Dedeman yeni rekabet modeliyle büyüyecek

Röportaj: Hatice Ünal Bilen

Dedeman Bostancı Istanbul Hotel Genel Müdürlüğü görevine ek olarak İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak atanan Sinan Mısırlı, yerli otel grubundaki son dönem gelişmeleri ve 2023 hedeflerini Hotel& Restaurant dergisine anlattı…

Yeni markaları ve projeleriyle sürekli kendini yenileyen Dedeman Hotels & Resorts International, büyüme stratejisi kapsamında yönetim yapısındaki değişiklikleri sürdürüyor. Yeni yönetim modeliyle ilk kez başkan yardımcılığı tanımını yönetim yapısına dahil eden yerli otel grubu, Temmuz 2022 itibariyle deneyimli turizmci Sinan Mısırlı’yı Dedeman Bostancı Istanbul Hotel Genel Müdürlüğü görevine ek olarak İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak atadı.

Dedeman’ın stratejik hedeflerinde büyük rol üstlenecek bu değişim hamlesiyle grubun sektörde rekabet gücünü daha da artıracağını belirten Dedeman Hotels & Resorts International İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Sinan Mısırlı ile otel grubunun bu değişim rüzgarında izlediği yol haritasını, yeni yatırımlarını, 2023 vizyonunu ve büyüme planlarını konuştuk.

Özellikle pandeminin ardından yeni bir dünya düzenini yaşıyoruz. Dedeman bu değişim rüzgarında nasıl bir yol haritasıyla hareket ediyor?

Biz herkesin ihtiyaçlarını, beklentilerini önceden hissederek tespit ediyoruz. En mükemmelini sunabilmek için kendimizi sürekli yeniliyoruz. Misafirlerimiz ne hissettiğini, değişen taleplerinin neler olduğunu ölçüyoruz. Böylece misafirlerimizin eğilimlerini, beklentilerini henüz talep oluşmadan hizmet olarak sunma fırsatını yakalamış oluyoruz. Tüm bu süreçleri gerçekleştirirken de işimizin merkezine her zaman ‘insan’ı yerleştiriyoruz. Bizim için misafirlerimiz, çalışanlarımız ve hatta potansiyel çalışanlarımız çok ama çok önemli.

Değişen misafir beklentilerini önceden gözlemleme kabiliyetimiz, sadece hizmetlerimize yön vermekle kalmıyor aynı zamanda turizm sektörünün yeni dünyasının merkezinde olan ‘kişiye özgü’ hizmet yaklaşımının da marka stratejimizle örtüşmesini sağlıyor. Misafir tercihleri odaklı markalaşma stratejimizi önemli buluyor, ülke turizminde de bunu büyük bir ihtiyaç olarak görüyoruz. Bu doğrultuda da her beklentiyi karşılayacak yeni marka konseptleri geliştiriyoruz.

Pandeminin etkisiyle daha da hız kazanan “dijital dönüşüm” konusu, Dedeman olarak her zaman ana gündem maddelerimizden biri olmuştur. Teknolojik imkânlardan faydalanmak, kaynakları daha verimli kullanıp özellikle pandemi döneminde büyük önem teşkil eden temassız hizmeti sunabilmek amacıyla tüm süreçleri sürekli gözden geçiriyoruz. Daha iyi ve güvenli bir misafir deneyimi için teknoloji odaklı çeşitli projeler hayata geçirdik, geçirmeye de devam ediyoruz.

“Kars, Kapadokya, Adana ve Sarıkamış’ta misafirlerini ağırlayacak zincirimizin yeni halkaları için yatırımcılar ile anlaşma sürecini tamamladık ve 2022 yılın son çeyreğinde imza törenlerimizi gerçekleştirdik. Hedeflerimiz arasında ülkemizin 81 ilinde Dedeman bayrağını dalgalandırmak yer alıyor. Bunun yanı sıra Avrupa, Ortadoğu, Balkanlar ve CIS ülkelerine açılmak da var. Uzun vadede ise tüm dünyaya yayılmayı amaçlıyoruz. Bunu da yeni markalarımızla sağlamak istiyoruz.”

2022 yılı için belirlediğiniz hedeflerinize ulaşabildiniz mi? Gelecekte Dedeman’ın hedefleri nelerdir?

2022 yılının başında belirlediğimiz 2025 yılı hedeflerimize bu yıl içerisinde ulaşmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 2023 yılı içinde hedeflerimizi ikiye katlayacağımızı öngörüyoruz. Bugün yurt içinde 17, yurt dışında 2 olmak üzere toplam 19 otelimizle hizmet veriyor, 2024 yılına kadar otel sayımızı 50’ye çıkarmayı planlıyoruz. Bu hedefimize emin adımlarla ilerlediğimizin bir göstergesi olarak Kars, Kapadokya, Adana ve Sarıkamış’ta misafirlerini ağırlayacak zincirimizin yeni halkaları için yatırımcılar ile anlaşma sürecini tamamladık ve 2022 yılın son çeyreğinde imza törenlerimizi gerçekleştirdik.

Hedeflerimiz arasında ülkemizin 81 ilinde Dedeman bayrağını dalgalandırmak yer alıyor. Bunun yanı sıra Avrupa, Ortadoğu, Balkanlar ve CIS ülkelerine açılmak da var. Uzun vadede ise tüm dünyaya yayılmayı amaçlıyoruz. Bunu da yeni markalarımızla sağlamak istiyoruz. Ülkemizin her noktasından gelen talepleri marka standartlarımız doğrultusunda değerlendiriyoruz. Yönetilemeyen, doğru pazarlanamayan ya da yanlış projelendirildiği için hedefine ulaşamamış projelerin de yönetimine tecrübemizle talip oluyoruz.

Yeni markalarınızla ilgili kısaca bilgi verir misiniz?

Dedeman Hotels & Resort International çatı markamızın altında; halihazırda açık tesisleri bulunan, misafirlere yüksek standartlarda geleneksel hizmet anlayışıyla konaklama imkânı sunan “Dedeman” ile modern ve konforlu çizgisi ile dinamik konaklama ihtiyaçlarına cevap veren, seçili hizmet sunan “Park Dedeman” markalarımız yer alıyor. “Smart by Dedeman” markamız, teknolojiden yeme ve içmeye, konaklamadan ayrıcalıklı hizmetlere kadar, tüm beklentileri yeni nesil bir vizyonla yeniden tasarlayan, yeni dünya gezginleri için misafirperverliği baştan tanımlayacak. “Dedeman Resorts”, misafirlerine tatil lokasyonlarında konforlu dinlenme deneyimi ile spor ve eğlence aktiviteleri sunacak.

Yeni markalarımızdan “Dedeman Collection” yüksek standartlarda kişiye özel hizmet ve konaklama imkânlarıyla farklı beklenti ve ihtiyaçlara cevap verecek. “R2S Ready to Stay by Dedeman”, misafirlerin uzun dönem konaklama ihtiyaçlarına seçili hizmetler ile cevap verirken, bulunduğu şehirlerin merkezi lokasyonlarında limitli olarak sadece oda ve kahvaltı hizmeti sunan “Rest by Dedeman” ve oda-kahvaltı hizmetinin yanı sıra restoran, SPA veya toplantı odası seçeneklerinden birine sahip olan “Rest&More by Dedeman” da yeni markalarımız olarak zincirimizde yer alacak.

Bunlara ek olarak “Managed by Dedeman”, otel operasyon ve hizmetleri konusunda Dedeman’ın uzmanlığından, bilgi birikiminden, kaynaklarından yararlanarak uluslararası standartlarda satış pazarlama ağına erişim fırsatını değerlendirmek ve kendi isim veya markasını korumaya devam etmek isteyen oteller için alternatif bir yönetim biçimi olacak.

Yeni markaları, yeni projeleri ile sürekli kendini yenileyen bir marka Dedeman. Siz de Bostancı otellerinin genel müdürlüğü görevinize ek, İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak da atandınız. Bu bir yapılanma süreci mi?

Evet, büyüme stratejimiz kapsamında yönetim yapımızda da değişiklikler yapıyoruz. Geniş hizmet yelpazemiz, benzersiz kalite anlayışımız ve sahip olduğumuz bütünsel otelcilik kültürümüz ile devam ettiğimiz bu büyüme yolculuğumuzu başkan yardımcılığı modeliyle sürdüreceğiz. Yenilenmiş dinamik ve genç bir kadro ile büyümeye devam ediyoruz. Yeni yönetim modelimiz kapsamında Dedeman’da ilk kez Başkan Yardımcılığı tanımı yönetim yapısına dahil edilmiş oldu. Finans, iş geliştirme, insan kaynakları ve operasyondan sorumlu olarak görev üstlenecek Başkan Yardımcıları, Dedeman Hotels & Resorts International Yönetim Kurulu Başkanı ile Dedeman’ın stratejik hedeflerinde rol üstlenecek. Bu hamle ile sektörde rekabet gücümüzü daha da artıracağımıza inanıyoruz.

Her alanda sürdürülebilir olmanın büyük önem taşıdığını söylediniz. Sürdürülebilirliğe yaklaşımınız ve bu konuda yaptığınız çalışmalardan bahsedebilir misiniz?

Sürdürülebilirlik oldukça geniş, Dedeman için son derece önemli bir konu. Hem doğanın bize sunduğu kaynakları kullanan hem de bu kaynaklarla insanlar için hizmet üreten bir zincir olarak birinci önceliğimiz; doğadan aldığımızı doğaya geri vermek. Altını sürekli çizdiğimiz gibi, sürdürülebilir bir hayatı hedefliyorsak gelecek nesilleri mutlaka düşünmek zorundayız.

Otellerimizin bulunduğu her yerde yeryüzünün doğal kaynaklarının sürdürülebilirliğini güvence altına alan, bunun yanı sıra o bölgelerde yaşayan halkın ekonomik kalkınmasına destek olan, sosyal ve biyo-kültürel çeşitliliğin korunmasını hedefleyen bir turizm yaklaşımını benimsiyoruz. Otellerimizde hayvanlar üzerinde test edilmemiş ürünler kullanıyoruz. Sürdürülebilirliğe katkı sağlamak adına yerel üreticiyi destekliyor, bölgedeki tedarikçilerden ürün almayı tercih ediyoruz. Bisiklet turizmini ve karbon ayak izinin azaltılmasını destekleyen “bisiklet projemiz” ile kaynaklarımızın daha verimli kullanılmasını hedefliyoruz. Türkiye’de toplam 20 otele, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilmiş olan “Bisiklet Dostu Otel” sertifikasına sahip 3 otelimiz var ve bu sayıyı daha da artırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Sektörümüzde bir ilke imza atarak, enerjimizi de yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlıyoruz. Tüm bunlara ek olarak, Bakanlığımız tarafından yeni uygulamaya geçilen GSTC kriterlerinden oluşan Sürdürülebilir Turizm Sertifikası için Dedeman Bostancı otelimizin pilot otellerden biri olarak seçilmesinin de mutluluğunu yaşıyoruz.

Şehir otelciliğini ön planda tutan bir turizm markası olarak farklı turizmi potansiyellerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Biz şehirlerin bizlere sunduğu eşsiz güzellikleri tanıtmayı misyon edinmiş bir markayız. Bu nedenle sadece deniz, kum, güneş turizminde değil, kültür, inanç, sağlık, spor ve gastronomi turizmini de son derece önemsiyor, bu alanlarda da öncü olmak istiyoruz. Ayrıca Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden Palandöken’e ilk yatırım yapan marka olarak burada bulunan iki otelimizle 28 yıldır kış turizminin gelişimine katkı sunuyoruz. Bu deneyimimizi Kars, Kocaeli ve Sarıkamış’a da taşıyacak olmaktan mutluyuz. Özetle; ülkemizin, hak ettiği turizm potansiyelini yakalaması için yapılan her bir çalışmayı önemli buluyoruz, tüm bu çalışmaların turizminin yükselen grafiğinin daha da yukarı çıkacağını düşünüyoruz.

Bulunduğunuz şehirlerin turizm değerlerini tanıtma misyonunun bir parçası olarak gastronomi alanında ne tür çalışmalarınız var?

Yöresel yiyecek ve içeceklerin turizm ve otelciliğe etkileri oldukça fazla. Bu ürünlerin ortaya çıkarılması, unutulmaması, yaşatılması ülkemiz ve sektörümüz için büyük önem arz ediyor. Dedeman olarak bunun farkındalığıyla hareket ediyor, Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde yer alan ve gelecekte yer alacak olan otellerimizde yerel üreticileri destekleyerek yerel lezzetleri misafirlerimizle buluşturuyoruz. Sunduğumuz yerel ürünleri her geçen gün çeşitlendirmeyi hedefliyoruz. Mutfak kültürümüzün geleceğe taşınması ve gastronomi turizmi açısından değerinin ortaya çıkarılması için de menü tasarımlarımızı yöreye göre yapıyor ve bu lezzetleri misafirlerimizle buluşturuyoruz. Bu şekilde bir ilimizin gastronomi değerini o şehrin sınırlarının ötesine taşıyoruz.

#dedemanhotelandresortsinternational #dedemanotelgrubu #sinanmısırlı #röportaj #turizm #konaklama #yatırım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir