Anasayfa » Cem Polatoğlu » Cem Polatoğlu: Her Şey Dahil Sistemde israf nasıl önlenir?

Cem Polatoğlu: Her Şey Dahil Sistemde israf nasıl önlenir?

Sosyal medyada bir fotoğraf paylaşarak “Her Şey Dahil Sistemde israf nasıl önlenir?” diye sordum. Cevapların %90’ı, “Her Şey Dahil Yasaklansın!” yönünde oldu.

Olur..!. Biz yasaklayalım, 1 Cent’e muhtaç olduğumuz bugünlerde turist başka ülkelere gitsin. 70’e yakın ülkede var bu sistem. Fransa’dan İtalya’ya, Mısır’dan Tunus’a, Fas’a. Uzakdoğu’dan gemi ve kayak turlarına, Maldivler’den Bora Bora’ya kadar her yerde var.

Dünya’da da yüz milyonlarca Her Şey Dahil turisti var. Özellikle çocuklu aileler, Ruslar, Almanlar çok severler bu sistemi. Bu turistlerden 40 milyonu her sene her şey dahil otellerde kalmak için Türkiye’yi seçiyor.

Her Şey Dahil yasaklansın diyenlere soruyorum. Eğer bu sistemi Türkiye’de yasaklarsak, sizce bu 40 milyon turist evinde mi oturur yoksa başka ülkelere mi tatile gider? Elbette bir sorunları yoksa evde oturmaz ve başka ülkelere giderler.

O halde, bizler israfı önlemek için bir çare bulalım. Afrika’da bu kadar aç insan varken, hatta o kadar uzağa gitmeyelim, memleketimizde o kadar insan çöplükten yemek atıklarını toplarken bu fotoğraflar içimizi acıtıyor.

Neler yapılabilir?

*Pandemi geçse bile yemekleri otel personelinin birer porsiyon olarak misafirlerine vermesi sağlanabilir. Arzu eden misafir, 20 kere tabağındaki yemeğini bitirip, 20 kere açık büfeye gelsin, yemeğini alsın.

*İsteyen oteller yiyeceklerini şeffaf, hijyen kaplarda, porsiyon olarak sunsun. Arzu eden misafir, bu paketlerden birer birer alsın.

*Yiyecek atıklarının maddi bir değeri var. Bu atıkları toplamak için ciddi, profesyonel şirketler kurulsun. Atıklar değerlendirilsin.

*Sokak hayvanlarına ve yaban hayata katkıda bulunmak üzere özel kaplarla ayırım yapılsın.

*Belediyeler cam, plastik, giysi, kağıt atıklar için yaptıkları gibi yemek atıkları için de otellere, beldelere özel sızdırmaz atık bidonları koysun.

Başka fikri olan lütfen eklesin…

Bir lokma ekmeğin, 1 tas çorbanın, tek dal kemiğin, pilavın kıymetini bilmeliyiz. Dinimiz de bu tasarrufu gerektirir, insanlık da, ekonomi de…

#cempolatoğlu #herşeydahil #gıdaisrafı #gıda #israf #turizm

İnceleyin

Bursa Kebap Evi, Suudi yatırımcısıyla 1 yılda 10 şube açacak

Türkiye’de 91, yurt dışında ise 12 şubesiyle hizmet veren Bursa Kebap Evi, Suudi Arabistan’ın AVM ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz