Dünya Turizmi İzmir’de buluştu

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 6. kez kapılarını ziyaretçilere açan Travel Turkey İzmir Fuarı’nda, 2012 yılı sonundaki turizm rakamlarının coğrafyada yaşanan sıkıntılara rağmen 2011 yılının üzerinde olacağını söyledi.

Dünya turizminin buluştuğu Travel Turkey İzmir-6. Turizm Fuar ve Konferansı, bugün İzmir Uluslararası Fuar Alanı’nda düzenlenen törenle başladı. İZFAŞ, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Hannover Messe International İstanbul tarafından organize edilen fuarını açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir Valisi Cahit Kıraç, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Bosna Hersek Federal Hükümeti Çevre ve Turizm Bakanı Branka Duric, THY Yurtiçi Pazarlama ve Satış Başkanı Halil İbrahim Polat, Hannover Messe International İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Alexander Kühnel, İZFAŞ Genel Müdürü V. Mehmet Şakir Örs, üst düzey bürokratlar, iş dünyası temsilcileri ve yurtiçi ve yurt dışından çok sayıda sektör profesyoneli katıldı. Törende konuşan Bakan Günay, Türkiye’nin her tarafının gelir alanı olduğunu belirterek, 2012 yılı sonundaki turizm rakamlarının coğrafyada yaşanan sıkıntılara rağmen 2011 yılının üzerinde olacağını söyledi. 2013 yılı için Türkiye’nin turizm tablosunu da açıklayan Bakan Günay, “2012 yılı sonu itibariyle aldığımız sonuçlar bizim turizm hareketimizin bir süreklilik içinde geliştiğini gösteriyor. 2011 yılı Türkiye için çok uygun bir yıldı. Kuzey Afrika destinasyonu kendi sorunlarına boğulduğu için dünya gözünü Türkiye’ye dönmüştü. Türkiye, 2012 yılında kendi sınırları çerçevesinde sorunlarla karşı karşıya kaldı. 2012 yılının da 12. ayının başındayız. Bu yılı, 2011 yılının biraz üstünde rakamlarla tamamlama eşiğine geldik. 2013 yılına girerken coğrafyamızda sıkıntı var. Fiyatları abartmadan temizliğe önem vererek, 2013 yılında da Türkiye gelişmesini sürdürecek. İnşallah 2023’e doğru 50 milyon turiste ulaşan bir ülke olma konusundaki hedefimizi yakalayacağız. Türkiye dünyadan turist aldığı gibi dünyaya da turist çıkarıyor. Gelecek yılın şubat sonuna kadar tüm Balkan ülkelerine 99 euroya her şey dahil uçuş yapılıyor. Balkanlar’ı görmek isteyen vatandaşlar için uygun bir fırsat. Balkan coğrafyası görülmesi gereken önemli bir coğrafyadır. İlk kez yurt dışına çıkacaklar için gidecekleri yer, Avrupa’nın çok bilinen şehirleri değil Balkanlar olmalıdır” dedi.

“YENİ MÜZE PROJESİ AY SONUNA KADAR TAMAM”

İzmir’in tek müze ile yetinmemesi gerektiğini, başka kültür alanlarına da ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Bakan Günay, “İzmir gibi bir kentin bir müze ile yetinmesi kabul edilemez. Önemli bir medeniyet merkezi. Sümerbank arazisiyle ilgili talep oldu. Bu ay sona ermeden İzmir Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ile toplantı yaparak, İzmir’de yeni bir müzenin projesini yapacağız. İzmir sıradan bir kent değil. Dünya mirası listesinde İzmir’den Bergama ve Efes var. Umarım bunları, Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne almayı başaracağız” diye konuştu.

Bakan Günay, Kuşadası’nda yapılan kongre merkezinin adını ‘Efes’ koyduklarını belirterek, merkezin Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ilk 13’ünde yer aldığını söyledi. Günay, merkezin bahar aylarına kadar tamamlanacağını ifade etti.

“TRAVEL TURKEY’E SAHİP ÇIK”

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ise, altı yıl önce fuara 130 katılımcı ile başladıklarını belirterek, “284 gemi gelmiş, 504 bin misafir ağırlamışız. İzmir Kent Müzesi’nin açılışına ve Efes Müzesi’nin yenilenmesine destek istiyoruz. Bu yıl benim son görev yılım. Gelecek arkadaşımın masasına şu notları bırakacağım; Travel Turkey’e destek çık, destekle. Bu fuarı İzmirlilere emanet ediyorum. Bu emanete sahip çıkın” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, Gaziemir’deki yeni fuar alanının ihalesinin gerçekleştirildiğini, temel atma töreninin yapılacağını ifade ederek, “Fuar alanı için Gaziemir’de 337 bin metrekare alanı kamulaştırdık. 113 bin metrekare teşhir salonu var. İhale bedeli 250 milyon 690 bin lira. Kamulaştırma bedeli ile birlikte 300 milyon lira. Bu yatırımın İzmir ekonomisine katkısı tartışılmaz bir boyuttadır. Bizim Türkiye’de İzmir Enternasyonal Fuarı’nın ismi duyuluyor ama mermer fuarı, gelinlik fuarı gibi 30’un üzerinde fuar var. Yılda 150 gün fuar gerçekleşiyor. Oranın inşaatı başladığında bu fuar alanında da restorasyon çalışmaları başlayacak. Biz buraları da 50-60 milyon liraya restore edip, kongre merkezi olarak kazandıracağız. Büyükşehir Belediyesi sadece kendi olanaklarıyla kongre sektörünün gelişmesi, altyapı için iki yılda toplam 400 milyon lira yatırım yapacaktır. Bunu neden yapıyoruz? Belediye başkanı yerel yönetim olarak sadece kentin klasik görevlerinden sorumlu olduğumuz kadar bu kentin yerelde kalkınmasını kendimizde amaç edindiğimiz için yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Bu arada törene, partner ülke Karadağ’ın özel dans gösterisi ve partner il Kastamonu’nun şapka defilesi renk kattı. Konuşmaların ardından protokol üyeleri açılış kurdelesini birlikte kesti.

20 ÜLKE VE 60 İL TRAVEL TURKEY İZMİR FUARI’NDA

Türkiye’nin ve değişik ülkeler ile bölgelerin turizm zenginliklerini, farklı destinasyonlarını yerli ve yabancı turizm yatırımcılarına, acentalara, satın alıcılara ve tatil planı yapmakta olan son tüketicilere göstermeyi hedefleyen fuar, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da farklı destinasyonlardan çok sayıda katılımcıya ev sahipliği yapıyor. 20 ülke, 60 il ile 700’ü aşkın firmanın katıldığı ve 2013 sezonuna ilişkin bağlantılar kurulacağı fuarın bu yılki partner il listesinde Kastamonu, partner ülke olarak ise Karadağ yer alıyor. Fuara ilk kez katılan ülkeler ise Güney Kore, Endonezya, Maldivler, Makedonya, Özbekistan, Pakistan, Sri Lanka, Sırbistan ve Umman.

Türkiye’ye gelen turist sayısını, turist gönderen ülke sayısını ve gelen nitelikli turist sayısını artırmak hedefiyle her yıl olduğu gibi bu yıl da çok farklı ülkelerden gelen ve turizm satın almacısı niteliği taşıyan 50’ye yakın konuk fuarda ağırlanacak. Bu yıl, Turizm Fuarı için 10 ülkeden satın alma heyeti çalışması yapıldı. Daimi havayolu sponsoru Türk Hava Yolları desteğiyle gerçekleştirilen Hosted Buyer programı kapsamında ABD, Azerbaycan, Danimarka, Endonezya, Hindistan, Güney Afrika, İtalya, Uganda, Kanada ve Rusya’dan satın alma heyetleri konaklama ve ulaşım masrafları karşılanarak İzmir’e getiriliyor. Hosted Buyer programı çerçevesinde özel konuk statüsüyle fuara davet edilen yabancı turizmcilere fuar kapsamında düzenlenecek workshop programlarında Türk turizmcilerle buluşma, bağlantı kurma olanağı sağlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir