Deprem bölgelerine hasat, ekim, üretim desteği

Depremden etkilenen illerde tarımsal üretimin sürdürülebilirliği için güçlerini birleştiren Güvenilir Ürün Platformu ve Gıda Perakendecileri Derneği, bölgede hasat ve ekim çalışmaları başlattı. “Haydi Türkiye Şimdi Hasat Zamanı” adlı projeyle  üretimin devamlılığı ve ürünlerin perakende marketler kanalıyla tüketiciyle buluşturulması hedefleniyor.


Depremden gerek kendileri gerek ürünleri, hayvanları ve ekipmanlarıyla ciddi kayıplar veren çiftçiler zor bir sınavdan geçiyor. Hem ekim zamanı gelen ürünler hem de hasat zamanı gelip de hasat edilemeyen ürünler için bölgeden yardım talepleri gün geçtikçe artıyor. Bu yardım taleplerini karşılıksız bırakmayan Güvenilir Ürün Platformu ve Gıda Perakendecileri Derneği bölgeye yönelik çalışma başlattı.

İlk ayağı, Hatay

Hasat edilememiş ürünlerin hasat edilerek piyasa fiyatı ile Gıda Perakendecileri Derneği üyesi perakende marketlere satışını amaçlayan çalışmada çiftçiye ürünün parası hemen ödeniyor. İşçi bulmakta zorlanılan bölgelerde ürünlerin ücretsiz hasat edilmesi ve perakende marketlere piyasa fiyatı ile satışı ile başlayan çalışmanın ilk ayağı ise Hatay oldu. Bölgede ilk etapta alımı yapılan 68 ton limon, 10 ton beyaz lahana, 10 ton kırmızı lahana, 10 ton karnabahar ve 10 ton beyaz kabak haricinde 100 bin bağ maydanoz ve 10 bin ton limon alımı yapılması planlanıyor. Alınan ürünlerin hasadı ise, Güvenilir Ürün Platformu gönüllüleri ve ziraat fakültesi öğrencileri tarafından yapılacak.

Çiftçinin toprağını terk etmemesi amaçlanıyor

Projenin diğer ayağında ise, ekim çalışmalarına yoğunlaşıldı. Türkiye’deki tarımsal üretimin %16’sını karşılayan deprem bölgesi illerde tarımın sürdürülebilirliği için ekim faaliyetleri de iller bazında gerçekleştirilecek. Kahramanmaraş ile başlayacak ekim çalışmaları ile hem üretimin devam etmesi hem de çiftçinin toprağını terk etmemesi amaçlanıyor.

#GüvenilirÜrünPlatformu #GıdaPerakendecileriDerneği #HaydiTürkiyeŞimdiHasatZamanı #deprem #hasat #tarımsalüretim #hatay #gıda #sürdürülebilirlik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir