Cem Polatoğlu: “EMITT panayıra dönüştü”

“Umarız EMITT yönetimi, başta fuar takvimi olmak üzere tüm hatalarından arınarak bir silkiniş dönemine girer ve tekrar küllerinden doğar. Çünkü EMITT hepimizin!”


27 sene olmuş. EMITT fuarını ilk senesinden bugüne kadar takip ettim. Doğuşunu, emeklemesini, büyümesini, devleşmesini ve…  ve panayıra dönüşmesini, kimi zaman gururlanarak, kimi zaman üzülerek izledim. Üst üste yapılan hatalar, yanlış müşteri seçimi, kötü zamanlama, basına gerekli özen gösterilmemesi, sağlıksız pazarlama stratejisi bu gidişle EMITT’in sonunu getirecek.

Hatalarda ısrar ediliyor

Hala 27 sene önce şubat, mart aylarında yapılan fuar takvimini uyguluyorlar. Halbuki 1997 yılında Tepebaşı TÜYAP Fuar Merkezi’nde başladığı yıllarda ne biz acentacılar ne yerli-yabancı tur operatörleri ne de müşterilerin “Erken Rezervasyon” olgusundan haberi yoktu. Müşteri cumartesi gideceği tatil için, aynı hafta çarşamba, perşembe bize gelir, tatilini alırdı. Zaman içerisinde Erken Rezervasyon Sistemi, önce nisan-mayıs, sonra şbat-mart ve şimdi ise aralık-ocak aylarına çekildi. Oteller pazarlamalarını, tur operatörleri anlaşmalarını en geç eylül-ekim aylarında yapıyor. Dünyada bu nedenle büyük fuarlar artık eylül-ekim aylarında yapılıyor. Örneğin; GTM Fuarcılık, Antalya Turizm Fuarı’nı ekim ayına çekerek muhteşem bir doluluk oranı yakaladı. Üstelik katılımcıları sadece turizmciler…

Panayıra dönüştü

EMITT ise, katılımcı sayısını düşürmemek adına yüzölçümünün %90’ınını bir turizm fuarında olmaması gereken standlara açtı. Katılımcılar bazı bölgelerde masraflarını çıkarmak için davul-zurna- halay- horon eşliğinde yöresel peynir, zeytin, baklava, burma satışına başladı.

Orada gerçekten olması gereken seyahat acentaları, tur operatörleri ve büyük zincir oteller maalesef yoktu. Bırakın seyahat acentalarını, TÜRSAB Başkanı, Turizm Bakanı, Belediye Başkanı bile fuarda yoktu. Standları genelde ücretsiz verilen yurt dışı katılımcıları ise bir-iki acenta ve konsolosluklarından gelen personel ile ülkelerini temsil etti. İlk 2 gün sözde profesyonellere açık olması gereken fuar halka açılınca, standlarda promosyon kalem, şeker toplayanlar ücretsiz verilen yiyecek kuyruğunda bekleyenler salonda U çizdiler.

Umarız EMITT yönetimi, başta Fuar Takvimi olmak üzere tüm hatalarından arınarak bir silkiniş dönemine girer ve tekrar “küllerinden doğar”

Çünkü EMITT hepimizin!

#cempolatoğlu #emit #turizm #fuar #2024 #EMITTyönetimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir