California Walnuts, küresel tanıtım kampanyasını duyurdu

California Walnuts, Omega-3 tüketiminin önemine yönelik “3’ün Gücü” küresel tanıtım kampanyasını duyurdu.

California Walnut Commission, Omega-3’ün faydalarına dair farkındalığı artırmak ve cevizin ne denli seçkin bir bitki bazlı Omega-3 ALA (alfa-linolenik asit) kaynağı olduğunu vurgulamak için “3’ün Gücü” küresel tanıtım kampanyasını duyurdu. Ceviz kolayca temin edilebilen, yemeklerde ve atıştırmalıklarda kullanımı çok yönlü bir besin. Ayrıca insanlar için önerilen günlük bitki bazlı omega-3 ALA ihtiyacını (erkekler için günde 1,6 g ve kadınlar için günde 1,1 g), lezzetli bir biçimde karşılamayı mümkün kılıyor. Öte yandan, Omega-3 eksikliği tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaygın bir sorun. Özellikle şehirlerdeki yoğun yaşam ve işlenmiş gıdalardan oluşan beslenme programları düşünüldüğünde Omega-3 tüketimimizde bir eksiklik olduğu söylenebilir.

Ceviz, araştırmalarla kalp sağlığı, beyin sağlığı ve sağlıklı yaşlanmada rol oynayabileceği gösterilen önemli miktarda bitki bazlı Omega-3 ALA (2.5g/oz) içeren tek ağaç yemişi. Balık ve yosun gibi deniz kaynaklarında yaygın olarak bulunan EPA ve DHA ile ceviz, keten, chia tohumları gibi gıda kaynaklarında bulunabilen temel bir bitki bazlı yağ asidi olan ALA da dahil olmak üzere üç Omega-3 formu var. Araştırmalar, deniz kaynaklarının daha yaygın olarak bilinen faydalarından farklı olarak ALA’nın benzersiz faydalarını ortaya çıkarmaya devam ediyor.

 Kampanya mart ayı boyunca birden fazla kıtada aynı anda sürecek

Kampanya, dünyanın dört bir yanındaki insanların günlük yemeklerine ve atıştırmalıklarına bir avuç ceviz eklemesini kolaylaştırıyor. Mart ayı boyunca, küresel kampanya birden fazla kıtada aynı anda sürdürülecek ve perakende promosyonları, reklamları, yemek tariflerini, videoları ve daha fazlasını içerecek – böylece tüketiciler çok kültürlü yemek deneyimini evlerinde kolayca yaşayabilecekler.

Pam Graviet: “Kampanyayı 2022’de de başlatmak için heyecan duyuyoruz”

California Walnut Commission Uluslararası Pazarlama Direktörü Pam Graviet, “Geçtiğimiz iki yılda Power of 3 kampanyasıyla inanılmaz bir başarı elde ettik ve bu kampanyayı 2022’de de başlatmak için heyecan duyuyoruz” dedi. Graviet, sözlerine şöyle devam etti: “Daha fazla insanın bitki bazlı yeme alışkanlığını benimsemesiyle cevizlerin, bireylerin kişisel hedeflerine ulaşmada nasıl yardımcı olabileceğini paylaşmanın harika bir yolu oldu. Ceviz sevenlerin kişisel deneyimlerini nasıl paylaştığını görmek her zaman heyecan verici.”

Tüketiciler, #3’üngücü hashtag’ini kullanarak sosyal medyada, her seferinde bir avuç ceviz ile sağlıkları için nasıl daha fazla çaba gösterdiklerini paylaşabilirler. Bitki bazlı omega-3 ALA ve California cevizleri ile lezzetli tarif fikirleri hakkında daha fazla bilgi için www.californiawalnut.com.tr web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bitki Bazlı Omega-3 ALA’nın Arkasındaki Bilim: 

ALA ve Kalp Sağlığı

Advances in Nutrition’da yapılan bir araştırma, ALA’nın tıpkı EPA ve DHA’ya odaklanan çalışmalarda gördüğümüz gibi kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur.  Kaynak taraması, ALA’nın inme ile kalp krizi de dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalığın birincil ve ikincil korunmasında potansiyel olarak yararlı rolünü gösteren kanıtlar sağlamıştır. The Journal of Nutrition’da yayınlanan bir klinik araştırmaya göre, ceviz gibi gıdalardan omega-3 ALA açısından zengin bir beslenme düzeni, anti-inflamatuar etkiler yoluyla kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Şu anki gelecek vaadeden veriler göz önüne alındığında, ALA’nın kardiyovasküler hastalık riski üzerindeki etkilerini netleştirmek ve kalp sağlığı yararları için tüketilmesi önerilen ALA miktarını belirlemek için iyi kontrol edilen klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.

ALA ve Beyin Sağlığı

Progress in Lipid Research tarafından yapılan bir inceleme çalışması, ALA’dan oluşturulan omega-3 DHA’nın doku düzeylerini değerlendirdi. Birkaç önemli bulguya ulaştıklarını bildirdiler. Birincisi, ALA’nın bazı durumlarda EPA sentezine yol açması ve özellikle beyindeki DHA seviyelerine katkıda bulunabilir olmasıydı. Çeşitli çalışmalardan elde edilen kanıtlar, besinsel ALA’nın, daha yüksek seviyelerde ALA (en az 1.2 g) tüketildiğinde insan vücudundaki DHA gereksinimini karşılayabileceğini öne sürmektedir. İnsanlarda ALA’dan EPA ve DHA sentezinin değerlendirilmesi kan seviyesi ölçümleriyle sınırlıdır. Bu çalışmadan çıkarılabilecek sonuç, ALA’nın dönüşüm süreci boyunca beyin gibi önemli dokularda DHA seviyelerinin korunmasında rol oynayabileceğidir. Ancak bu sürecin vücuttaki etkisini tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

ALA ve Sağlıklı Yaşlanma

Journal of the American College of Cardiology (2020) dergisinde yayınlanan bir araştırma, deniz veya bitki bazlı omega-3’ler açısından zengin gıdaların düzenli tüketimine ve kalp krizi geçiren kişilerde ölüm riskine baktı. 7 Ek olarak, Akdeniz diyetinin faydalarını inceleyen en büyük klinik çalışmalardan birinden yapılan araştırmalar, yüksek kardiyak riski olan ve besinsel ALA ile yüksek bir balık tüketimini destekleyen beslenme düzeni olan yaşlı İspanyol bireylerin (55-80 yaşları), tüm nedenlere bağlı ölüm risklerinin azaldığını gördü. Özellikle, ALA’dan günlük kalori alımının en az %0,7’sini tüketen çalışma katılımcılarının, tüm nedenlere bağlı ölüm riski %28 daha azdır.

#CaliforniaWalnutCommission #ceviz #omega3 #ALA #alfalinolenikasit #3ünGücü #küreseltanıtımkampanyası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir