Eksim Gıda, undaki uzmanlığını gıda mağazacılığına taşıyor

Sinangil, Gluten Yok ve alt markalarıyla perakende ve ev dışı tüketim kanallarına yönelik ürünler sunan Eksun Gıda, halka arzını gerçekleştirmesinin ardından gelirlerini daha önce yatırımcısıyla paylaştığı kalemlerde kullanmak üzere harekete geçti. Eksun Gıda, bu yıl aynı zamanda un sektörünün öncü markası Sinangil’in 60. yılını da kutluyor. Grubun yeme-içme sektöründeki sevilen markası Aslı ise yeni konsepti ve zenginleşen mutfağıyla çıtayı daha da yükseltti.


Eksim Gıda Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye’nin önde gelen un üreticilerinden biri olan Eksun Gıda, sektörünün sürdürülebilir geleceğine katkı sunmaya devam ediyor. Yenilikçi talepleri karşılayarak amaca özel un geliştiren, bünyesinde bulundurduğu Sinangil, Gluten Yok ve alt markalarıyla perakende ve ev dışı tüketim kanallarına yönelik ürünler sunan Eksun Gıda, üç fabrikasında yeni nesil teknolojiyle üretimini sürdürüyor. Bu yıl Sinangil markasının 60’ıncı yılını kutlayan ve başarılı bir halka arz süreci gerçekleştiren Eksun Gıda, halka arz gelirlerini daha önce yatırımcısı ile paylaştığı kalemlerde kullanmak için de kolları sıvadı. Eksim Gıda çatısı altında gıda mağazacılığı alanında hizmet veren Aslı ise yeni konsepti, menüsü ve logosu ile müşterileri ile buluştu.

 

Ahmet Demir:1,2 milyondan fazla yatırımcıya teşekkür ederiz”

Geçtiğimiz Mart ayında tamamı sermaye artışı şeklinde gerçekleşen halka arz ile Eksun Gıda’nın paylarının %28,63’ü Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı. 48,90 TL fiyattan yaklaşık 15 kat talebin alındığı halka arz sürecinin o döneminde tüm zamanların en yüksek bireysel katılımı gerçekleşti. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Eksim Holding Gıda Grubu Başkanı ve Eksun Gıda Genel Müdürü Ahmet Demir, “Eksun Gıda’ya güvenerek ortak olan 1,2 milyondan fazla yatırımcıya teşekkür ederiz. Eksun Gıda BİST’e şeffaflık ve hesap verebilirlik iddiasıyla geldi. Sürdürülebilir büyümemize ivme kazandıracak halka arzımızla, pazardaki rekabet gücümüzün de artacağına inanıyoruz. Özetle 1.2 milyondan fazla yatırımcı hesap verebilir, şeffaf, sürdürülebilir bir büyüme ivmesi yakalamış bir şirkete ortak oldu” ifadelerini kullandı.

Halka arz ile güçlü bir büyüme ivmesi yakalamayı hedeflediklerini belirten Demir, “Bu yatırımların ardından gerekli olgunluğa eriştiğimize inandık ve halka arz için gerekli adımları attık. Çünkü bizim gibi sektörün öncü firmalarının halka açılarak şeffaf ve kurumsal bir yapıya kavuşmasının önemli olduğuna inanıyoruz. Bizim de öncelikli amacımız, hem bu yapıyı tam olarak sağlamak hem de büyüme planlarımızı yeni ortaklarla hayata geçirmek. Kurulduğu günden itibaren koyduğu hedefleri gerçekleştiren Eksun Gıda olarak şeffaflık ve hesap verilebilirlik gibi her kurumun ihtiyaç duyduğu dinamiklerle işleyiş standartlarımızı sürekli iyileştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Yenilenebilir enerji santralinde değerlendirilecek

Eksun Gıda’nın halka arz gelirinin önemli bir bölümü doğrudan yatırımlar için kullanılacak. Bu doğrultuda kaynağın yüzde 20’si, Tekirdağ ve Konya’da kurulu un üretim tesislerinde elektrik enerjisi ihtiyacının karşılanması için yapılacak 28 MW’lık yenilenebilir enerji santralinde değerlendirilecek. Yine halka arz gelirlerinin yüzde 10’u ise  un silosu tesisi, makine yatırımları ve modernizasyon amacıyla kullanılacak. Halka arz gelirinin geri kalanı ise işletme sermayesi ihtiyacının ve finansal borçların azaltılmasına yönelik ele alınacak.

200’ü aşkın ürün, 30’dan fazla ülkeye ihracat

Latin Amerika, Afrika ve Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere, 30’dan fazla ülkeye, farklı ürün kategorilerinde un ihracatı gerçekleştirdiklerinin altını çizen Demir, “Rakiplerimizden 200’ü aşkın ürün çeşidi, ulusal ve uluslararası çapta verdiğimiz satış sonrası destek ile ayrışıyoruz. 2020 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onay alınarak kurulan Ar-Ge merkezimizde glutensiz un, glutensiz ekmek, unlu mamuller, yeni un çeşitlendirmeleri ve buğday paçallarının en uygun karışımlarıyla yüksek kalitede unların elde edilmesi gibi projeler yürütüyor, böylece hızla değişen tüketici alışkanlıklarına da zaman geçirmeden ayak uyduruyoruz” dedi.

Net kârı 224 milyon TL’ye ulaştı

Geçtiğimiz yılın rakamlarına da değinen ve Türkiye’nin buğday kaynaklarını değerlendiren Demir, “2022 yıl sonunda toplam ciromuz geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 153 artışla 3,9 milyar TL’nin üzerine çıktı ve net karımız 224 milyon TL’ye ulaştı. 2022 yıl sonunda FAVÖK marjımız ise yüzde 12,3 olarak gerçekleşti. Un sanayicileri olarak ise en önemli avantajımız buğdayı kendi çiftçimizden alabilmemiz. Türkiye buğdayda kendi kendine yeten bir ülke ve bu piyasa en regüle piyasalardan biri. İç piyasa için ihtiyacımız olan buğdayı içeriden tedarik edebiliyoruz. İhracat için de dâhilde işleme izni ile buğday ithalatı yapıyoruz. Bu da hem enflasyona hem de döviz kurlarındaki artışa karşın un sanayicileri için bir zırh oluşturuyor diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Gluten Yok ile özel ve lezzetli ürünler sunuluyor

Sinangil’in gluten içermeyen, hazır ekmek ve atıştırmalık çeşitleriyle dikkat çeken ve glutensiz pazarın lider markası Gluten Yok ise hem gluten hassasiyeti olanlar hem de glutensiz beslenmeyi tercih edenler için lezzetli ürünler sunuyor. Sinangil’in farklı kategorilerdeki unları ile glutensiz un pazarındaki uzmanlığı ve liderliğinin sonucu olarak ortaya çıkan Gluten Yok markasında, karabuğdaylı baton ekmek, dilimli tost ekmeği, sandviç ekmeği, hamburger ekmeği, zerdeçallı-kırmızı biberli kurabiye, susamlı-çörek otlu kurabiye, kuş üzümlü kurabiye ve hindistan cevizli kurabiye seçenekleri bulunuyor.

Aslı, yeni konseptiyle karşınızda

Eksim Gıda Grubu bünyesinde yer alan, yılların birikimi ve tecrübesiyle yürüttüğü Ar-Ge ve ürün geliştirme faaliyetleriyle Türkiye’de kendi alanında öncü olan Aslı, 36’sı franchise sisteminde, toplam 41 şubesiyle hizmet veriyor. İstanbul Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nde 15 bin metrekarelik kapalı alanda yer alan Türkiye’nin ve Avrupa’nın sayılı entegre unlu mamul tesislerinden birinde üretim gerçekleştiren Aslı, yenilenen konseptiyle tüketicilerin karşısına çıktı. Yeni yüzüyle hizmet veren Aslı, börek çeşitleri başta olmak üzere, şerbetli tatlılar, mantı, zeytinyağlılar, kek, sokak simitleri, kurabiye ve sütlü tatlılar gibi geleneksel Türk lezzetlerinden dünya lezzetlerine uzanan geniş bir yelpazede 300’den fazla ürün üretiyor. Değişen dekorasyonu ve yenilenen mutfağıyla çıtayı daha da yükselten Aslı, müşterilerinin damak zevkini yepyeni lezzetlerle de buluşturmayı hedefliyor. Bu kapsamda yayınlanan yeni reklam filmi de Aslı’nın değişen yüzünü ve yeniliklerini gözler önüne seriyor.

#eksimgıda #sinangil #ahmetdemir #gıda #un #horeca #evdışıtüketim #aslıbörek #yemeiçme #hotelrestaurantcafe #glutenyok

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir