Ebru Baybara Demir: Yaptığım işe çok inanıyorum

Haber: Hatice Ünal Bilen

Mutfak Dostları Derneği öncülüğünde bu yıl üçüncüsü düzenlenen Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri’nde ‘Pandemi Dönemi İlham Verenler Özel Ödülü, Şef ve Sosyal Girişimci Ebru Baybara Demir’in oldu. Yaptığı her işe çok inandığını belirten Baybara Demir, “Ben ilham verip vermediğimi bilmiyorum. Bundan ne kadar, kim payına düşeni alır bilmiyorum. Ama doğru bir iş yaptığıma inanıyorum. Türkiye’de tarımın, toprağın devamlılığının ne kadar önemli olduğunu biliyorum.” diye konuştu.

Mardin’de turizmi başlatma hikayesinden kadın istihdamına katkılarına, sulama yapılmadan üretilen Sorgül buğdayından atık sebze ve meyve atıklarının yeniden toprağa gübre olarak döndürülmesi amacıyla başlattığı “Topraktan Toprağa Biyobozunur Atık Yönetimi” projesine kadar birçok önemli çalışmasıyla sektöre değer katmaya devam eden Baybara Demir, bugüne kadar yaptığı her işe çok inandığını söyledi. Gıdanın sürdürülebilirliğinin toprağın devamlılığına bağlı olduğuna işaret eden Baybara Demir, “Gıda hepimiz için çok önemli. Aslında işimiz sadece tabakta, mutfakta başlamıyor. Toprakta başlıyor artık. Şu anda dünya çok büyük iklim krizi ile karşı karşıya. Tarımın sürdürülebilirliği çok sıkıntılı bir durumda. Doğru yerden başlayıp bu işin sürdürülebilir noktalarını bulmak lazım.” diye konuştu.“İlham verip vermediğimi bilmiyorum”

“Sektöre ilham verdiğine inanıyor musun?” soruma “Ben ilham verip vermediğimi bilmiyorum. Bundan ne kadar, kim payına düşeni alır bilmiyorum. Ama doğru bir iş yaptığıma inanıyorum. Türkiye’de tarımın, toprağın devamlılığının ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Tarım çalışanlarımızın ülkemizdeki yaş ortalaması 53. Bu noktada en doğru adımın yine geleneklerimizde var olan mevcut uygulamalar olduğunun bilincindeyiz. Bizler de mevcut sistemi tekrar hayata geçirerek yol alıyoruz.” şeklinde yanıt veren Baybara Demir, güncel bir gelişmeyi de paylaşarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biyobozunur Atık Yönetimi projemiz genelgeleşti”

“Topraktan Toprağa Biyobozunur Atık Yönetimi’ projemiz TBMM’de Dilekçe Komisyonu tarafından incelemeye alındı ve bir alt komisyonla projenin tüm Türkiye’ye yayılması için bir çalışma başlatıldı. Hükümet, projenin sürdürülebilirliği konusunda bize destek verdi. Birçok AKP’li kadın milletvekili projenin kendi şehirlerinde uygulanarak katkıda bulundu. En son Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız genelge yayımlayarak projeyi ne kadar desteklediğini ortaya koydu. Pazar yerleriyle başlayan projemiz genelgeyle birlikte artık tüm konutları da içine alıyor. Şu anda konutlar da dahil, tüm pazar yerlerindeki biyobozunur atıkların belli bir yerde toplanarak yerinde ayrıştırılması bir zorunluluk haline getirildi. Bu bizim işimizi kolaylaştırdı. Çünkü biz pazarı toplayıp sonra ayrıştırmak zorunda kalıyorduk. Ama genelgeyle birlikte biyobozunur atığı ayrıştırılmış olarak alacağız.Bu da direkt olarak işimizi kısaltacak ve toprağa daha hızlı şekilde dönüşünü sağlayacak.”“Bu bir devrimdir”

Uygulamanın Türkiye genelinde mecbur hale getirilmesinin bir devrim olduğuna vurgu yapan Baybara Demir, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı çok özel bir çalışma bu. Yönetmelik bize çok şey vaat ediyor. Şu an gübrenin ton fiyatı 17.750. Geçen sene çiftçi 2.600 TL’den alıyordu. Bu toprak düzenleyici aslında. Topraktan geleni toprağa gönderdiğimiz zaman gübre kullanımını beşte bire düşürüyoruz. İlk sene kullanımda yüzde 38 verim artışı alıyoruz ve daha önemlisi su fakiri olmaya çalışıyoruz. Biz bir Akdeniz ülkesiyiz ve kuraklıkla karşı karşıyayız. Eğer kompostu bu şekilde ülkemizde yaygın hale getirebilirsek, tarımda kullandığımız yüzde 75 suyu yüzde 25’e indirme gibi bir şansımız da doğuyor.” ifadelerini sözlerine ekledi.

#AltınKaşıkGastronomiÖdülleri #FourSeasonsHotelattheBosphorus #mutfakdostlarıderneği #MDD #EbruBaybaraDemir #gastronomiödül #röportaj #mutfaködül #lezzet #şef #jumbo #metrotürkiye ##şişecam #paketmutfak #PandemiDönemiİlhamVerenlerÖzelÖdülü #ŞefveSosyalGirişimci

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir