Dünyanın En Büyük 5. Turizm Fuarı EMITT Kapılarını Açtı!

Türkiye’deki turizmin güç kaynağı EMITT Fuarı, dünyanın dört bir yanından gelen 60’ın üzerinde ülkenin bakanlık ve temsilcileri ile Türkiye’den 150 belde ve ilin belediye başkanları, vali ve kaymakamlarının katılımıyla Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından açıldı. 16. EMITT Fuarı 9-12 tarihleri arasında TÜYAP’ta tatilcileri bekliyor.

Ekin ve ITE Group tarafından bu yıl 16.’sı düzenlenen EMITT- Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, seyahat acenteleri, tur operatörleri, otelleri, Türkiye’den 150’nin üzerinde belde ve il, kalkınma ajansları ve 60’ın üzerinde ülkeden gelen bakanlık ve temsilcileri olmak üzere 4500 katılımcıyı ağırlıyor. Dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen turizm profesyonellerini buluşturan ve Türkiye’nin turizm potansiyelini açığa çıkaracak işbirliklerinin kurulması için ortam sağlayan EMITT, tatilciler için de yörelere özgü renkli etkinlikler, indirimli tatil fırsatları, çekilişler ve sürpriz ödüller sunuyor.

Türk turizmiyle EMITT el ele büyüyor!

EMITT Fuarı’nın açılış töreni Ekin Fuarı Genel Müdürü Hacer Aydın’ın konuşmasıyla başladı. Aydın konuşmasında şunları söyledi: “Türk vatandaşları için artık Arjantin’e, Slovenya’ya, Güney Afrika’ya gitmenin sorun olmaktan çıkmasında, uzakların yakın olmasında ve Anadolu turizminin olağanüstü bir düzeye ulaşmasında 16 yıldır düzenlenen EMITT olarak yaptığımız katkıdan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Her geçen yıl Türk turizmiyle EMITT el ele büyüyor. EMITT geçen yıla oranla yüzde 10 büyüme gösterdi.”

Hacer Aydın’ın ardından ITE Group İcra Kurulu Başkanı Russell Taylor ve Ekin Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Halim Bulutoğlu kürsüye çıktı.  Russell Taylor konuşmasında şunları söyledi: “ITE Group’un portföyündeki en büyük fuar olan EMITT, turizm sektörü açısından sevindirici bir fuar olma özelliği taşıyor ve Türk turizminin global düzeydeki önemi ve yerine işaret ediyor.”

Taylor’ın ardından sözü alan Halim Bulutoğlu, “Yıllar önce dünyanın en büyük turizm fuarı olan ITB Berlin’e bakarak Türkiye’de de bu ölçekte bir turizm fuarı olabilir mi diye düşünürdük. O fuarın sadece katılımcı sayısına, salonların genişliğine özenmezdik. Fuarla eş zamanlı düzenlenen yatırım forumu, turizm zirvesiyle birlikte bütün bir hafta nabzın sadece turizmle atmasına gıpta ederdik. Bugün 62 ülkeyi ve Türkiye’nin her yerini 10 salona sığdıran EMITT sayesinde Türkiye’nin nabzı turizm ile atıyor. Dünyanın en büyük beşinci turizm fuarı EMITT’i 16. kez düzenlerken, aynı hafta içinde turizm zirvesi ve yatırımı forumu ile turizmin gündeme oturmasından dolayı da ayrı bir sevinç içindeyiz” dedi. Turizmin dünya barışına etkisine vurgu yapan Bulutoğlu “Turizm bir barış projesidir ve bu EMITT’te de kendini gösteriyor. EMITT barış projelerine sahne oluyor. Bu yıl Gürcistan ve Acara Özerk Cumhuriyeti fuarımızda “Tek tatil, iki ülke” sloganıyla tanıtım yapıyor ve sınırların kalktığı ve sınırlar olsa da birlikte dostça yaşandığı bir dünyayı müjdeliyor. İnanıyorum ki önümüzdeki dönemde Türkiye de sınır komşuları olan Ermenistan, Irak ve Suriye ile böyle işbirliklerine girecek ve tüm dünyaya turizmin, barış inşa etmedeki gücünü gösterecek” diyerek sözlerine devam etti.

EMITT Fuarı’nın düzenlenmesinde Ekin Fuar A.Ş. ile işbirliği yapan Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin (TYD) Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Gür ise katılımcılara şöyle seslendi: 3,5 yıldır devam eden küresel krize rağmen EMITT, katılımcı ve ziyaretçi sayısıyla her geçen yıl büyüyor. Böyle bir ortamda EMITT’in yüzde 10 büyüme sergilemesi, çok büyük bir başarı. Türkiye’de turizm sektörünün büyümesini istikrarlı bir şekilde devam ettirebilmesi için turizm yatırımları yapılırken doğal hayatın korunmasının gözetilmesi büyük önem taşıyor. İstikrarlı büyüme ancak sürdürülebilir turizm ile mümkün. Türkiye’de çeyrek asırlık bir geçmişe sahip ve hızla büyüyen turizm sektörü sayesinde Türkiye yükselen bir güç olarak fark oluşturuyor” dedi.

Fuarın düzenlenmesine katkıda bulunan bir diğer kuruluş olan TUROFED Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık  “Bu yıl 16.’sı düzenlenen EMITT, zamanla uluslararası turizm hareketlerini yönlendiren bir fuar haline geldi. Turizm sektörü geçmiş yıllardaki kriz dönemlerinden edindiği tecrübelerle 2012 yılında da Avrupa’daki krizi fırsata dönüştürmenin yolunu bulacağına inanıyorum. Turizmcilerin geçmiş tecrübelerini paylaşmaları ve gelecek için  işbirlikleri kurmaları için ortam sağlayan EMITT’e destek vermekten büyük mutluluk duyuyorum” dedi.

Ardından fuara onursal ülke sıfatıyla katılan Arjantin’in Turizm Bakanı Carlos Enrique Meyer şunları ifade etti: Nadir doğal ve tarihi güzellikleriyle turizm yatırımları için inanılmaz fırsatlar barındırıyor. 2010 yılında yeni oteller ve turistik altyapı inşaatı için 1 milyar 800 milyon dolar civarında yatırım gerçekleştirildi ve geçtiğimiz yıl Arjantin 6 milyon yabancı turist ağırladı. Önümüzdeki dönemde Türkiye Arjantin arasındaki işbirliklerinin ve yatırımlarını artmasını hedefliyoruz ve bu noktada EMITT’in vazgeçilmez bir öneme sahip olduğuna inanıyoruz.”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, “Artan charter uçuşlarımız sayesinde ülkemize gelen turist sayısında son 30 yıl içinde ilk defa geçen yıl yüzde 40 civarında artış yaşandı. Türkiye’den gelen turist sayısında ise yüzde 15 civarında artış oldu. Bu olumlu gelişmelerde EMITT Fuarı’na katılmamızın etkili olduğunu düşünüyorum” dedi.

Filistin Turizm Bakanı Dr. Khuloud Daibis, “Filistin olarak geçtiğimiz yıl bölgede başta Arap Baharı olmak üzere turizmin önünde engel olabilecek gelişmelere şahit olduk. Türkiye’nin turizmdeki başarısı ve EMITT Fuarı’nın sergilediği barış ortamı ise bize umut verdi. Filistin olarak Türkiye’nin turizm alanındaki tecrübelerinden yararlanmaktan mutluluk duyacağız.” dedi.

Slovenya Cumhuriyeti Turizm Kurulu’nu temsilen Boštjan Skalar da Slovenya’nın bozulmamış doğası, kaynak suları ve kaplıcalarıyla turizmde sunduğu fırsatlara değindi ve Türkiye ile turizmdeki işbirliklerini artırma konusundaki dileklerini iletti. Rusya Federasyonu Turizm Bakanlığından Sergey Teodorovich “Türkiye ile Rusya’nın dostluğu uzun yıllara dayanıyor. Her yıl iki ülke arasındaki turizm ilişkisi de hızla gelişiyor. İkinci defa katıldığımız EMITT Fuarı’nın Türkiye’yle işbirliklerimizin artması açısından büyük önem taşıdığını düşünüyorum” dedi.

Arap Turizm Örgütü Birlik Başkanı Prens Bandar Fahad Al Fahait de Arap dünyası ile Türkiye’nin turizmde sıkı ilişkiler içinde olduğuna dikkat çekti ve geçen yıl Türkiye’ye gelen Arap turist sayısında yüzde 80 artış yaşandığını ifade etti.

Son olarak Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay kürsüye çıktı ve şunları söyledi: Turizm dünyada hep birlikte barış içinde yaşamamız açısından önemli bir misyon üstlenmiş durumda. Dünyanın barışa ihtiyaç olduğu bugünlerde 62 ülkeyi bir araya getiren, tanıştıran ve böylelikle barış sağlayan EMITT Fuarı büyük önem taşıyor. Geçen yıl 30 milyon hedeflerken 31 milyon turist ağırladığımızı söylemekten mutluluk duyuyorum. Bu hedefe ulaşmamızda EMITT’in ve burada bulunan turizm emekçilerinin payı çok büyük.”

Günay konuşmasının devamında “Avrupa’nın krizde olduğu 2012 yılında Türkiye yüzünü yeni pazarlara dönüyor ve bu noktada doğu ve Arap dünyası daha fazla önem kazanıyor” diyerek Arap dünyası turizmcilerini Türk turizmcilerle bir araya getirecek olan, nisan ayında Bursa’da gerçekleşecek buluşmaya da değindi.

Tatil çekilişlerinden folklor gösterilerine renkli etkinliklere sahne olan ve tatilciler binlerce tatil seçeneği sunan için EMITT Fuarı 12 Şubat Pazar günü sona eriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir