

Öte yandan Avrupa genelinde yurt dışına seyahat fiyatları da %17 dolayında olurken, artış Ortadoğu ve çevresinde %20, Uzakdoğu’da %25-30 ve yurt dışında Türklere satılan seyahatlerde de %30 dolayında gerçekleşti. Tüm ana pazarlarda seyahat fiyatları %18 ortalama ile yükseldi. Bu da 2022 yılı 9 aylık turizm gelirinin yalnız fiyat artışları ile 41,2 Milyar Dolar olması demek. Gerçekleşen gelir ise 41,9 Milyar Dolar. (Turizm Databank)

#turizm #fiyat #artış #türkiye #2023 #otel #geceleme #konaklama #tatil #seyahat #rusya #ingiltere #almanya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir