Bütün Dünyanın Gözü ‘Dünya Kuş Gözlem Günü’nde olacak

Türkiye’de Doğa Derneği’nin koordinasyonunda 2000’li yılların başından bu yana kutlanan ‘Dünya Kuş Gözlem Günü’,  hafta sonu farklı illerdeki kuş gözlemcileri ve kuş gözlem topluluklarıyla birlikte kutlanacak.

Milyonlarca göçmen kuş bugünlerde Avrupa’dan harekete geçerek kışladıkları Afrika ülkelerine doğru büyük göç yolculuğuna devam ediyor. Dünya Kuş Gözlem Günü ise insanların bir araya gelerek kuşları gözlemledikleri, göç hakkında ilginç gerçekleri öğrendikleri ve yolculukları sırasında karşılaştıkları tehditler hakkında bilgi aldıkları kitlesel bir etkinlik. Etkinliklerin temel amacı, göçün, hikâyesini insanlara duyurabilmek ve göçmen kuşların karşı karşıya bulunduğu tehditlere karşı insanları harekete geçirmek.

Her yıl düzenlenen bu etkinlik tüm dünyada yüzlerce farklı organizasyon ile gerçekleştiriliyor. 2011 yılında gerçekleşen etkinliklere 5 milyondan fazla kuş gözlemcisi katıldı. Avrupa’nın birçok ülkesinde aynı anda organize edilen bu etkinliğin sonuçları derlenerek dünya kamuoyuyla paylaşılacak.

Doğa Derneği Genel Müdürü Engin Yılmaz yaptığı açıklamada “Maalesef göçmen kuşların büyük çoğunluğu üreme, kışlama ve önemli duraklama alanlarında birçok tehditle karşılaşıyor. Bunlar ülkelere göre değişse bile öncelikli olarak toprak kullanımındaki değişimler ve ülkemizde olduğu gibi canlıların yaşam alanlarını geri dönüşsüz bir şekilde yok eden baraj ve HES gibi yatırımlar en büyük tehditleri oluşturuyor.

Dünyamızın hiç olmadığı kadar zor günler geçirdiği bu dönemde doğanın yaşaması için insanların ortak hareket etmesine her zaman olduğundan daha fazla ihtiyaç duyuyoruz. “ dedi.

Kuş gözlem toplulukları ve kuş gözlemcilerinin organize edeceği etkinliklere, doğaya meraklı olan herkesin katılabilecek. Etkinliklerin bu yıl ki ana teması, göçmen kuşların uzun ve yorucu yolculukları olacak.

Genel içinde yayınlandı olarak etiketlendi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir